Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde Anaiuga » 24 Sep 2015, 20:59

Am un copil in clasa I, ce are o inavatatoare exigenta(daca pot sa o numesc asa), care ameninta copii cu calificativele inca din primele zile de scoala. Ieri, la sedinta cu parintii, la finalul discutiilor am facut greseala de a imi exprima nemultumirea fata de aceasta practica. A fost o experienta teribila. Practic mi s-a spus pe fata ca daca nu imi convine sa imi iau copilul si sa plec unde vreau. Am vazut negru in fata ochilor si am rabufnit(din pacate) spunand ca am dreptul la a avea o alta opinie. Acum imi e teama ca va trebui sa imi iau cu adevarat copilul din scoala respectiva, desi e cea de care apartinem, la doi pasi de casa, deoarece am senzatia ca aceasta persoana, care e dascalul copilului meu, se va razbuna pe copil.Cum sa ma comport pt a aplana conflictul. Am avut 4 ani de exp la o gradinita particulara, si de multe ori intre parinti si educatoare existau diferente de opinie, dar mereu am fost tratati cu respect si atunci cand aveam ceva de obiectat se tinea cont de parearea noastra a parintilor, in limitele bunului simt,bineinteles.
Anaiuga
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2012, 16:23

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde rofi3 » 25 Sep 2015, 11:46

Trebuie sa va ganditi la binele copilului dvs. si sa incercati sa aplanati tot. Este posibil ca doamna sa fie mai in varsta si sa nu accepte sugestii , sunt si astfel de persoane. Daca simititi ca doamna se razbuna pe copil , ceea ce nu este deontologic mergeti si discutati cu dansa despre aceste aspecte , insa totul cat mai calm si cu rabdare si incercati sa gasiti solutii .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde Anaiuga » 25 Sep 2015, 15:19

Multumesc pt raspuns. Cred ca mai bine ar fi sa las totul cum e. Doamana e in varsta si in nici un chip nu este deschisa la sugestii. Anul viitor vom schimba oricum scoala pt una vocationala. Asa ca nu vreau sa agravez situatia. Voi fece asa cum fac majoritatea parintilor din Romania: tac si tin ochii in jos.
Anaiuga
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2012, 16:23

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde aurelb » 25 Sep 2015, 19:23

Cred că nu trebuie să gândiți negativ. Faptul că, copilul dumneavoastră a fost la o grădiniță particulară nu reprezintă un avantaj. Sunt convins că știți, că la începutul anului școlar are loc o evaluare inițială. Este legal și normal să cunoașteți rezultatele copilului dvs. și dacă sunt „probleme”, doamna profesoară împreună cu dvs. ar trebui să stabiliți un program de recuperare, corelat cu programul celorlați copii din clasă. Nu spuneți nimic despre părerea celorlalți părinți! Sunteți singurul părinte nemulțumit? Dacă doriți să îl transferați la altă școală, de ce așteptați un an? Pentru copil poate reprezenta o traumă acest lucru. Aceste cuvinte sunt ale unui părinte, nu ale unui cadru didactic sau psiholog.
aurelb
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Oct 2012, 14:28

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde sportiv » 25 Sep 2015, 19:49

Dar copilul dumneavoastră n-a ,,trecut” prin clasa pregătitoare cu aceeași doamnă? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde aurelb » 25 Sep 2015, 20:02

Domnule „sportiv” copiii mei nu au trecut prin clasă, cu atât mai puțin cu „aceeași doamnă”, copiii mei au frecventat clasa pregătitoare. Îmi cer scuze pentru această postare, dar consider că ne putem exprima părerea ca părinte fără a primi replici acide.
aurelb
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Oct 2012, 14:28

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde sportiv » 26 Sep 2015, 10:47

Doamnă! V-am întrebat serios! Ca să ajungă în clasa I trebuia să urmeze (sper că asta vă place ) clasa pregătitoare mai întâi! Dacă a urmat-o în altă parte, de ce ,,ați ales” această învățătoare / școală? Doar ca să aveți probleme? Cine v-a împiedicat să-l trimiteți tot la o școală particulară? Dacă tot ați ,,optat” pentru doamna (mai în vârstă) ați făcut-o din rațiuni personale, cred! Dacă e așa eu , în locul doamnei, nu v-aș primi de la poarta școlii, decât la ședințele cu părinții și consilierea acestora, cu un program special făcut pentru dumneavoastră! Doamna NU se va răzbuna pe copil, nu vă faceți probleme, doar că , fiind exigentă cum spuneți (și ,,bătrână” pe deasupra) s-a cam săturat de ifosele părinților de tipul dumneavoastră! Asta-i tot! N-aveți decât să vă supărați și să retrageți copilul (care n-are nicio vină- poate chiar o iubește pe ,,cotoroanța) ! Poate așa rămâne și dumneaei cu mai puțin de 30 cum se poartă pe la școlile ,,cu ștaif”, care ÎNCALCĂ LEGEA, așa cum spunea si dl ministru ,,la presiunea părinților”! :oops: Scuze , dacă v-am supărat, cumva! Succes piciului! P.S Replicile acide ,cum spuneți dumneavoastră, presupun ceva! Sper că înțelegeți ce! :wink:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde Anaiuga » 26 Sep 2015, 15:07

Ba da, a facut clasa pregatitoare cu aceeasi doamna. Dar sa va relatez de la inceput: inaiante de inscrierea in clasa pergatitoare, am fost sa vedem scoala si sa cunoastem invatatoarele la ziua portilor deschise. Precizez ca este vorba de scoala de care apartin cu adresa. Nu mi-am facut flotant pe adrese ale prietenilor pentru a ajunge la vreo scoala de centru. Este scoala de caretier, despre care cred si acum ca e o scoala buna. Invatatoarele ne au placut amandoua. Nu am optat pentru una in particular. In septembrie, cu doua zile de inceperea scolii se afiseaza listele. Copilul meu era la o a treia invatatoare despre care nu stiam nimic. Am zis ca e bine si ca nu are rost sa facem nimic pana nu o cunoastem. Prima impresie, in prima zi de scoala: nu prea buna. Doamna e rece, distanta si cam acra. Dar am zis ca poate sunt doar impresii gresite, si ca trebuie sa vedem cum e cu copii inainte sa trag concluzii. Cu copii in clasa pregatitoare, a facut strictul necesar. Am incercat sa ne implicam cat am putut de mult cu unii parinti, dar ni s-a cerut implicarea doar pe partea materiala. Dar cum la pregatitoare nu se dau calificative, se invata prin joc nu aveam ce sa reprosez doamnei. Asa ca in clasa I am mers cu drag la scoala. Prima zi de scoala, anul acesta, primul soc: dupa festivitate, parintii si copii sunt poftiti in clasa unde doamna invatatoare anunta ca de acum gata cu joaca. Trecem la scoala adevarata, aia grea(exact cuvintele ei), unde fiecare greseala se va taxa in catalog prin calificative. La finalul discursului de bun venit la scoala doamna ne avertizeaza ca va fi foarte severa.Zambetele copiilor, care asteptau cu nerabdare sa inceapa scoala, au pierit. Nimeni nu a spus nimic atunci. Incepe scoala cu aceleasi amenintari in fiecare ora. Copilul meu isi face tema, greseste ceva si in loc sa puna in paranteza, rupe foaia si o ia de la capat, ca e grav sa ai greseli. La sedinta cu parintii ne explica pe din nou aceasta metoda educativa: invatarea de frica calificativelor. Se vb de bani, de auxiliare... La final, nu mai pot sa ma abtin si o intreb pe doamana daca nu ar fi posibil sa gasim alte metode educative, sa ii facem pe copii sa iubeasca scoala si nu sa invete de frica. Raspunsul: cum vrei doamna sa ii controlez altfel, sa strig si sa ii bat?(cuvintele ei).Eu ii spun ca nu as vrea sa ii controleze ci mai degraba sa ii atraga spre invatatura. Atunci a rabufnit si mi-a spus ca daca nu imi convine sa imi iau copilul si sa plec cu el. Din pacate mi-am pierdut cumpatul si am rabufnit spunandu-i ca e dreptul copilului meu sa invete in aceasta scoala. Cel mai socant a fost ca majoritatea parintilor erau de partea ei: copii trebuie obligati sa invete, trebuie sa stie de frica ca doar asa invatamantul romanesc poate ramane la fel de bun. Ca doar se stie ca suntem cei mai tari, nu???Ca doar copii din alte tari sunt mult mai prosti(exprimarea parintilor prezenti ).Alti parinti care se lamentau pe la colturi ca la copii le este frica de doamna, nu au deschis gura.Sincer, a fost un dus rece. Si eu am studii in domeniul educatiei, si citesc destul de mult in domeniu, dar daca cineva imi face o critica incerc sa vin cu argumente ca sa imi sustin opinia. Eu nici macar nu criticam persoana, ci doar o metoda de predare-invatare. Oare in invatamantul modern, nu se doreste ca parintele sa fie partener al scolii in educatia copiilor? Oare nu se pot gasi solutii care sa ne scuteasca de discutii absurde si de situatii neplacute de acest fel? Nu vreau sincer sa fiu in conflict cu invatatoarea copilului meu. Nu este corect fata de copil. Printele si dascalul ar trebui sa fie aliati pt un tel comun. Asa ca am decis ca nu voi avea nici un fel de discutii cu doamna.Nu stiu ce altceva as putea face.
Inca ceva, doamna are 35 de ani de experienta, dar varsta nu este importanta in actul educativ. Am avut profesori mai in varsta absolut extraordinari la fel cum am avut profesori tineri execrabili.
Anaiuga
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2012, 16:23

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde sportiv » 26 Sep 2015, 17:09

Vă sfătuiesc să lăsați timpul (sigur nu ani :D ) să rezolve problema! Este prima experiență a doamnei cu elevi preluați începând cu clasa pregătitoare și nu este chiar ușor! Vă spun din experiență! Eu am clasa a II-a și am avut acești copii la clasă pregătitoare (2013- 2014) și, sigur, pentru cei cu o vechime mai mare, 42 de ani la mine, lucrurile se urnesc mai anevoie! Că la clasa pregătitoare s-a făcut ,,strictul necesar” (adică DOAR programa) sunt de acord! Așa trebuie făcut! Exagerările, de orice fel, nu fac bine nimănui! N-o va lăsa ,,sufletul” ,oricât de rigidă este/ va fi să nu ajute pe fiecare în parte și să-l stimuleze, inclusiv prin calificative! Cred că problema cu calificativele este o măsură ( în plus, dacă vreți) de ,,protejare personală”! Eu chiar acum /azi toată ziua am corectat teste de evaluare inițială și, zău, am fost tare ,,darnic”(în favoarea elevului! :lol: ) Ș-apoi contează mai puțin acest lucru : clasele primare nu ierarhizează copiii - între ei- au timp de ierarhii și examene toată viața. Calificativul măsoară- sigur cu oarecare relativitate ca orice măsurătoare, inclusiv NOTA - măsoară spuneam, cunoștințele elevului DOAR în raport cu cerințele programelor școlare. De aceea nici nu se mai dau premii sau mențiuni în acest ciclu, doar diplome pentru activitățile deosebite ale fiecăruia! Vă doresc succes și, de asemenea, relații cordiale cu doamna!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde churmuzache » 27 Sep 2015, 19:12

Pentru d-na Anaiuga,
De dragul copilului dumneavoastra ar trebui sa plecati din aceasta clasa. Eu, desi nu eram de acord cu metodele folosite la clasa copilului meu am ramas pana la clasa a 4-a. Va spun ca sunt si cadru didactic. A fost pierdere si pentru mine, dar mai ale pentru copilul meu. De ce sa pierdeti timp?
Astazi avem dreptul sa ne spunem opinia chiar daca aceasta deranjeaza, avem dreptul la o educatie mai buna pentru copiii nostri. Va doresc sa aveti curajul de a face o schimbare. Numai asa ne putem proteja copiii de stres. Noi vrem sa avem si copii sanatosi!
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde dorelia » 27 Sep 2015, 20:45

Nu dramatizati o situatie ....aproape normala. Lasati-o pe doamna sa lucreze si apoi vedeti daca are ceva cu copilul dumneavoastra.Prea vreti de la inceput,cand situatiile de lucru sunt extrem de stresante, sa va "asigurati" ca piciul este cel favorizat, asa,sa nu aiba pic de emotii. Lasati-o mai moale...pe bune!!!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde sportiv » 27 Sep 2015, 22:27

churmuzache scrie:Pentru d-na Anaiuga,
De dragul copilului dumneavoastra ar trebui sa plecati din aceasta clasa. Eu, desi nu eram de acord cu metodele folosite la clasa copilului meu am ramas pana la clasa a 4-a. Va spun ca sunt si cadru didactic. A fost pierdere si pentru mine, dar mai ale pentru copilul meu. De ce sa pierdeti timp?
Astazi avem dreptul sa ne spunem opinia chiar daca aceasta deranjeaza, avem dreptul la o educatie mai buna pentru copiii nostri. Va doresc sa aveti curajul de a face o schimbare. Numai asa ne putem proteja copiii de stres. Noi vrem sa avem si copii sanatosi!


Interesantă poziție a unui părinte ,,cadru didactic”! Sunteți sigură că se petrec aceleași lucruri , cu care v-ați confruntat dv (pe care nici nu le-ați amintit, de altfel- ați folosit modul ,,general” de nemulțumire) de vă ,,permiteți să dați sfaturi radicale ? :oops: P.S. CA CAdru :D didactic nu aveți nimic să vă reproșati? Toți copiii/părinți au numai cuvinte de laudă la adresa dumneavoastră? Felicitări!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde Anaiuga » 28 Sep 2015, 09:54

Va multumesc pentru raspunsuri. Fiecare dintre ele mi-au aratat diferite aspecte de luat in considerare. Nu imi doresc absolut deloc sa fie piciul meu favorizat. Tocmai de aceea am cerut doamnei sa puna mai putin accentul pe calificative si pe competitie intre copii. As vrea sa invete sa lucreze impreuna, sa colaboreze cu colegii si mai ales sa invete sa puna intrebari atunci cand nu intelege ceva, sa nu ii fie teama sa greseasca. Copilul meu nu este perfect, asa cum nici unul dintre noi nu este. Cred insa ca putem sa invatam mult mai mult comunicand, colaborand decat daca suntem vesnic in competitie. Deocamdata nu am ce sa fac. Cel putin daca e vorba de transfer trebuie sa astept pana in semestrul doi, sau chiar pana la anul viitor. Voi astepta sa vad cum evolueaza copilul fara sa imi manifest de fata cu acesta nemultumirea legata de invatatoare. Si eventual daca lucrurile iau o intorsatura proasta, sa am o discutie civilizata si in particular cu doamna.
Va multumesc inca o data pt raspunsuri.
Anaiuga
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2012, 16:23

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde sportiv » 28 Sep 2015, 17:09

Vă doresc succese, tuturor! :D :oops: Doamne-ajută!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati.

Mesajde churmuzache » 28 Sep 2015, 19:10

DOMNULE SPORTIV,
Timpul trait si retrait pana astazi m-a invatat sa fiu mai radicala. Poate gresesc, numai domnia voastra nu!
Timpul nu mai asteapta ca generatii de educatori inlemniti in "principii" sa se schimbe. Atunci, eu cred ca trebuie sa incercam sa ne protejam pe noi, pe copiii nostri. Eu asa as fi procedat!
Nu vreau sa polemizez aici, mi-am spus o parere fara a comenta parerea, opinia altora!
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron