Despre teatru in gradinite

Despre teatru in gradinite

Mesajde florena2 » 21 Noi 2010, 17:27

Buna ziua,

De ceva timp gradinitele sunt invadate de trupe de teatru pentru copii ( nu vorbesc de teatrele specializate), si ca sa recunosc de la inceput si eu conduc o trupa.
De cateva luni de cand ma ocup cu acest lucru (umblatul prin gradinite, ca de actor sunt de 10 ani), am descoperit ca trupele care vin sunt mai mult preocupate de castig decat de ce invata copii din piesa lor. Din aceasta cauza am hotarat ca noi sa facem spectacole cu nivel educational ridicat si chiar mai mult sa scoatem pentru copii din Rm. Valcea carti de colorat ce le oferim cadou copiilor dupa spectacol ( cartile contin momente din spectacol si intrebari despre spectacol.
Dar ne-am lovit si de faptul ca educatoarele sunt greu de multumit, daca e din programa nu e bine, daca e din programa iar nu e bine, asa ca m-am hotarat sa va intreb pe dumneavoastra. Daca lucrati in invatatamantul prescolar, ce povesti ati vrea sa fie dramatizate ?
florena2
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2010, 17:07

Re: Despre teatru in gradinite

Mesajde ianchis » 21 Noi 2010, 18:15

Orice poveste cu valoare educativa. Poate sa nu fie neaparat o poveste cunoscuta, dar sa aiba valoare educativa si continut adecvat varstei. La sfarsit, copilul sa poata spune ce a vazut si ce a inteles din piesa.
Eu nu cred ca educatoarele sunt chiar atat de greu de multumit. Mai greu de multumit sunt parintii copiilor, poate si de aceea educatoarele sunt asa pretentioase. Daca copiilor nu le-a placut piesa sau nu au invatat nimic din ea, parintii se revolta si noua, educatoarelor, ni se sparg in cap nemultumirile lor, pentru ca noi suntem cele care strangem banii pentru piesa, iar daca parintii sunt nemultumiti, se iau de noi cand strangem banii a doua oara. De aceea este poate si normal sa fim mai precaute.
Mai poate fi o treaba: daca gradinitele nu doresc sa va primeasca inseamna ca au deja intelegeri cu alte trupe de mai multa vreme, iar "nemultumirile" despre care vorbiti dvs sunt doar un pretext pentru a va refuza politicos.
Parerea mea este sa nu renuntati. Puneti in scena piese frumoase, accesibile si cu continut educativ. Mergeti la o gradinita, apoi la alta si veti vedea ca in timp va veti castiga respectul. In gradinite, asa cum spuneti, vin o groaza de trupe de teatru si credeti-ma, de multe ori nici noi, educatoarele, nu avem nici un cuvant de zis. Ne place, nu ne place, trebuie sa-i primim pentru ca asa doreste conducerea :( Insa ne dam si noi seama care trupa e de valoare si care nu.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Despre teatru in gradinite

Mesajde florena2 » 10 Dec 2010, 16:56

Va multumesc pentru raspuns. Stiu ca sunt destule trupe de teatru ce prezinta "piese de teatru" care cu greu s-ar putea numi adecvate pentru prescolari.
De renuntat nici nu se pune problema vom continua sa ne promovam si sa fim cat mai buni in aceasta meserie. Adevarul este ca cei mici sunt cei mai aprigi critici de teatru, daca nu obtii reactii bune din partea lor inseamna ca nu e bine. Pana acum pe unde am fost copii au fost incantati si staff-ul ( educatori & directori) multumit si am incheiat si parteneriate cu gradinitele.
florena2
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2010, 17:07


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori