debutanti

debutanti

Mesajde sunshine_90 » 29 Iul 2009, 16:53

buna ziua!sunt o educatoare debutanta(din toamna o sa profesez pt prima data) si nu am nicio idee despre ce ar trebui sa fac la inceputul anului!am inteles ca ar trebui sa merg la gradinita cu ceva timp inainte de inceperea anului si sa caut informatii despre copii,sa ma pun la curent cu politica gradinitei...nu am nicio idee!stiu,poate parea ridicol,dar eu kiar nu stiu ce voi face din acest pct de vedere!va rog din suflet sa ma ajutati!sunt fff speriata! :cry: multumesc anticipat
sunshine_90
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Iul 2009, 16:45

Mesajde dbv » 29 Iul 2009, 18:54

dar tu pana acum nu ai facut practica la gradinita?
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

buna

Mesajde melek_altunay » 29 Iul 2009, 21:52

in aceeasi situatie cu tine sunt si eu.eu am predat o luna jumate la scoala la clasa a doua.m-au sunat de la inspectorat seara la ora 19.00 si mi-au zis sa ma prezint a doua zi la scoala la ore.m-am speriat de moarte,dar nu a fost rau deloc.cand esti acolo totul vine de la sine.asa ca nu-ti face griji.si eu am participat la examenul de titularizare pentru educatori si acum sunt titulara la o gradinita si de abia astept sa inceapa anul scolar.cel mai bine este sa te duci acolo la gradi si sa vorbesti cu viitoarele colege,cu directoarea.ele o sa te indrume si o sa te ajute.iti urez mult succes si sper sa mai vorbim,sa mai schimbam idei, sa ne intelegem si sa ne ajutam intre noi.
melek_altunay
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mar 2009, 18:32

debutanti

Mesajde comanescuelena » 30 Iul 2009, 07:51

Buna ,

Iti urez succes in noua ta cariera de educatoare .
Obligatiile tale sunt :
- la 1 septembrie de prezinti la gradinita
- preiei de la secretara sau director lista cu copiii care vor veni la gradinita
- nu uita sa duci dosarul tau : decizia , actele de studii , buletin si cartea de munca daca ai mai lucrat pe undeva
- iei clasa in primire si faci pana incepe anul scolar curatenie ( ma refer la amenajarea clasei , holului )
- ai grija sa te interesezi la colege /ISJ cand sunt Consfatuirile - prezenta este obligatorie
Cam astea sunt uzualele restul vin de la sine ce se iveste pe parcurs.
Daca mai ai nelamuriri poti sa ma contactezi.
O zi buna,
comanescuelena
 
Mesaje: 59
Membru din: 10 Apr 2006, 18:51
Localitate: Buzau


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori