cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde felixmunteanu » 21 Ian 2009, 23:11

Am trimis litera B. Am incercat sa tin seama si de vocabularul literar si de cel regional (acesta foarte putin). Parerea mea e ca ar trebui revazut de inca una, doua persoane care sa lucreze pe selectia mea sau a celorlalti.
E ceva de lucru!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde bogdand » 21 Ian 2009, 23:24

felixmunteanu scrie:Am trimis litera B.


Va multumesc. Cui sau cum ati trimis documentul?
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde dana_m » 21 Ian 2009, 23:32

Aveti dreptate. Imi cer scuze. N-am luat in calcul diacriticele, obisnuita ca tot omul, sa nu le folosesc pe internet. Oricum, la o dictare invatatorul include si formele articulate sau la plural, mai ales daca e vorba de dictarea unor propozitii sau texte. Probabil la asta se referea si "codul flexionarii": schimbarea formei cuvintelor in functie de numar, gen, caz, persoana.
dana_m
 
Mesaje: 16
Membru din: 22 Noi 2004, 22:07

Mesajde felixmunteanu » 21 Ian 2009, 23:39

Pt BOGDAN:Am trimis la Nico in document atasat pentru ca de la ea am primit "sarcina de lucru". Nu ma pricep la arhivari.

Pt NICO: Ar trebui sa notezi cui si ce felie dai ca sa nu te incurci. Sau poate asa si faci deja.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde bogdand » 22 Ian 2009, 00:16

Aici se gaseste un blog tinut de parintele site-ului dexonline.ro:
http://dexonline.blogspot.com/

Catalin este un tip de treaba din cate am citit, softul e complet free, lucreaza la el numai voluntari. Asa cum incercam si noi aici la o scara mai mica.
L-am cunoscut pe fratele lui, Cristi Francu, in liceu si in facultate. Acum vreo 14 ani. Si el la fel de saritor si foarte destept.

Cred ca daca intram in legatura cu grupul de la dexonline ne pot ajuta cu sfaturi foarte serioase. Caci au deja experienta de 7 ani cu dictionarul acesta si au in echipa lingvisti cu foarte buna pregatire.

Vad acum ca exista si o baza de date completa. Mult mai complexa decat cea pe care lucram noi acum.
Probabil este si ea prea complexa.

Baza de date a DEX online este disponibilă în format SQL la http://dexonline.ro/download/dex-database.sql.gz. Citiţi mai jos informaţiile despre licenţă. Baza de date conţine cuvintele-titlu, definiţiile, comentariile, greşelile de tipar, ghidul de exprimare corectă şi formele flexionare ale cuvintelor, în măsura în care există. Singurele informaţii pe care nu le exportăm în baza de date sunt datele personale ale utilizatorilor înregistraţi.


Incerc sa ii contactez eu acum, e o adresa in pagina de Contact. Va tin la curent. Cred ca rolul meu e sa fac doar introducerea, apoi cei care se pricep trebuie sa intervina. Sa vedem insa daca accepta colaborarea si pe ce teren se poate discuta.
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdand » 22 Ian 2009, 00:18

dana_m scrie:Probabil la asta se referea si "codul flexionarii": schimbarea formei cuvintelor in functie de numar, gen, caz, persoana.


Aici exista pe dexonline o unealta care verifica daca un cuvant oarecare este o forma flexionara a unui cuvant de baza. Link-ul e chiar un exemplu, cuvantul MIRUIESC:
http://dexonline.ro/scrabbleCheckInflec ... ific%C4%83

S-ar putea sa existe deja resursele pentru a genera si forme flexionare din literele date.
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdand » 23 Ian 2009, 11:38

bogdand scrie:Incerc sa ii contactez eu acum, e o adresa in pagina de Contact. Va tin la curent.


I-am scris lui Catalin si mi-a raspuns. Este foarte deschis la a ne ajuta.

Mi-a confirmat ca putem utiliza baza de date DEX, care este mai complexa decat dictionarul de scrabble pe care il folosim acum. Voi adauga si acest dictionar, nu stiu insa cand.

Iata ce spune Catalin:
Am citit (mai pe diagonală) forumul pe care mi l-ai trimis, dar recunosc că nu îmi este clar ce anume v-ar mai trebui de la echipa noastră; poate formulaţi nişte cerinţe mai clare. Una din cerinţele pe care o anticipez este o listă a cuvintelor simple, care pot fi dictate la clasa I. De exemplu, 'mamar' şi 'arm' sunt peste acest nivel. Dar, din păcate, DEX online nu are această informaţie, pentru că sunt nişte decizii destul de subiective care pot fi luate.


Propun sa incercam aici sa ne formulam nevoile si cand avem o lista precisa i-o trimitem lui Catalin pe adresa din pagina http://dexonline.ro/contact.php
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

NOU! Update la dictionar

Mesajde bogdand » 27 Ian 2009, 17:25

Am primit primul set de documente, cuvintele care incep cu literele A, B, D, E, G, J, K, N si 0 au fost filtrate manual de catre grupul de invatatori care au dorit sa ajute la aceasta operatie.

Am publicat noul dictionar in locul celui vechi.
Avem cu 17.185 mai putine cuvinte.
Este remarcabil. Multumesc celor care au ajutat!

Se poate testa aici: http://temp.directdesign.ro/abecedar/

Au fost cateva probleme cu diacriticele, forme diferite de codificare a lor in functie de editorul cu care s-a lucrat, dar cea mai mare parte le-am recuperat cu replace.
La litera O ar trebui ca cineva sa reia si sa puna de mana Ţ-uri acolo unde au disparut.

Va rog sa scrieti aici daca observati ceva ciudat in functionarea aplicatiei si voi verifica si repara cat voi putea de repede.
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde ivangabriela » 27 Ian 2009, 23:40

Am trimis litera L Nicoletei. Si eu cred ca ar trebui sa ma verifice cineva. Sunt sigura ca am lasat si cuvinte prea grele pt copiii de clasa I sau a II-a.
Muzica ofera un suflet universului, aripi mintii, zbor imaginatiei si viata oricui - Platon :idea:

http://gabriela-copiiimeidragi.blogspot.com/
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Mesajde bogdand » 07 Feb 2009, 00:28

Litera L are niste probleme, am trimis detalii pe mail doamnei Nicoleta.
In schimb am primit litera M si dupa doar cateva corecturi am putut sa preiau modificarile in dictionarul online.
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde ina_mg » 10 Feb 2009, 19:38

Am "filtrat" doua litere din dictionar (Esi M). Pare ca am facut un lucru bun. Am timp sa mai fac si altele. Astept sa-mi scrieti ce a ramas nefiltrat.
ina_mg
 
Mesaje: 44
Membru din: 18 Feb 2006, 15:39

Mesajde bogdand » 10 Feb 2009, 19:51

E si M au fost dintre cele mai bine prelucrate documente, poate ar fi bine sa scrieti aici cum ati facut caci am primit cateva documente unde nu s-au mai putut recupera diacriticele (unele Ţ-uri apareau corect, altele nu) si s-a compromis toata munca acelor persoane. Cred ca cel mai important este sa ne spuneti cu ce editor de text ati lucrat.

Tocmai am primit litera H, la fel de bine facuta, am publicat modificarile pe site deja.

Din arhva mea reiese ca am primit deja documentele corectate pentru literele: a, b, d, e, g, h, j, k, l, m, n si o.

Doamna Nicoleta gestioneaza filtrarea manuala a dictionarului, dumneai stie cine si la ce litera lucreaza in acest moment si va poate spune cum puteti ajuta.

Dictionarul folosit acum in site, in care am preluat toate modificarile primite se afla la aceasta adresa: http://temp.directdesign.ro/abecedar/dictionar.txt
Cred ca se poate trece prin inca o verificare la un moment dat, dar e bine ca cineva de incredere sa centralizeze si sa imi trimita documentele.

Am pus acum link spre el in antetul paginii cu rezultatele cautarii:
"6 cuvinte gasite cu literele A, E, I, O din 52.971 de cuvinte aflate in dictionar:"
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

O idee noua

Mesajde bogdand » 10 Feb 2009, 19:54

Credeti ca ar fi util sa se poata alege litera cu care incep cuvintele?
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde ina_mg » 10 Feb 2009, 21:26

Pentru bogdand: am primit dictionarul, complet, de la doamna Nicoleta, pe e-mail. Am salvat separat doar litera la care urma sa lucrez, si apoi, pur si simplu am "sters" (selectat, delete), ceea ce am considerat ca nu trebuie introdus la aceasta varsta, cuvinte care nu fac obiectul acestui proiect. Sigur, am citit toate miile de cuvinte, rand pe rand. Nu stiu sa explic altfel, in termeni specifici. La final am salvat ce a ramas si apoi ...trimis... Imi pare rau ca nu detin limbajul de specialitate!
Si pe mai departe,cu drag, de ajutor, Dorina Florea.
ina_mg
 
Mesaje: 44
Membru din: 18 Feb 2006, 15:39

Mesajde bogdand » 10 Feb 2009, 22:48

E foarte bine, asa as fi facut si eu.
Cu ce editor de text ati lucrat? In Word, in Notepad sau in altceva?

Multumesc,
Bogdan Dragomir
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori