cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Mesajde claudia_b » 21 Oct 2007, 20:50

La noi in judet ni s-a facut un instructaj cum ca nu avem voie sa avem fluctuatii ale calificativelor. Copilul ori are FB, B, ori B,S, ori S,I. Nu se trece orice nota primita ci se face mai intai o medie a notelor si abia dupa 2-4 note se trece una relevanta in catalog. In felul acesta nu mai avem probleme cu media. Calificativul predominant va fi usor de sesizat. :lol:
claudia_b
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Apr 2007, 19:49

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sweswe » 18 Iun 2010, 11:27

cum incheiem media anuala daca pe primul semestru elevul a obtinut media calif S iar pe al 2-lea FB?
sweswe
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Noi 2008, 00:56

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde carmencreanga » 18 Iun 2010, 16:13

In invatamantrul primar nu se face media....se alege calificativul care predomina....... sincer....de o asa situatie nu am auzit....insa...sa treci de la S...la FB......???????
Bine ar fi sa cereti parerea si unui inspector de specialitate.
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde valimatiuta » 18 Iun 2010, 22:25

Potrivit legii referitoare la calificative, claudia are dreptate. Adaug: indicatia ar fi ca ultima nota sa definitiveze media, sa o intareasca.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde andreea_muntean » 23 Iun 2010, 09:38

Citesc si sunt uimita de lipsa de informatie sau mai grav de imposibilitatea in a intelege "niste" lucruri a multora dintre cadre !! Nu exista medie aritmetica a calificativelor . Vorbim strict de regres-progres . Cititi metodologia cu atentie sporita , pentru ca riscati sa stresati la maxim copilul in momentul cand ii acordati calificative de genul :Fb , S , B , Fb , i :shock: ...E imposibil asa ceva . Exista caietul invatatorului unde acorzi calificative asa cum il percepi la un anume test , sau la o fisa de lucru , dar aceste discordante nu pot aparea sub nicio forma !!!!Media anuala de asemenea reprezinta regresul sau progresul elevului . Astfel daca sem I e incheiat cu B , iar sem II cu S , copilul se afla in regres , prin urmare are media anuala S . Respectiv cand media sem II este mai mare decat media sem I ,atunci elevul inregistreaza un progres , dar atentie sa nu apara discordante gen S pe primul sem si Fb pe sem II. Asta inseamna ca nu ai urmarit cum trebuie elevul , caz in care ai o problema !!

Succes si minte limpede in studiul metodologiei !!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde claudiaiv » 08 Iul 2010, 16:24

Abia acum am vazut acest subiect.
Eu am citit cu multa atentie tot ce am gasit despre acordarea calificativelor. Concluzia mea:
MEDIA ANUALA ESTE DATA DE MEDIA OBTINUTA DE ELEV PE SEMESTRUL II.
Asa cum bine a precizat andreea_muntean este strict vorba de progres sau regres!!!
Cat priveste media aritmetica a calificativelor- NU EXISTA!!
Calificativul care predomina stabileste media semestriala.
Am vazut ca mai multe colege invatatoare calculeaza media dupa o formula de care eu nu am auzit si care mi se pare cel putin bizara. Cu siguranta este gresit!
claudiaiv
 
Mesaje: 29
Membru din: 21 Sep 2009, 07:26

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 08 Iul 2010, 17:40

Despre ce medie a calificativelor este vorba?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde andreea_muntean » 11 Iul 2010, 23:26

sportiv scrie:Despre ce medie a calificativelor este vorba?



cum se face media calificativelor la ciclul primar?
de dania_992001 » 02 Feb 2007 09:05

Stimati dascali,
va rog mult sa ma "luminati" intr-o problema : cum se face media calificativelor in ciclul primar?
Concret : daca un elev are urmatoarele note la o materie: S, S, FB,FB,FB,FB,B obtinute in aceasta ordine, care este media semestriala a lui?
Va rog sa ma scuzati daca reiau un subiect deja abordat pe forum, dar eu nu am gasit lamuriri

Despre aceasta medie , sportiv . S-o fi " luminat" doamna invatatoare , dupa explicatiile primite ? ... :roll:
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 12 Iul 2010, 10:23

Calificativul semestrial
-,,se aleg doua calificative cu frecventa cea mai mare,acordate in timpul semestruluiș
-in cele trei saptamani de evaluare de la sf sem. in urma aplicarii probelor de evaluare sumativa,cadrul didactic va opta pentru unul din cele doua calificative
Calificativul anual la fiecare disciplina va fi unul din calificativele semestriale ,(nu cel de pe sem II), stabilit in baza urmatoarelor criterii:
-progresul sau regresul in performanța elervuluiș
-raportul efort-performanță realizatăș
-cresterea sau descresterea motivatiei:
-realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregatire sau din cel de recuperare stabilite de cadrul dfidacticf.
(Din :Metodologia sistemului de evaluare-august 1998)
Interventia mea era pentru cei care scriu un calificativ , in catalog, ori registru matricol ,la ,,media generala”!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde irinacernat » 10 Ian 2015, 23:21

Eu propun urmatoarea situatie: la o proba de evaluare cu 5 itemi, conform descriptorilor de performanta, elevul obtine urmatoarele calificative: FB, I, FB, FB, S. Ce calificativ final va obtine?
irinacernat
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Iun 2008, 22:24

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde miliar58 » 11 Ian 2015, 22:55

irinacernat scrie:Eu propun urmatoarea situatie: la o proba de evaluare cu 5 itemi, conform descriptorilor de performanta, elevul obtine urmatoarele calificative: FB, I, FB, FB, S. Ce calificativ final va obtine?

În cazul acesta (de fapt în toate cazurile) nu facem ,,medie” ci stabilim un calificativ pentru întreaga lucrare :oops: Cred că este un caz ,,ipotetic” . Putem face o cuantificare (punctaj) pentru fiecare item în parte , apoi ,,între și între” =F B, sau B, sau S, sau I. P.S. Nu prea văd cum un elev de FB ,,în general”, face de I sau S pe lângă cei 3 FB! :? Referitor la calificativele semestriale / anuale am postat mai sus!
miliar58
 
Mesaje: 19
Membru din: 05 Dec 2008, 23:01

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde sportiv » 11 Ian 2015, 23:03

Îmi cer scuze eram pe adresa soției (miliar) ! Intervenția este a lui sportiv! Scuze încă o dată! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde carmengasler » 16 Iun 2015, 09:13

dania_992001 scrie:Stimati dascali,
va rog mult sa ma "luminati" intr-o problema : cum se face media calificativelor in ciclul primar?
Concret : daca un elev are urmatoarele note la o materie: S, S, FB,FB,FB,FB,B obtinute in aceasta ordine, care este media semestriala a lui?
Va rog sa ma scuzati daca reiau un subiect deja abordat pe forum, dar eu nu am gasit lamuriri.
Va multumesc mult.!

Stimate cadre didactice cum se face ierarhizarea elevilor dintr-o clasa la sf de an scolar ?
carmengasler
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Sep 2013, 09:32

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde carmengasler » 16 Iun 2015, 09:15

Astept un raspuns ! Sa se fi anulat Ordinul de ministru ? Din cate stiu la clasele primare nu exista ierarhizarea elevilor ! Se dau diplome după competente !
carmengasler
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Sep 2013, 09:32

Re: cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde eugenia233 » 16 Iun 2015, 15:58

:P
dania_992001 scrie:Stimati dascali,
va rog mult sa ma "luminati" intr-o problema : cum se face media calificativelor in ciclul primar?
Concret : daca un elev are urmatoarele note la o materie: S, S, FB,FB,FB,FB,B obtinute in aceasta ordine, care este media semestriala a lui?
Va rog sa ma scuzati daca reiau un subiect deja abordat pe forum, dar eu nu am gasit lamuriri.
Va multumesc mult.!
eugenia233
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Oct 2013, 16:11

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator