cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Mesajde emese_d » 03 Feb 2007, 22:57

Deci: FB+I+FB+S+B=FB?????
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde elenat » 03 Feb 2007, 23:02

LIVE, la exemplul dat de tine, eu sub nici o forma nu dau media FB( doar pentru ca...predomina).Mie imi iese B.
S,S,FB,FB,FB,FB,B. Doi de FB cu 2 de S= 4 de B.
B,B,B,B,FB,FB,B= Media B.

Si Emese,in prima interventie, parca tot asa a spus.De-abia acum am citit.

Poate intervine un inspector de la invatamantul primar si ne lamureste.
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Mesajde live » 03 Feb 2007, 23:21

Exemplul dat de mine...este un citat. Este situaţia prezentată de persoana care a deschis subiectul.
Dacă te "prinde" cineva din Inspectorat sau din Minister că dai B, în condiţiile în care nu există B între calificative...ţi-a luat gâtul. :mrgreen: A nu se înţelege, Doamne fereşte, că mie îmi convine ideea de da media FB unui elev care are două calificative S! Undeva...cumva...ceva nu e bine gândit sau pus la punct sau explicat, legat de evaluarea cu ajutorul calificativelor.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde saris » 16 Feb 2007, 20:41

emese_d scrie:Deci: FB+I+FB+S+B=FB?????

in acest caz se elimina calificativul maxim si cel minim (adica FB si I , apoi se considera drept medie calificativul ce arata progresul sau regresul elevului, anume B.
saris
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Oct 2005, 20:49

Va multumesc mult tuturor!

Mesajde dania_992001 » 19 Feb 2007, 20:52

Stimate cadre didactice (si nu numai)!
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si ma bucur ca am lansat o tema interesanta pentru mai multa lume.
Pe de alta parte ma intristeaza faptul ca aceste calificative produc destul de multa "ceata" cam peste tot, mai ales ca observ opiniile diferite chiar si pentru cadrele didactice.
Va doresc un semestru al 2-lea plin de realizari tuturor (inclusiv noua) :D
Cu respect, Daniela
dania_992001
 
Mesaje: 11
Membru din: 13 Oct 2006, 08:35

Mesajde mitzone » 22 Feb 2007, 20:20

Deci, unde este egalitatea sanselor?
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde grigore_geta » 18 Mar 2007, 00:28

Cu mare intarziere, descopar si eu subiectul. Atunci cand s-au introdus calificativele, a fost mare discutie, s-au desfasurat instruiri, sesiuni de formare. De atunci...nimic. Cum sa inteleaga, mai ales cei tineri, care nu au participat la acele instruiri evaluarea prin calificative? Aveti dreptate toti, dragi colegi. Se alege drept calificativ final cel care are cea mai mare pondere, iar in caz ca elevul are progres sau regres, se iau ca baza calificativele pe care le-a primit in perioada de final. Aici nu se poate da FB, dar nici B. In primul caz s-ar respecta regulamentul, dar nu ar fi corect pentru copil. Ce intelege el? e FB chiar daca a inceput cu S? In al doilea caz nu s-ar respecta regulamentul Ceea ce e "dubios" in exemplul dat, este cum a reusit acel copil sa primeasca 2 calificative S, apoi 4 FB, apoi 1 B. Stim ca un calificativ trecut in catalog este acordat pe baza mai multor evaluari diferite: orale, scrise, practice, teme... Practic este imposibil ca un elev sa obtina S din mai multe evaluari si apoi sa progreseze spectaculos cu lunga perioada de timp (pt a primi 4 califiactive FB) ca apoi sa coboare la final. E posibil ca in acest exemplu nu s-a respectat modalitatea de acordare a calificativelor, ci s-a trecut in catalog rezultatul cate unei evaluari. Cred ca trebuie sa avem mare grija, calificativele sa nu sanctioneze greseli, ci sa reflecte nivelul de realizare a obiectivelor, capacitatile formate.
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde pirlo_a » 18 Mar 2007, 01:04

FB+B+FB+B=B ( regresul elevului )

Cum FB+I+FB+S+B<=FB+B+FB+B+B<=FB+B+FB+B.

=> media maxima e B.(1) => media nu este FB.

FB+I+FB+S+B=FB+I+B+B+B ( am aplicat media aritmetica inmultita cu 2: FB+S=B+B )

Aplicand din nou acelasi lucru, inlocuiesc FB+I=B+S. Deci calificativele devin: B+S+B+B+B>=B+S+B=B. =>media minima e B(2)

Din (1) si (2)=> MEDIA ACELOR CALIFICATIVE (FB,I,FB,S,B) E B !
pirlo_a
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2006, 00:16

Mesajde grigore_geta » 19 Mar 2007, 23:15

Imi cer din nou scuze, dar metodologia nu e aceasta!
Nu se face medie intre calificative. Cititi materialele aparute pe aceasta tema in urma cu 4-5 ani.
1.Se acorda un calificativ in catalog in urma mai multor evaluari, timp de 2-4 saptamani (in functie de nr. de ore /saptamana: nr. de calificative + nr. de ore / sapt + 1).
2. calificativul semestrial este calificativul cu ponderea cea mai mare. In caz ca avem: B B B Fb Fb se acorda calificativul Fb, datorita progresului realizat de elevi.

Este practic imposibil ca un elev sa aiba timp de 1 luna calificativul preponderent la evaluarile curente I, ca apoi sa aiba un salt spectaculos, timp de 1-2 luni sa obtina calificativul Fb, iar apoi sa aiba iar o cadere.

Nota: Exemplele date cu calificative de I, Fb, B, iar I sau S dovedesc nerespectarea regulii cu privire la evaluare continua. Inseamna ca au fost acordate in urma unei singure evaluari, nu reflecta situatia pe o perioada mai lunga de timp. Aceste calificative pot fi intalnite in evaluarea curenta, dar se trece in catalog calificativul cxu ponderea cea mai mare.
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde mihaela_j65 » 20 Mar 2007, 00:58

Eu sunt total de acord cu doamna Geta.
Exact asa se procedeaza si la noi in scoala. Se urmareste progresul elevului. In ceea ce priveste media calificativelor... nu suntem la gimnaziu pentru a face media notelor.
Sunt povesti calificativele de genul I, S, I, B, FB, S,etc. Aceasta nu este evaluare corecta. Un elev nu poate avea astfel de calificative. Daca da, nu se stie ce este aceea o evaluare. Scuze daca am jignit pe cineva, dar nu se cunoaste metodologia evaluarii!
"Singurul mod de a descoperi limitele posibilului este sa mergi dincolo de ele, catre imposibil"
mihaela_j65
 
Mesaje: 1159
Membru din: 03 Noi 2006, 15:46
Localitate: Halaucesti-Iasi

Mesajde mitzone » 20 Mar 2007, 23:11

Subscriu. Aceasta este metodologia corecta.
Calificativul nu urmareste cantitatea ci calitatea competentelor dobandite. Nu se transforma punctajul in calificativ cum din nefericire am vazut in unele teste de pe didactic.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde mariro » 20 Mar 2007, 23:22

mariro scrie:Nu se face media calificativelor! Se trece calificativul care predomina! Cel putin asa se face la noi si cred ca procedam corect... Nu? :wink:


Mi-am aratat parerea pe prima pagina si sigur asa e, cum spun colegele de mai sus!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde gherghescudoina » 20 Iun 2007, 14:15

SUNT CURIOSĂ CUM AŢI ÎNCHEIAT MEDIA GENERALĂ.... LA MINE 11 ELEVI DIN 15 AU FB PT CĂ PREDOMINĂ MEDIILE FB, SIGUR UNELE DINTRE ELE OBŢINUTE DIN B pe sem I şi FB pe al II lea; dar tot mi se pare corect deoarece aceşti elevi chiar merită acest calificativ, s-au străduit, au învăţat, au reuşit...sau nici aici nu s-au îndurat unele colege să dea mai mult??
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde mitzone » 20 Iun 2007, 19:26

Care medie generala?
Poate este vorba de media anuala pentru fiecare obiect de invatamant?
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde oaboab » 11 Iul 2007, 00:55

elenat scrie:LIVE, la exemplul dat de tine, eu sub nici o forma nu dau media FB( doar pentru ca...predomina).Mie imi iese B.
S,S,FB,FB,FB,FB,B. Doi de FB cu 2 de S= 4 de B.
B,B,B,B,FB,FB,B= Media B.

Si Emese,in prima interventie, parca tot asa a spus.De-abia acum am citit.

Poate intervine un inspector de la invatamantul primar si ne lamureste.


Desi nu sunt invatator, dar am predat o perioada la ciclul primar si din acest motiv intervin si eu. Sper a nu supar pe nimeni. Deci:
-se aleg doua calificative care predomina; in cazul de mai sus, este vorba de FB si... S.
-in perioada de evaluare se opteaza pentru unul din acestea. In situatia in care consideri ca "elevul" merita media S, e dreptul tau sa il inchei cu media respectiva
Din punctul meu de vedere, corect ar fi ca "elevul" sa ia FB, chiar daca a incasat si doi de S. E o situatie delicata, motiv pentru care si eu as fi tentat sa dau media B
In legatura cu relatia calificative-note; pe clasa a IV-a calificativul ar putea fi dat pe baza a mai multor note partiale pentru a-i obisnui pe elevi cu sistemul de evaluare bazat pe 10 trepte; eu asa am procedat. Atentie; este vorba de calificativul in sine; media niciodata nu am gandit-o ca medie aritmetica intre calificative.
O abatere de la media calificativelor o constituie "excelent". Acesta nu poate fi dat nici ca si calificativ, nici ca si medie semestriala, ci doar ca medie anuala. Aparent, este un nonsens. Cum sa dai cuiva media anuala "excelent" la o materie daca nu predomina "excelentul" printre calificative. In principiu, media anuala "excelent" la o disciplina se acorda daca:
-media amelor semestre este FB
-s-a remarcat in mod deosebit
oaboab
 
Mesaje: 35
Membru din: 06 Mai 2007, 16:48

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator