Cum sa fiu profesoara?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Cum sa fiu profesoara?

Mesajde adelatm » 19 Iun 2008, 22:40

Probabil ca anul acesta voi absolvi modulul de pe pedagogie.Sunt in anul 4,la Universitatea Politehnica.Eu inca fac 5 ani de facultate.Sunt la o faculatate cu profil inginerie economica.
Si as dori sa intreb ce materii pot sa predau?Si care ar fi urmatorul pas in aceasta directie.
Ce spune legea?
Eu cred ca trebuie sa-mi gasesc un post la un liceu.Care este diferenta dintre liceu si generala?Cele de la liceu sunt mai bine platite?
Pot fi suplinitor in anul 5 de studiu?Unde gasesc posturile valabile pentru Timisoara?
Cat dureaza pana iti dai gradul doi?
Ce inseamna titularizare?
adelatm
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mai 2007, 19:59

Mesajde iace » 20 Iun 2008, 10:31

Salut!
Materiile pe care le-ai putea preda sunt prevazute in centralizator, pe care il gasesti la http://titularizare.edu.ro/2008/ - sectiunea metodologie (acesta e valabil in acest an, pentru anul viitor trebuie vazut daca vor fi modificari).
Tot acolo gasesti si posturile care te intereseaza in orasul tau.
Nu exista diferente de salarizare intre gimnaziu si liceu.
Poti fi suplinitor in anul 5, dar vei fi platita ca necalificat... adica destul de putin. Pentru asta trebuie sa participi la concursul de suplinitori de prin august, aici trebuie sa intrebi la inspectorat.
Titularizare inseamna fixare pe un post.
Definitivatul se da dupa 2 ani, gradul II dupa alti 4, gradul I iar dupa 4.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator