Cum ii disciplinati?

Mesajde antonora » 22 Apr 2007, 10:40

Disciplina la ciclul primar cat si gimnazial este o problema importanta. Generatiile actuale sunt de o istetime remarcabila da si plini de energie ceea ce duce la un adevarat haos atat in timpul orei cat si in pauza. Cum putem rezolva aceasta problema??
Nu este usor !! In cateva cuvinte va voi spune ce fac eu ca si invatator.
Incerc in activitatea de la clasa sa fac transcurricularitate ceea ce nu ii prea lasa sa se plictiseasca, folosesc diferite metode care sa ii tina ocupati, ma axez pe munca in echipa si pe discutii libere ceea ce ii face pa micutii nostri sa dea drumul unor discutii fenomenale. Mare grija in dirijarea acestor discutii.
In pauze stau mai mult intre ei si ii initiez in diferite jocuri si reusesc sa ii fac mai responsabili in modul cum se adreseaza unul celuilalt si binenteles la un comportament adecvat - specific varstei lor.
Sper ca sfaturile mele sa va fie utile!
antonora
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Feb 2007, 20:42

Mesajde antonora » 22 Apr 2007, 10:41

Disciplina la ciclul primar cat si gimnazial este o problema importanta. Generatiile actuale sunt de o istetime remarcabila da si plini de energie ceea ce duce la un adevarat haos atat in timpul orei cat si in pauza. Cum putem rezolva aceasta problema??
Nu este usor !! In cateva cuvinte va voi spune ce fac eu ca si invatator.
Incerc in activitatea de la clasa sa fac transcurricularitate ceea ce nu ii prea lasa sa se plictiseasca, folosesc diferite metode care sa ii tina ocupati, ma axez pe munca in echipa si pe discutii libere ceea ce ii face pa micutii nostri sa dea drumul unor discutii fenomenale. Mare grija in dirijarea acestor discutii.
In pauze stau mai mult intre ei si ii initiez in diferite jocuri si reusesc sa ii fac mai responsabili in modul cum se adreseaza unul celuilalt si binenteles la un comportament adecvat - specific varstei lor.
Sper ca sfaturile mele sa va fie utile!
antonora
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Feb 2007, 20:42

Mesajde adeliamuntean » 22 Apr 2007, 11:32

Eu nu am înţeles,pauza nu este momentul de recreere,de luat masa sau de mers la toaletă?La noi avem pauze doar de 10 minute,dacă şi în pauze le dăm de lucru:să citească,să coloreze,când îşi mai mănâncă pacheţelul cu mâncare sau când merg la toaletă?Facem cu rândul ca la grădiniţă?Şi eu am copii indisciplinaţi,lucrez la simultan II-IV,dar problemele de indisciplină sunt probleme create de elevi ai căror părinţi au probleme cu familia celuilalt.Am încercat să înlătur la şcoală aceste probleme,dar nu am reuşit în totalitate:părinţii sunt părinţii lor şi tot acasă ajung şi tot aceleaşi vorbe aud.
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde ela52 » 22 Apr 2007, 17:18

Apropo de libertatea de a....şi de a..... ! Libertatea mea începe acolo unde se termină a ta ! Libertatea de face ce ne trece prin cap însemnă autocenzură , dar e mult mai greu să stăpânim acesată tehnică decât să ascultăm sfaturi, interdicţii , norme ...
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: disciplinare pe bani!

Mesajde marian_dorin » 22 Apr 2007, 18:42

toni scrie:In complicitate cu parintii am instituiu amenzi mai ales pentru violente de limbaj!
Chitantier, plata la timp, nici o concesie!
Iar parintii ii privau de anumite lucruri, ca de, banii ii dam pe obraznicia ta!
Asta inca din clasa I. Iar acum , cand sunt in clasa a III-a, nu am probleme cu violenta de limbaj!
As mai avea multe de spus din experienta mea, poate mai tarziu. Dar trebuie si familia implicata in treaba asta, o spun cel putin din experienta mea de pana acum. Si am destuuuula experienta!


O minunata idee de aplicat!

Mi-a placut foarte mult acesta idee si chiar m-a frapat!...

Multumesc foarte mult colegului Toni!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Re: disciplinare pe bani!

Mesajde marian_dorin » 22 Apr 2007, 18:43

toni scrie:In complicitate cu parintii am instituiu amenzi mai ales pentru violente de limbaj!
Chitantier, plata la timp, nici o concesie!
Iar parintii ii privau de anumite lucruri, ca de, banii ii dam pe obraznicia ta!
Asta inca din clasa I. Iar acum , cand sunt in clasa a III-a, nu am probleme cu violenta de limbaj!
As mai avea multe de spus din experienta mea, poate mai tarziu. Dar trebuie si familia implicata in treaba asta, o spun cel putin din experienta mea de pana acum. Si am destuuuula experienta!


O minunata idee de aplicat!

Mi-a placut foarte mult acesta sugestie si chiar m-a frapat!...

Multumesc foarte mult colegului Toni!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde gilda53 » 23 Apr 2007, 19:27

Va recomand optionalul "Alfabetizare emotionala". Prin antrenament psihologic, copiii invata sa isi stapaneasca abilitati esentiale:tactul, autocontrolul impulsurilor si sentimentelor,perseverenta si optimismul in fata esecurilor si a frustrarilor, capacitatea de automotivare, competenta interpersonala si empatia.Amanunte gasiti la Diverse, in primele 10 pagini.
Rezultatele sunt uimitoare.
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde mimi_camp » 23 Apr 2007, 19:36

as vrea si eu sa stiu cum e cu acest optional "Alfabetizare emotionala"-am un colectiv cu probleme emotionale-mai pe romaneste-au un vocabular "colorat", de multe ori jignitor. copiii sunt in cls a IV-a si nu prea mai e nimic de facut(n-au fost dintotdeauna asa), dar macar pe viitor sa stiu ce am de facut.
mimi
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde m_granzula » 23 Apr 2007, 21:19

Dupa parea mea indisciplina din timpul orelor de curs se rezolva 100% prin eliminarea timpilor "morti". Eu am cls. aIV-a si avem atatea de facut in timpul orei, incat nu ne sta gandul la "rele". Eu ma consider un membru al grupului lor si in consecinta suntem cu totii ocupati nu???
m_granzula
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2007, 21:07

Mesajde gilda53 » 24 Apr 2007, 15:30

Gasiti cateva lamuriri la Diverse, pagina 10, iar daca doriti mai mult, va pot trimite optionalul pentru o alta serie, acum e cam tarziu.
Pentru seria actuala va recomand sa va rezervati zilnic timp pentru discutarea acestor aspecte. Ei le pot scrie la "Cutia postala", iar dumneavoastra le discutati cu blandete la inceput sau la sfarsit de zi.Invatati-i sa fie pozitivi si , mai ales, aratati-le cate beneficii aduce gandirea pozitiva in viata fiecaruia.
Daca sunteti interesata pentru seria urmatoare, putem discuta pe mail.
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde mihahiche » 25 Apr 2007, 22:50

Cred ca micile nazdravanii ale elevilor nostri sunt normale pentru varsta lor dar , cu putin tact si imaginatie, le putem controla. Eu am aplicat diverse metode. Avand o clasa de nazdravani, a trebuit mereu sa gasesc ceva nou si atractiv. In cazul clasei mele, nimic nu a prins mai bine decat concursurile. Ex: Copilul zilei, Cine poarta banderola de onoare/ banderola de rusine...
mihahiche
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Ian 2007, 19:03

Mesajde marian_dorin » 25 Apr 2007, 23:11

mihahiche scrie:Cred ca micile nazdravanii ale elevilor nostri sunt normale pentru varsta lor dar , cu putin tact si imaginatie, le putem controla. Eu am aplicat diverse metode. Avand o clasa de nazdravani, a trebuit mereu sa gasesc ceva nou si atractiv. In cazul clasei mele, nimic nu a prins mai bine decat concursurile. Ex: Copilul zilei, Cine poarta banderola de onoare/ banderola de rusine...


Super!

Foarte interesante exemplele date de dumneavostra!

Poate ca o sa aplic si eu cateva din ele! :wink:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde mimi_camp » 26 Apr 2007, 10:01

in step by step e si mai greu de disciplinat copiii. ma refer la faptul ca nu-ti poti permite etichetarea lor cu banderole ca in cazul expus undeva mai sus( si consider ca nici nu e corect acest lucru). eu ma axez pe principiul ca fiecare din noi e diferit si nu incerc sa-l schimb (in masura in care felul lui de a fi nu ii dauneaza lui si celorlalti). cine poate spune cum va fi cand va creste, si cum va fi mai bine sa fie(personalitatea lui)?
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Disciplina

Mesajde lumiandrei_2005 » 26 Apr 2007, 10:54

Este un subiect ff controversat ,dar este o realitate ca elevii nostrii sunt
hiperactivi .
Eu am avut serii de elevi de acest gen ,dar i-am antrenat in diverse activitati ,mai ales in timpul orelor ,fisele de lucru sunt binevenite si nimeni nu se mai supara ca nu e ascultat .
In pauze poti sa ii asculti (multe lucruri interesante si reale vei auzi )
Limbajul colorat este exclus si ii pun sa scrie pe foaie si le explic ce inseamna, ca sa nu-l mai foloseasca
Toate aceste lucruri treb facute si cu sprijinul parintilor pt ca "cei saote ani "trebuie educati
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Mesajde andrada2007 » 26 Apr 2007, 21:19

Ţi-aş recomanda "Copiii sunt din rai" de Dr. John Grey.Vei găsi răspunsuri la multe din problemele copiilor pe care îi ai în clasă.În carte se discută despre metode pozitive de educaţie(este foarte bună şi pt. părinţi).
andrada2007
 
Mesaje: 15
Membru din: 08 Apr 2007, 19:06

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori