decont transport cursuri pt.clasa pregatitoare

decont transport cursuri pt.clasa pregatitoare

Mesajde artura » 08 Iul 2013, 16:42

Se si cine deconteaza transportul pentru cei care au facut/fac/vor face cursuri pentru clasa pregatitoare?
Le voi face in alta localitate decat cea unde se afla scoala la care lucrez si domiciliul meu. In situatia mea mai sunt, cred, si alti colegi.

Eu voi cheltui pentru transport 150 de lei si nu-mi convine sa-i dau din buzunarul meu. Ajunge ca voi face aceste cursuri in timpul concediului!

Multumesc anticipat pentru raspuns!
artura
 
Mesaje: 22
Membru din: 20 Aug 2009, 11:25

Re: decont transport cursuri pt.clasa pregatitoare

Mesajde fratila_eliza » 08 Iul 2013, 21:12

Anul trecut nu s-au decontat cheltuielile de transport, cel putin in DB. In schimb ni s-a oferit in fiecare zi cate o masa calda la pranz.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: decont transport cursuri pt.clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 08 Iul 2013, 23:07

Asta spune legea :D

ART. 104
(1) Finantarea de baza asigura desfasurarea in conditii normale a procesului de invatamant la nivel preuniversitar, conform standardelor nationale.
(2) Finantarea de baza se asigura din bugetul de stat, din sume defalcate din taxa pe valoarea adaugata si alte venituri ale bugetului de stat, prin bugetele locale, pentru urmatoarele categorii de cheltuieli:
a) cheltuielile cu salariile, sporurile, indemnizatiile si alte drepturi salariale in bani, stabilite prin lege, precum si contributiile aferente acestora;
b) cheltuielile cu formarea continua si evaluarea personalului;
c) cheltuielile cu evaluarea periodica interna a elevilor;
d) cheltuielile materiale si pentru servicii;
e) cheltuielile cu intretinerea curenta.
Din câte îmi dau eu seama transportul este o ,,cheltuială”-ȘI NU DE ICI , DE COLO! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: decont transport cursuri pt.clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 08 Iul 2013, 23:09

Ajunge ca voi face aceste cursuri in timpul concediului!

Nu, această perioada este activitate! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: decont transport cursuri pt.clasa pregatitoare

Mesajde popescucristina » 09 Iul 2013, 13:41

Dragii mei, cheltuiala pentru pregătirea profesională nu ne-o plătește nimeni, nimeni, nimeni. Gândiți-vă la celelalte cursuri pe care le parcurgem! Nu ne plătește nimeni.
popescucristina
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2012, 22:38

Re: decont transport cursuri pt.clasa pregatitoare

Mesajde mirela-barcan » 09 Iul 2013, 19:23

sportiv scrie:
Ajunge ca voi face aceste cursuri in timpul concediului!

Nu, această perioada este activitate! :oops:


Are dreptate colegul nostru. În adresa 1102/ID 63113/01.07.2013 trimisă de MEC inspectoratelor şcolare se precizează: "Cadrele didactice participante la activităţile programului de formare continuă, nominalizate de ISJ, vor fi considerate în activitate în perioada formării faţă în faţă şi încă o săptămână aferentă formării on-line."

În şcoala dvs. ar fi trebuit să ajungă aceste informaţii. Dacă nu, formatorul (în a cărei grupă sunteţi) vă va spune acest lucru în prima zi de curs.

Rămâne în discuţie decontul transportului în cazul deplasărilor ocazionate de participarea noastră la cursuri de dezvoltare profesională (mă refer strict la situaţia prezentată de colega noastră - când cadrele didactice sunt nominalizate de şcoală/ISJ). Avem ceva stipulat în acest sens în contractul colectiv de muncă? Haideţi să căutăm şi să vedem ce şi cum!
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Re: decont transport cursuri pt.clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 10 Iul 2013, 21:28

Dragii mei, cheltuiala pentru pregătirea profesională nu ne-o plătește nimeni, nimeni, nimeni. Gândiți-vă la celelalte cursuri pe care le parcurgem! Nu ne plătește nimeni.
popescucristina

Mesaje: 1
Membru din: 09 Mai 2012, 20:38

Păi, de ce? Eu am postat mai sus baza legală! Și celelalte cursuri sunt plătite de minister! Nu mai departe rolul CCD-urilor, care au retribuții și buget (propriu) din bugetul ministerului! :oops: Că unii..................,gata! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori