Cum sa facem consilierea parintilor ?

Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde monomonica » 21 Oct 2010, 09:55

Cum faceti consilierea parintilor ? E cam ambiguu ultima adresa trimisa referitoare la orele de dirigentie. La noi in gradinita s-a propus ca saptamanal sa avem planificare facuta cu familiile ce vor fi consiliate, astfel ca intr-o luna sa le cuprindem pe toate. La alte gradinite se consiliaza doar parintii ai caror copii au probleme. Cum trebuie procedat? de consiliat noi, educatoarele, oricum o faceam zilnic, pentru ca stim cu toatele ca parintilor le spunem zilnic cate ceva despre copiii dumnealor. Deci, cum trebuie procedat ? Ce parere aveti ?
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde monomonica » 21 Oct 2010, 09:58

Corectez, este cam ambigua ultima adresa!
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde ela67 » 21 Oct 2010, 13:54

Fiecare intelege ce vrea si transmite, de asemenea, ce intelege. Intotdeauna am facut consilierea parintilor doar ca nu eram acoperite de hartii, hartii pe care nu le citeste nimeni, dar pe care trebuie sa le ai. Oare de ce trebuie sa ne pierdem energia cu lucruri inutile cand am putea face lucruri atat de frumoase? Munca de rutina. Nu stiu de ce, dar domeniul asta devine tot mai neatractiv. Ne pierdem in amanunte, si pierdem si esenta. Din pacate cei care au de suferit sunt tot generatiile ce urmeaza. Oare voi ajunge sa traiesc acele zile in care fiecare dascal va sti ce are de facut si nu mai trebuie sa caute la nesfarsit, sa intrebe in stanga si in dreapta, sa nu aud atatea strigate de ajutor, sa se faca invatamant de calitate?
Ma gandesc la poezia Noduri, de R.D. Laing:
E ceva ce nu stiu
Dar se presupune cå ar trebui så stiu.
Nu stiu ce nu stiu,
Dar ar trebui så stiu
Si må simt prost
Nu numai pentru cå nu stiu
Ci si pentru cå nu stiu ce nu stiu.
Asadar, må prefac cå stiu.
Dar må scoate din fire
Cå nu stiu ce trebuie så må prefac cå stiu.
Deci må prefac cå stiu totul.
Mi se pare cå tu stii ce ar trebui så stiu eu.
Dar nu poti så-mi spui ce anume
Pentru cå nu stii ce stiu.
S-ar putea så stii ce nu stiu eu
Dar nu si cå nu stiu.
Iar eu nu stiu så-ti spun. Va trebui deci så-mi spui
TOTUL.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde monomonica » 21 Oct 2010, 20:27

E vorba de o adresa primită de cei de la învaăţământul preşcolar, nu ştiu dacă şi de cei de la învăţământul primar în care se spune printre altele că această consiliere trebuie planificată săptămânal. Eu nu întreb cum sa facem, ce trebuie să vorbim cu părinţii, pentru că noi facem asta zilnic , ci întreb : trebuie chiar să consemnăm săptămânal, să avem chestionare, referate, să încheiem procese verbale la aceste întâlniri (în afara celor lunare pe care le făceam până acum)?
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde carmencreanga » 21 Oct 2010, 21:19

Buna seara!
In invatamantul primar orele de consiliere se consemneaza intr-o condica speciala, saptamanal.
Intocmim si procese verbale la fiecare intalnire si avem si o planificare.Am fost indrumati ca dupa fiecare 3 ore de consiliere (care au cate o tema: chestionar, dezbatere, etc.) cea de a patra safie neaparat referat cu tema. Suntem in al doilea an de consiliere....si asa decurg lucrurile la noi.
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde sportiv » 23 Oct 2010, 10:29

carmen,
Daca la voi ,directorul,sau mai stiu eu cine,va obliga la o condica speciala si proces verbal,e cu totul o alta poveste!Ordinul nu prevede asa ceva,deci nu toti suntem obligati sa facem ce-i trece prin cap directorului vostru! :idea:
(Procese verbale se intocmesc la sedintele lunare cu parintii)! :evil: :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde mariairinabotezatu » 23 Oct 2010, 23:36

Si noi semnam ora de consiliere in condica si intocmim proces verbal.
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde carmencreanga » 24 Oct 2010, 09:05

sportiv scrie:carmen,
Daca la voi ,directorul,sau mai stiu eu cine,va obliga la o condica speciala si proces verbal,e cu totul o alta poveste!Ordinul nu prevede asa ceva,deci nu toti suntem obligati sa facem ce-i trece prin cap directorului vostru! :idea:
(Procese verbale se intocmesc la sedintele lunare cu parintii)! :evil: :oops:


D-le sportiv asa se procedeaza aici....c-o fi bine sau rau...decideti dvs.! :!:
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde sportiv » 24 Oct 2010, 13:19

Rau n-are cum sa fie,daca asa spune ,,conducatorul” scolii,dar de ce ar fi bine? Este mai eficienta munca daca scriem intr-o condica,ori in proces verbal?Asta era sensul comentariului meu,in afara de faptul ca nu scrie nicaieri despre condica separata si proces verbal! Cred ca nu ar trebui sa le dam ,,idei”-unora! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde ela67 » 24 Oct 2010, 20:27

sportiv scrie:Rau n-are cum sa fie,daca asa spune ,,conducatorul” scolii,dar de ce ar fi bine? Este mai eficienta munca daca scriem intr-o condica,ori in proces verbal?Asta era sensul comentariului meu,in afara de faptul ca nu scrie nicaieri despre condica separata si proces verbal! Cred ca nu ar trebui sa le dam ,,idei”-unora! :oops:


Pana una alta " ne-au dat" altii noua. Ni se cer sa facem atatea foi. Nu pot sa inteleg de ce!!!! Sa vina cineva in inspectie: il pun sa le citeasca toate daca mi le cere si stau acolo pana termina. :wink:
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde ianchis » 20 Noi 2010, 20:36

Stimata colega "monomonica", eu sunt educatoare si la noi in gradi se procedeaza astfel: la spatele planificarii avem niste pagini in care trebuie sa consemnam activitatea metodica, cu parintii si cu scoala. Nu ni s-a impus sa facem planificari ale intalnirilor cu parintii pe zile, insa trebuie sa consemnam intalnirile cu ei, si, eventual pe ce tema am discutat. Ni s-a mai dat si o alta varianta: sa scriem ca, de exemplu, in ziua de marti, intre orele 15-17, se poarta discutii cu parintii. Asta asa, ca o acoperire pe hartie, pentru ca stim cu totii ca vorbim cu parintii in fiecare zi.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde luminita-m » 22 Noi 2010, 21:34

Si in jud.Arges se procedeaza in acelasi mod:planificari ale activitatii de consiliere a parintilor,saptamanale,cu procese verbale si alte minuni.Aveti mare dreptate d-na ela "ne consumam energia cu lucruri inutile" si multumesc pentru versurile postate.
Sunt educatoare de trei decenii si mi-as dori sa-mi fac meseria asa cum simt,sa am timp sa citesc mai mult fara sa conspectez lucruri inutile,sa ma joc cu copiii si sa-nvatam jucandu-ne.Consilierea parintilor in gradinita se realizeaza in fiecare zi,pentru ca zilnic abordam tot felul de probleme legate de atitudini,comportamente ale copilului,le discutam cu parintii,le oferim sfaturi,informatii ,le cerem pareri ,ne punem de acord si luam hotarari.Oare cand vor intelege cei cu functii, din ministere ca ceea ce "facem" conteaza mai mult decat toata aceasta scriptologie?
luminita-m
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Noi 2010, 20:50
Localitate: Pitesti

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde miliar58 » 23 Noi 2010, 16:38

Eu am vazut multe ,,postari" de ,,abuzuri ori necunoastere a legii in Arges!
Ce se intampla,stimati colegi din aceasta ,,parohie"?
miliar58
 
Mesaje: 19
Membru din: 05 Dec 2008, 23:01

Re: Cum sa facem consilierea parintilor ?

Mesajde ianchis » 23 Noi 2010, 23:47

Oare doar in judetul Arges sa fie "baiul"?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron