desen forme geometrice la gr mica

desen forme geometrice la gr mica

Mesajde ca_mi » 23 Iun 2008, 14:24

Buna,

Am tot cautat programa ptr prescolari si nu am gasit-o.

Ma intereseaza pana atunci , daca poate cineva sa -mi raspunda, la gr mica copiii trebuie sa invete sa deseneze vreo forma geometrica: patrat, rotund...

Am mai vorbit cu prietene ai caror copii stiu sa deseneze mar, para, si altele. Al meu nu stie nimic, nu poate sa traga nici linia dreapta, nici cercul corect.

As vrea sa mentionez ca sunt parinte si ma gandesc daca la celelate gradinite exista exces de zel sau la noi e dezinteres.

Va rog, astept un rapsuns a.i. sa am timp sa-mi mut copilul la alta gradinita daca e cazul, pana in toamna.
ca_mi
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Iun 2008, 14:16

Mesajde franziska » 30 Iun 2008, 11:13

Si eu sunt parinte si am un copil care tocmai a terminat grupa mica ... nu stie el sa deseneze cine stie ce figuri complicate dar totusi cercul si patratul le-a facut ... daca se straduieste 'incropeste" si o casuta :D ... parerea mea este ca trebuie sa discuti cu educatoarea, pentru ca multe probleme se pot rezolva in felul acesta... eu am o profesie care nu imi lasa timp pentru a ma ocupa de copil, insa dialogul cu educatoarea a fost intotdeauna foarte util... Succes!
franziska
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iun 2008, 09:35

Mesajde mada13 » 15 Sep 2008, 20:16

Eu sunt educatoare si pot sa va spun ca nu e nicio tragedie ca un copil de grupa mica nu stie sa deseneze un cerc sau un patrat. Ce este important e sa faca asocieri, sa stie ca marul e rotund, ca o casa se poate desena dintr-un patrat si un triunghi, sa recunoasca mai multe obiecte din jurul lui ca fiind de acele forme. Pentru a-i usura mai mult munca puteti sa-i desenati d-vs forme dar cu linii punctate si sa le uneasca si apoi sa incerce sa faca cu manuta lui unul care macar sa semene. Nu-i nicio problema daca un cerc va iesi cu colturi, nici noi adultii nu reusim de fiecare data. Mult succes!
mada13
 
Mesaje: 5
Membru din: 13 Sep 2006, 14:33

Mesajde glilianaviorica » 16 Sep 2008, 17:35

daca este grupa mica... nu credeti ca are timp sa invete? mai urmeaza cativa ani de gradinita, cativa ani de scoala...
stiti ce nu inteleg eu? cerem insistent sa se
"aeriseasca" programa la scoala si la fel de insistent dorim ca piticul nostru de gradinita sa stie cat mai multe!!
stie sa vorbeasca corect? stie sa se poarte in colectivitate (oricare ar fi aceea)? daca se "pierde" undeva, oriunde, stie sa spuna cine este, de unde...?
cam aceste lucruri ar trebui sa ne preocupe in grupa mica!
de ce nu lasati copiii sa fie copii?
daca am inteles gresit, imi cer scuze!
sunt educatoare, am intrat in invatamantul prescolar dupa 18 ani de invatamant primar... pot sa fac o diferenta intre cerinte si necesitati.
nu spun ca in gradinita nu trebuie facute multe, trebuie! numai o educatoare stie cat e de greu si orice educatoare face multe! din pacate, unele poate prea multe!
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: desen forme geometrice la gr mica

Mesajde ianchis » 24 Noi 2010, 00:27

Nu vreau sa provoc pe cineva, insa chestia cu "imi mut copilul la alta gradinita" pentru ca educatoarea nu-i buna fiindca nu l-a pregatit sa intre din grupa mica direct la Facultatea de Matematica e cam expirata si de-adreptul frustranta pentru noi, educatoarele care suntem de multe ori depasite de comportamentul copiilor, de lipsa lor de educatie. Incepand de la faptul ca foarte multi nu stiu nici macar sa salute, fac numai ceea ce vor, "au personalitate puternica si manifesta o inteligenta precoce deosebita", insa nici la toaleta nu stiu sa se descurce singuri, plus faptul ca nici parintii nu se prea inghesuie sa ne mai dea un "buna ziua" dupa ce i-am rugat frumos sa-si invete copilul de acasa sa manance cu lingura, nu sa-si toarne ciorba in cap cu farfuria la 4 ani .......
Nu as vrea sa se supere doamna care apus intrebarea, dumneaei a pus doar o intrebare, nu inseamna ca e ea de vina pentru lucrurile astea, insa furia pe care o resimt eu vizavi de treaba cu mutatul la alta gradinita din motive care mai de care mai stupide e de neoprit.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Înapoi la Programa scolara Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori