cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 16 Iun 2015, 18:23

carmengasler scrie:
dania_992001 scrie:Stimati dascali,
va rog mult sa ma "luminati" intr-o problema : cum se face media calificativelor in ciclul primar?
Concret : daca un elev are urmatoarele note la o materie: S, S, FB,FB,FB,FB,B obtinute in aceasta ordine, care este media semestriala a lui?
Va rog sa ma scuzati daca reiau un subiect deja abordat pe forum, dar eu nu am gasit lamuriri.
Va multumesc mult.!

Stimate cadre didactice cum se face ierarhizarea elevilor dintr-o clasa la sf de an scolar ?

Nu se face ierarhizare între elevi la clasele primare! De ce ar concura elevii între ei? Prin calificativ la un obiect ,,ierarhizăm” cunoștințele unui elev față de cerințele programei școlare la acea clasă! Și nu ,,există o medie a calificativelor (n-a descoperit nimeni formula acesteia :P până acum cel puțin!). Există o metodologie care se aplică!
Iat-o:
Calificativul semestrial
-,,se aleg doua calificative cu frecventa cea mai mare,acordate in timpul semestrului
-in cele trei saptamani de evaluare de la sf sem. in urma aplicarii probelor de evaluare sumativa,cadrul didactic va opta pentru unul din cele doua calificative”
Calificativul anual la fiecare disciplina va fi unul din calificativele semestriale ,(nu cel de pe sem II), stabilit in baza urmatoarelor criterii:
-progresul sau regresul in performanța elervuluiș
-raportul efort-performanță realizatăș
-cresterea sau descresterea motivatiei:
-realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregatire sau din cel de recuperare stabilite de cadrul dfidacticf.
(Din :Metodologia sistemului de evaluare-august 1998)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde dorelia » 16 Iun 2015, 19:40

Mult mai bine era, daca se pastra,vechea notare.Zece era zece,noua era noua... Dar asta e o alta discutie,in zadar,ca mai toate!
Multa sanatate,la trup,dar mai ales ...la minte si la suflet.Vacanta placuta!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 16 Iun 2015, 22:10

Cred că ați vrut a spune că era mai lesne, nu neapărat mai bine, cu vechea notare! :D Părerea mea! Mă alătur și eu urărilor de concediu/vacanță plăcut/ă, sănătate și bucurii! Doamne-ajută! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde madalin77777 » 05 Feb 2016, 21:46

Daca un elev are FB FB FB FB FB si un B care este media???? RASPUNDETI CAT MAI REPEDE :?: :?:
madalin77777
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Feb 2016, 21:38

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde madalin77777 » 05 Feb 2016, 21:47

madalin77777"]Daca un elev are FB FB FB FB FB si un B care este media???? RASPUNDETI CAT MAI REPEDE
madalin77777
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Feb 2016, 21:38

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 05 Feb 2016, 22:31

madalin77777 scrie:madalin77777"]Daca un elev are FB FB FB FB FB si un B care este media???? RASPUNDETI CAT MAI REPEDE

Cine-ți cere media calificativelor, stimabile? Nu există așa ceva! Nu se poate face o medie a calificativelor obținute la fiecare obiect în parte! :D
Medie (dex) =♦ Rezultatul obținut din adunarea notelor primite de un elev, de un student etc. și împărțirea acestora prin numărul lor total.

ORDINUL nr.4.925 din 8 septembrie 2005
(8) La clasele I-IV se stabilesc calificative semestriale şi anuale la fiecare disciplinã de studiu.
(9) Pentru clasele menţionate la alin. (8) calificativul semestrial la fiecare disciplinã se stabileşte astfel: se aleg douã calificative cu frecvenţa cea mai mare, acordate în timpul semestrului, dupã care, în perioadele de recapitulare şi de consolidare a materiei, în urma aplicãrii unor probe de evaluare sumativã, cadrul didactic opteazã pentru unul dintre cele douã calificative.
(10) Pentru clasele menţionate la alin. (8) calificativul anual la fiecare disciplinã este dat de unul dintre calificativele semestriale stabilite de cadrul didactic în baza urmãtoarelor criterii:
a) progresul sau regresul performanţei elevului;
b) raportul efort-performanţã realizatã;
c) creşterea sau descreşterea motivaţiei elevului;
d) realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregãtire sau de recuperare, stabilite de cadrul didactic şi care au fost aduse la cunoştinţã pãrintelui.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sopy » 09 Feb 2016, 23:59

Concepeti testarea prin acordarea de puncte fiecarui item, iar astfel nu veti mai avea calificative ca cele care va incurca acum. Sfatul meu. Succes!
sopy
 
Mesaje: 42
Membru din: 18 Aug 2007, 21:28

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 10 Feb 2016, 23:00

sopy scrie:Concepeti testarea prin acordarea de puncte fiecarui item, iar astfel nu veti mai avea calificative ca cele care va incurca acum. Sfatul meu. Succes!

Unele școli :D cer așa numita medie a clasei (cred că asta voia colegul), ceea ce la primar NU ARE CUM SĂ SE FACĂ! Despre asta cred că-i vorba!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde maria_cseh » 11 Feb 2016, 15:00

Eu nu-nțeleg de ce după atâția ani încă ni se cere să dăm la sfârșit de semestru/an școlar situația pe clasă la fel ca la ciclu gimnazial? De unde să știu eu câți elevi au medii de 5 - 5.99, 6 - 6.99 etc. în momentul în care noi acordăm calificative?
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 11 Feb 2016, 19:09

maria_cseh scrie:Eu nu-nțeleg de ce după atâția ani încă ni se cere să dăm la sfârșit de semestru/an școlar situația pe clasă la fel ca la ciclu gimnazial? De unde să știu eu câți elevi au medii de 5 - 5.99, 6 - 6.99 etc. în momentul în care noi acordăm calificative?

Ați spus asta și directorului? :oops: P.S. S-au ,,moștenit” tabele de acum 30 de ani și mai bine, de aceea directorii nu se pot desprinde de ele! Noi am convins pe-ai noștri de prin 1998 că nu se poate face o medie ,,generală” a calificativelor, oricât ar încerca cineva, chiar profesorii de matematică fiind! :D (Și au înțeles!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde iolanda_b » 24 Iun 2016, 15:16

Bună ziua. Sunt o mamica și sunt nelămurita. În cazul notelor,în aceasta ordine,I,S ,FB,ce medie ar ieși???
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
iolanda_b
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Mai 2012, 11:27

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 25 Iun 2016, 14:49

iolanda_b scrie:Bună ziua. Sunt o mamica și sunt nelămurita. În cazul notelor,în aceasta ordine,I,S ,FB,ce medie ar ieși???
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!


ORDINUL nr.4.925 din 8 septembrie 2005
(8) La clasele I-IV se stabilesc calificative semestriale şi anuale la fiecare disciplinã de studiu.
(9) Pentru clasele menţionate la alin. (8) calificativul semestrial la fiecare disciplinã se stabileşte astfel: se aleg douã calificative cu frecvenţa cea mai mare, acordate în timpul semestrului, dupã care, în perioadele de recapitulare şi de consolidare a materiei, în urma aplicãrii unor probe de evaluare sumativã, cadrul didactic opteazã pentru unul dintre cele douã calificative.
(10) Pentru clasele menţionate la alin. (8) calificativul anual la fiecare disciplinã este dat de unul dintre calificativele semestriale stabilite de cadrul didactic în baza urmãtoarelor criterii:
a) progresul sau regresul performanţei elevului;
b) raportul efort-performanţã realizatã;
c) creşterea sau descreşterea motivaţiei elevului;
d) realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregãtire sau de recuperare, stabilite de cadrul didactic şi care au fost aduse la cunoştinţã pãrintelui.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde lucyan1981 » 31 Ian 2017, 14:50

Buna ziu va rog sa ma ajutati ce medie ai iasă copilului meu dacă ar 2de B si 2 Fb va mutumesc
lucyan1981
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2016, 14:18

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 31 Ian 2017, 19:26

lucyan1981 scrie:Buna ziu va rog sa ma ajutati ce medie ai iasă copilului meu dacă ar 2de B si 2 Fb va mutumesc

Tocmai aveți explicația mai sus! Iată și în ROFUIP!
Art. 121. — (1) La clasele I—IV se stabilesc calificative semestriale şi anuale la fiecare disciplină de studiu. (2) Pentru aceste clase, calificativul semestrial pe disciplină/domeniu de studiu se stabileşte astfel: se aleg două calificative cu frecvenţa cea mai mare, acordate în timpul semestrului, după care, în perioadele de recapitulare şi de consolidare a materiei, în urma aplicării unor probe de evaluare sumativă, cadrul didactic poate opta pentru unul dintre cele două calificative. (3) Pentru aceste clase, calificativul anual la fiecare disciplină/domeniul de studiu este dat de unul dintre calificativele semestriale stabilite de cadrul didactic în baza următoarelor criterii: a) progresul sau regresul elevului; b) raportul efort-performanţă realizată; c) creşterea sau descreşterea motivaţiei elevului; d) realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregătire sau de recuperare, stabilite de cadrul didactic şi care au fost aduse la cunoştinţa părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
:oops: Nu ar trebui să primeze aceste calificative, ci...altceva, dar văd că peste tot lupta-i pe calificative (mai ales cea părinților- și știu ce spun
!) :roll:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde irinabrt » 05 Iul 2021, 19:21

FB pe primul sem și S pe al doilea. Ce calificativ anual va fi?
irinabrt
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Iul 2009, 11:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator