Demo e-abecedar

Demo e-abecedar

Mesajde adinatulbure » 15 Dec 2007, 11:20

PEntru vol 1 : http://www.abecedar.com/site/abecedar

pentru vol 2 : http://www.abecedar.com/vol2

Oferta de Craciun pentru scoli
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde gica_ionescu » 16 Dec 2007, 01:28

Imi pare rau pentru ca invatatorii care au folosit e-abecedarul nu au un cuvant de spus!
Mi se pare un lucru extraordinar si cred in realizarea ta! Asta nu insemna ca nu este perfectibil, ca orice lucru nou aparut pe lumea asta!
Poate ca depinde si de conditiile in care il aplici!Laborator de informatica sau doar un calculator la clasa- si acela depasit!.... Dragi colegi, va asteptam la comentarii....la asta nu ne intrece nimeni....
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde adinatulbure » 17 Dec 2007, 20:15

Pentru mine , personal, bucuria de a sti ca am facut viata a cel putin 1000 de copiii mai frumoasa, bucuria de a citi raspunsul lor la sondaje - cea mai importanta pasiune a lor e ...cititul - la sfarsitul clasei I - , bucuria de a citi mesajele de incurajare ale colegilor mei ( prin telefon, e-mail ..) sunt inegalabile si ma coplesesc. LA sugestia unei colege am pus acest anunt pe forum nu pentru a culege felicitari ci pentru a anunta o oferta comerciala, in limitele permisive ale acestui portal si forum de informatie. Si, cu ocazia asta sa anunt si finalizarea studiului legat de strategiile didactice intuitive pe care l-am initiat si la care am contribuit si pentru care nu primesc puncte (sic!) pentru ca am fost in concediu de maternitate :)) . Mi-am implinit un vis, mi-am bucurat sufletul, am uitat de necazuri lucrand la acest abecedar, in memoria copilului pe care l-am pierdut acum 3 ani.

Cine m-a inteles gresit si m-a cunoscut personal dupa aceea si-a cerut scuze. Cine inca nu m-a cunoscut si ma confunda cu o persoana din imaginatia sa nu face nici o greseala ... lumea virtuala e totusi ...virtuala , ca un vis....

( vorba cuiva .... - De ce stati voi in fata sticlei aleia? Dati un telefon ! )
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde ioara » 17 Dec 2007, 20:45

Nu am avut posibilitatea sa achizitionez acest abecedar, dar faptul ca ne-ai pus la dispozitie doar o bucatica din el, m-a incantat la maxim.Eu sunt foarte preocupata de viata elevilor mei, mai ales ca fac parte din categoria acelor copii care ce fac la scoala, e bun facut. Crede-ma ca cel putin 4 ore pe zi muncesc pentru a face tot felul de jocuri, lectii, care sa faca viata si a mea, si a copiilor mai interesanta in spatiul scolar. Vreau sa depasesc conditia "tabla, creta, caiet". Bucatica ta de abecedar m-a pus la treaba! De atunci , caut mereu, cuvinte, sunete, le foiesc pe toate partile, si rezultatele se vad. Bucatica ta de abecedar e solicitata zilnic, chiar daca elevii sunt in clasa a II a. Am facut un sacrificiu, peste vointa familiei, si am cumparat un leptop, pe care il tin pe catedra. Videoproiectorul este al scolii, (desi se cam stramba din nas cand il cer).Iar de remarca "ti se face cumva statuie?", am trecut deja.
In final, multumesc pentru munca ta(desi stiu ca nu asta astepti) si sper sa pot procura intreg abecedarul!
putere de munca in continuare ca mai am 18 ani pana la pensie si mai avem nevoie de tine, noi cei de la Tecuci!
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

e Abecedar

Mesajde felixmunteanu » 17 Dec 2007, 23:09

Eu i-am comunicat doamnei Adina despre interesul meu pentru la anul cand voi avea clasa I. De cand l-am vazut, mi-am dat seama ca e deosebit.
Oferta de acum e intr-adevar tentanta, dar, asa cum spunea cineva mai sus, ar fi bine sa stim cum au procedat cei care l-au folosit. E clar ca nu e un scop in sine si poate fi accesat in unele momente ale lectiei, dar e nevoie de mai multe computere sau merge si cu unul singur pe care deocamdata nu il mai am? Stiu, copiii le pot duce probabil acasa, dar nu prea, daca e platit de la scoala.
Sper sa intre cineva cu cateva lamuriri. Cat despre oferta, poate o mai prelungiti (romaneste!!!).
F M
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde adinatulbure » 18 Dec 2007, 08:27

La anul voi avea si eu clasa I si voi putea sa il folosesc . Din rezultatele cercetarii de anul trecut pot sa va spun insa ca cele mai bune rezultate s-au inregistrat la clasele unde copiii, avand calculator personal l-au folosit si acasa. Este inca in lucru un indrumator de folosire a acestui tip de material didactic. In clasele unde abecedarul s-a folosit numai in clasa ( copii defavorizati) - motivatia de studiu a crescut, astfel incat la sfarsitul clasei I cu totii stiau sa citeasca ( desi unii rromi - nici nu vorbeau romaneste ) . Toate aceste rezultate vor putea fi citite in carte - rezultatele cercetarii - "Strategii didactice intuitive in alfabetizare" - Aceasta va fi disponibila gratuit in format electronic - speram sa fie un instrument util pentru toti creatorii de materiale didactice in format multimedia pentru varsta 3-8 ani
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori