Despre testele intiale 2011

Votati, dupa cum vi s-au parut testele. Puteti opta pentru doua situatii.

Au fost foarte utile si ma ajuta in strategia predarii in continuare la clasa
23
4%
Au fost foarte utile si ma ajuta in strategia predarii in continuare la clasa
23
4%
Nu au adus nimic nou, dimpotriva, au perturbat activitatea scolii din cauza modului de aplicare
170
28%
Nu au adus nimic nou, dimpotriva, au perturbat activitatea scolii din cauza modului de aplicare
170
28%
Modelele date de minister nu au fost conforme cu pregatirea elevilor
74
12%
Modelele date de minister nu au fost conforme cu pregatirea elevilor
74
12%
Nu am dat teste, nu pot sa imi exprim o opinie
4
1%
Au fost inutile si fara efect
79
13%
 
Voturi totale : 617

Despre testele intiale 2011

Mesajde emil » 25 Sep 2011, 09:39

Va rog sa va exprimati aici opinia despre testele initiale generata de Ministerul Educatiei. Puteti sa votati si sa scrieti opinii. Puteti sa postati aici si teste originale pe care le considerati demne de luat ca exemplu.
Va asteptam cu observatii, pozitive sau negative. Va rog sa respectati topicul, sa nu va abateti de la subiect.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde emil » 25 Sep 2011, 13:03

Imi cer scuze, dar pe Forum exista un bug care dubleaza, fara voia mea, variantele de raspuns. Evident, votati una dintre cele dublate!
Multumesc pentru intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde camifb » 25 Sep 2011, 15:55

Buna ziua,
Testarea initiala a elevilor se facea si in anii anteriori, dar nu bulversam nici elevii si nici parcurgerea materiei. La o ora pe saptamana, doua saptamani de recapitulare si o saptamana de testare initiala imi afecteaza timpul de predare din sem I. Se pot face fara probleme 15-20 min de recapitulare in primele ore si sa iti predai si materia(in timpul recapitularii, poti vedea nivelul initial al elevilor). Daca mai ai ghinionul ca ora sa fie luni, in prima zi de scoala... Dar probabil ca cei care vin cu astfel de idei nu stiu exact ce se intampla la catedra. Un alt aspect care m-a deranjat la modelul de test initial propus de minister este legat de structura subiectelor. Subiectele propuse merg pe subiectele de BAC, fara a se tine cont ca sun scoli cu un singur profesor de informatica, cu cabinete de 25 de calculatoare dar clase de 28-30 de elevi :shock: Cum ii testez pe toti in aceiasi ora?
Nu vreau sa monopolizez discutia, asa ca ma opresc aici cu observatiile.
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde Lucaciu » 27 Sep 2011, 18:16

Era mai bine cand faceai familiarizarea cu manualul,dupa prima saptamana dadeai testarea initiala,cum faceam si alta data,si continuai predarea fara atata tamtam.Nu pierdem 2 saptamani ci aproape 3.2recapitulare,testul si discutarea lui,iar saptamani de cursuri mai putine(35 in loc de 36)
Lucaciu
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Sep 2011, 13:15

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde felixmunteanu » 01 Oct 2011, 22:15

Subscriu celor scrise anterior.
Adaug faptul că cei ce sunt mânaţi de conştiinţă fac şi recapitulare, şi testare, şi predare fără să-i împingă ministerul, sau inspectoratul, sau directorul. Ceilalţi mereu vor găsi o portiţă să scape şi să facă aşa cum vor. Spun asta pentru că am auzit că la nivel de liceu (adică tocmai acolo unde e buba) sunt profesori care le-au spus elevilor "Măi, dacă vă întreabă cineva, am dat testarea!". Sper să fie doar un zvon...
Dar, hai să zicem că testele îşi aveau rostul! Ceea ce e exagerat sunt procedurile de aplicare (trimitere la director, la inspector... de parcă le-ar citi!) şi, mai ales, de comunicare a rezultatelor (pe şoptite, cu rapoarte scrise şi înregistrate la secretariat!!!, chemat părinţii... şi toate celelalte :shock: ). Nu ştiu de ce nu ne asigură dormitoare în şcoală cu paturi în formă de sicriu.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde delia_bio » 02 Oct 2011, 13:51

Buna tuturor!. Astia din minister isi bat joc de activitatea noastra didactica cu testele acestea initiale si atata statistica. Si pe deasupra unii copii stiind ca notele nu vor fi trecute in catalog nici nu s-au mai ostenit sa faca testul, au completat la rubrica numele si prenumele elevului si data sustinerii testului si atat. Pentru ce atata statistica? Oameni buni, activitatea la catedra cand sa ne-o mai desfasuram? Totusi mai avem si noi si familie.
delia_bio
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Oct 2011, 09:27

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde clemansa_m » 02 Oct 2011, 19:47

Felix draga, strategia MECTS, ISJ este sa ne tina ocupati ca sa nu mai deschidem gura la cate scartaie in sistem. Statisticile sunt pentru acoperiri, trimisul subiectelor la....e ca sa mai publice unii/unele sub nume propriu diverse. Acolo unde dascalul nu are curent electric(sac!....se intrerupe des) sau chiar calculator ....oare trimit subiectele scrise de mana? Le multiplica la lumanare si indigou? "Musca la arat" e modelul preferat! Victorita ta e actuala!
clemansa_m
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Apr 2006, 20:53

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde eugenia_ichim » 02 Oct 2011, 23:21

Aveti dreptate ,dragi colegi:noi oricum faceam o evaluare initiala, dar mai eficienta, intr-o saptamana de scoala si nu 3, dupa cum de fapt a fost nevoie pana la urma!Procedura de anul acesta a lovit in primul rand tot in (saracii)elevi buni si constiinciosi, care l-au luat un serios,au repetat ca pentru un examen, iar ca bonus-au dat si 3 teste intr-o zi!Iar despre cealalta categorie...ce atata stres,daca notele nu se trec in catalog, nu se anunta in clasa (sa nu te rusinezi cumva)..
Ideea este ca cineva vrea sa demonstreze ca noi, cadrele didactice,nu prea am facut nimic pana acum si ar fi cazul sa muncim pe branci,ziua/noaptea,ca sa ne meritam salariile si posturile!Ca n-avem de ales:ori ne dau ei afara ,ori ne dau ai nostri(familia)ca si-asa nu ne vad decat rar si atunci cu nasul in carti, caiete sau computer.
P.S.1.Scuzati nota morocanoasa a mesajului, dar mi-am petrecut weeck-end-ul corectand 200 lucrari,iar acum urmeaza si partea de centralizare,statistica...
2. Sa aveti un an scolar (mai) bun dar mai ales sa aveti sanatate (ca aveti nevoie)
eugenia_ichim
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2011, 19:43

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde eugenia_ichim » 02 Oct 2011, 23:26

Inca ceva: daca Ministerul ne-a propus modelul de planificari, de ce nu a prevazut si cele 2 saptamani de recapitulare ?? sau decizia a fost luata repejor , chiar cand a inceput scoala, dupa ce se elaborasera testele??
eugenia_ichim
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2011, 19:43

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde churmuzache » 05 Oct 2011, 19:26

Schimbam palaria si gata, "Programul zilei" si nu orar. Cei care ne diriguiesc n-au cum sa vada de acolo ce este jos, jos de tot. Hartii, multe hartii, asta ne cer, asta facem, iar invatamantul romanesc merge dupa chipul si asemanarea conducatorilor nostri!Sa ne acoperim cu hartii si dormim linistiti!
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde dinca_vasile » 05 Oct 2011, 23:15

Am dat intotdeauna TI.Daca tot ne cer atatea situatii despre teste ,ar fi bine sa ne asigure si logistica necesara! Nu sunt de acord sa dam la aceste teste posibilitatea elevilor sa aleaga raspunsul corect! Le dadeam si eu exercitii mai simple, dar ii puneam sa mi le rezolve in intregime! In felul acesta le dam posibilitatea sa copieze mai usor sau sa le aleaga la intamplare!
dinca_vasile
 
Mesaje: 5
Membru din: 24 Noi 2005, 11:44

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde cllaudia » 08 Oct 2011, 19:51

Sincer,
NE MERITAM SOARTA PENTRU CA NU SUNTEM IN STARE SA FIM UNITI SI SA SPUNEM NU - UMILINTEI!
Am corectat sute de lucrari, am elaborat teste, matrici, bareme, mi-am neglijat FAMILIA, ca sa ce?
Mie una mi-a ajuns. Imi caut serviciu. Am invatat prea mult ca sa castig 8 mil plus 1 mil dirigentia, am luat peste 9 la singurul examen de titularizare pe care l-am dat , ca sa lucrez cu elevi bolnavi de disgrafie, dislexie si alte afectiuni ...comportamentale- in invatamantul normal, liceu! - unde mediile la testele initiale au fost cuprinse intre 2-4. Probabil acum vor veni cu ideea deloc noua - "iei un salariu cam mare la asemenea "performante"".
Succes...
cllaudia
 
Mesaje: 15
Membru din: 18 Feb 2011, 13:09

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde ilisman » 23 Oct 2011, 13:13

Susţin opinia anterioară...Soluţia nu e să plecăm....asta se vrea...distrugerea educaţiei
ilisman
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Sep 2011, 06:43

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde nico » 30 Oct 2011, 18:17

Ministerul a descoperit din noua apa caldă...
Sunt multe lucruri pe care noi le facem de mult dar ei le-au descoperit acum...
Eu cred ca vor sa aiba o justificare a salarizării noastre de mizerie..
Ne meritam soarta..
Vorbim numai pe la colturi si pe net.
La consfaturi putini au fost cei care au avut curajul de a spune ceva.
Va urez succes!
nico
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Noi 2004, 21:27

Re: Despre testele intiale 2011

Mesajde ginabuzas » 03 Noi 2011, 19:54

Buna seara,
Cred ca au fost utile (testele model)pentru colegii incepatori.Sau un test de obedienta pentru unii,care s-au grabit sa faca programe de implementare a...testelor,de...de....S-a pierdut mult timp,s-a batut apa in piua prea mult timp in jurul lor.Noi raspundem de succesul elevilor,suntem abilitati sa producem instrumente valide de masurare,evaluare,interpretare,etc...Fiecare stie ce are de facut la inceput /sfarsit de semestru.Ne vom descurca...chiar si cu sprijinul Ministerului.Multumesc si numai bine tuturor!
ginabuzas
 
Mesaje: 47
Membru din: 28 Mai 2007, 19:06

Următorul

Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori