curriculum adaptat clasa a IV-a

Re: curriculum adaptat clasa a IV-a

Mesajde felixmunteanu » 23 Noi 2009, 15:22

Vad ca "titulara" topicului nu mai scrie nimic. Poate, totusi, citeste, asa ca scriu si eu cate ceva in sensul celor intrebate de ea.
Eu am intocmit un astfel de curriculum pentru clasa aII-a. Nu m-a invatat nimeni, dar m-am gandit sa iau programa scolara, paragraf cu paragraf si sa-l reformulez, in functie de ce stia fetita la acel moment (avea handicap usor) si de cat credeam ca as putea sa realizez cu ea in acel an. De pilda, la l romana recunostea cam 10 litere. Mi-am propus sa o invat tot alfabetul, sa o fac capabila sa scrie cuvinte si propozitii din 4-5 cuvinte (copiere, dictare), etc. La matematica, tot asa.
In rest, subscriu spuselor colegilor de mai sus. Trebuie sa tii seama de particularitatile copiilor pe care ii ai.
Completez: fara certificat, nu cred ca poti scrie CES in catalog.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: curriculum adaptat clasa a IV-a

Mesajde gipi28 » 23 Noi 2009, 22:59

Stimati colegi,cred ca toate cadrele didactice se confrunta cu asemenea probleme.Noi, trebuie sa-i ajutam pe acesti copii!Am o eleva in clasa a III-a care nu comunica,nu vorbeste cu mine,nu vorbeste cu colegii ei.Cand am vorbit cu mama ei,stupoare,mi-a spus: "cum indraznesc sa-i spun ca fata ei are probleme"? Ce pot face?
gipi28
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Noi 2009, 10:36

Re: curriculum adaptat clasa a IV-a

Mesajde valimatiuta » 24 Noi 2009, 00:17

Te cred, cristyna, ca regreti eleva care a inregistrat progrese. Era de altfel munca ta.

Elevi timizi, incapatanati, retinuti, motivati inexplicabil etc. pot fi catalogati cei care intr-o perioada mai lunga sau mai scurta nu comunica intr-un grup (de orice fel). Am intalnit si eu cazuri asemanatoare dar cu rabdare si cu insistenta discreta in a-mi realiza scopul am reusit de fiecare data. Eu cred ca vei reusi si tu, gipi28, dar fara a face caz din asta nici chiar in fata parintilor. Ai vazut reactia? Nu le place unora decat de bine sa le vorbesti despre copilul lor. Si-atunci ”problema” nu o afisez decat o inserez in discutie usor, neaccentuat si plina de sperante de mai bine. Experienta de acum o sa te ajute, ca sigur vei mai intalni situatii asemenea.
Doresc mult tact pedagogic, prezenta de spirit!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori