Cum apreciati cadrul didactic?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde emil » 09 Iul 2011, 13:58

Daca ar trebui sa evaluam un coleg pentru a-l aseza intr-o ierahie oarecare, spuneti care ar fi criteriile pe care le-ati folosi si care ar fi probele materiale in format electronic sau alte forme de evaluare pe care le-ati cere? Va rog sa ganditi altfel decat sunt "clasicele" criterii care "numara" diplome, adeverinte, etc. Va rog sa va ganditi efectiv la munca cu elevii, aceea obisnuita si nu "de performanta", la efortul depus pentru a eficientiza predarea dar si receptarea de catre elevi, la colaborare, modernizare, etc...?
Aceasta intrebare este adresata tuturor colegilor de pe didactic interesati a se implica intr-un nou proiect ce va fi lansat pe didactic.ro. Nu va dezvaluim exact cum arata acest proiect, dar va garantam ca va fi in folosul tuturor.
Asteptam cat mai multe idei, sugestii. De dvs. depinde o buna evaluare!

Va multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde sopy » 13 Iul 2011, 02:49

Calitatea este apreciata cel mai bine de catre parinti, in urma confirmarii acesteia prin evaluarile externe la care participa elevii. Apreciez la ceilalti colegi:
1. onestitatea;
2. colegialitatea;
3. preocuparea de a se perfectiona continuu si de a aplica la clasa noile achizitii;
4. capacitatea de a antrena elevii in diverse activitati ( nonformale) care sa le completeze achizitiile de la clasa;
5. capacitatea de a exprima liber si argumentat opiniile/solutiile referitoare la activitatea in cadrul organizatiei (scolii), fara teama ca ar fi in contradictie cu " sefii";
6. spiritul de echipa;
7. capacitatea de a fi un bun comunicator in relatia cu parintii.
sopy
 
Mesaje: 42
Membru din: 18 Aug 2007, 21:28

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde emil » 13 Iul 2011, 22:45

sopy scrie:Calitatea este apreciata cel mai bine de catre parinti, in urma confirmarii acesteia prin evaluarile externe la care participa elevii. Apreciez la ceilalti colegi:
1. onestitatea;
2. colegialitatea;
3. preocuparea de a se perfectiona continuu si de a aplica la clasa noile achizitii;
4. capacitatea de a antrena elevii in diverse activitati ( nonformale) care sa le completeze achizitiile de la clasa;
5. capacitatea de a exprima liber si argumentat opiniile/solutiile referitoare la activitatea in cadrul organizatiei (scolii), fara teama ca ar fi in contradictie cu " sefii";
6. spiritul de echipa;
7. capacitatea de a fi un bun comunicator in relatia cu parintii.

Problema este cum masuram toate acestea?
Poate aveți idei.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde sportiv » 14 Iul 2011, 07:58

Cum ,,măsurăm?Prin ,,fantomatica” fișă de evaluare de la sfârșitul anului școlar, cand 99% primesc foarte bine-restul primesc gradații de merit! :oops:
Pot explica detaliat,dar nu are sens!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde emil » 14 Iul 2011, 16:34

sportiv scrie:Cum ,,măsurăm?Prin ,,fantomatica” fișă de evaluare de la sfârșitul anului școlar, cand 99% primesc foarte bine-restul primesc gradații de merit! :oops:
Pot explica detaliat,dar nu are sens!

Am rugamintea sa raspundeti frumos, constructiv, la subiect. Avem nevoie de ajutor in ideea de a da un model nou de evaluare.
Am sters ultimul dvs. post care nu era deloc in topic.

Va multumesc de intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde valimatiuta » 15 Iul 2011, 09:14

Eu as mai adauga totusi la cele enumerate mai sus:
- cunoasterea posibilitatilor intelectuale ale elevilor sai si activitatea didactica in consecinta ( aici se pot evidentia activitatile diferentiate, suplimentare, rezultatele progresive -chiar cu pasi mici- pentru elevii subdotati, slab dotati intelectual etc., sau la polul opus pentru cei superdotati);
- participare la concursuri scolare, activitati extracurriculare, extrascolare, obtinand rezultate evidente;
- relatia profesor - elev, reflectata prin ochii elevului actual, dar si a fostilor elevi;
- rezultatele scolare ale generatiilor de elevi pe care dascalul le-a coordonat;
- preocupare pentru nou in lumea didacticii ...
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde mara1979 » 15 Iul 2011, 09:34

Poate ar fi bine sa amintim si:
Utilizarea calculatorului la lectii
Responsabilitati in cadrul scolii, indeplinirea lor
Participare la desfasurarea de proiecte

Presupun ca toate se pot documenta, nu neaparat cu hartii, ci si cu chestionare la nivelul clasei de elevi, colegi, la nivel de catedra etc.
Avatar utilizator
mara1979
 
Mesaje: 238
Membru din: 01 Feb 2008, 22:50

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde sportiv » 15 Iul 2011, 20:57

Se pot accepta si alte pareri fara a se atreage atentia de catre cineva ca interventia nu este ,,frumoasa” :D ? Daca nu ,de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde emil » 15 Iul 2011, 21:38

sportiv scrie:Se pot accepta si alte pareri fara a se atreage atentia de catre cineva ca interventia nu este ,,frumoasa” :D ? Daca nu ,de bine!

Exista un topic, exista niste reguli ale Forumului. Va rog doar sa le respectati, nu sa scrieti "de bine"

Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde sportiv » 16 Iul 2011, 21:58

Puteti să-mi dați exemplu de un răspuns ,,frumos” , așa cum cereți?(Al meu de ce a fost ,,urât”? :oops:)
P.S Ce regulă a Forumului am încălcat?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde emil » 17 Iul 2011, 17:42

sportiv scrie:Puteti să-mi dați exemplu de un răspuns ,,frumos” , așa cum cereți?(Al meu de ce a fost ,,urât”? :oops:)
P.S Ce regulă a Forumului am încălcat?

Raspunsul frumos esste acela care ajuta, nu cel care bate campii. Raspunsul frumos la acest topic era sa dati macar o idee, nu sa faceti comentarii inutile. A respecta regula Forumului este aceea de a fi in topic.
Cititi cu atentie acest topic...
Ganditi, apoi raspundeti la tema...
Pierdem vremea cu discutii, in loc sa construim ceva. Tipic societatii in care traim...
Va rog sa interveniti numai daca aveti ceva de spus la acest topic.
Astept colegii interesati a ne da sugestii. Sper ca nu i-a blocat sau indepartat aceasta discutie!


Multumesc pentru intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde nada » 18 Iul 2011, 17:18

Primul criteriu ar fi - Proiectarea didactica originala, adaptata nivelului clasei, in concordanta cu programele scolare iar proba materiala ar fi chiar planificarile, proiectele unitatilor de invatare, proiecte didactice. Pare un lucru simplu dar care e neglijat de nenumarate ori si chiar tratat superficial. E absolut necesar sa eliminam sistemul copy -paste in realizarea proiectarii.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde emil » 19 Iul 2011, 12:43

nada scrie:Primul criteriu ar fi - Proiectarea didactica originala, adaptata nivelului clasei, in concordanta cu programele scolare iar proba materiala ar fi chiar planificarile, proiectele unitatilor de invatare, proiecte didactice. Pare un lucru simplu dar care e neglijat de nenumarate ori si chiar tratat superficial. E absolut necesar sa eliminam sistemul copy -paste in realizarea proiectarii.


Aveti dreptate. O proiectare buna are ca efect o lectie buna cu toate consecintele ce deriva din aceasta!
Ma gandesc ca ar fi bine ca dascalul care participa la un fel de competitie a valorilor, sa aiba ca si argument un portofoliu personal bine intocmit, cu planificari, proiecte, teste instrumente proprii de lucru.
As mai zice ca ar fi bine sa poata dovedi ce elemnte de inovatie didactica sau de modernizare a predarii/invatarii are la activ!
Ar mai trebui sa ii cunoastem rezultatele la clasa de-a lungul timpului, performantele practice ale elevilor la disciplina pe care o preda. (nu olimpiade si nici alte concursuri mai mult sau mai putin stupide de tip afacere ...)
Probabil stiti ca ministerul a publicat o metodologie de evaluare care este la fel de proasta ca si cea dinainte!!

Astept idei noi...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde blagavioleta2008 » 21 Iul 2011, 21:18

Am simtit provocarea si incerc sa/mi spun doar parerea mea, asa cum as vedea eu evaluarea unui cadru didactic, implicit evaluarea mea de final de an scolar pentru care astept un calificativ.
La noi la scoala, 1 / 2 septembrie nu este doar inceputul de an scolar ci si intalnirea cu colegii, primul Consiliu profesoral, in care, pe langa alte punte din ordinea de zi este inscrisa si distribuirea tuturor a Fisei postului, cu toate indatoririle didactice, a sarcinilor pe care directorul i le incredinteaza in acel an scolar. Fiecare are dreptul sa ceara, sa refuze, sa motiveze ...o astfel de sarcina suplimentara dar devine "Litera de lege" pentru toti "Fisa postului" in care sunt enumerate clar si concis sarcinile de catedra, la care am cerut sa fim angajati. Concret, fiecare dintre noi stim ce avem de facut, ne cunoastem drepturile, indatoririle si nu mai ramane decat sa le concretizam prin fapte, intr/un an scolar. Pe parcursul anului exista posibilitatea analizelor, contabilizarii sarcinilor, al modului de rezolvare, al procentului in care acestea sunt finalizate, asa ca avem mereu ocazia de a realiza acel feed/bak pentru a ajunge la o finalitate apreciata printr/un calificativ onorabil, care sa ne faca cinste muncii noastre si care poate fi dat de sefii de comisii, membrii Consiliului de Administratie, director. Bineinteles ca rezultatele obtinute trebuie sa se oglindeasca in niste documente vizibile tuturor: planificare, catalog, portofolii, activitati extracurriculare...Inca nu am ajuns la stadiul in care autoaprecierea sa constituie calificativul final. Mereu avem nevoie de etalon, de pareri obiective, de schimburi de experienta pe care sa le raportam la practica de zi cu zi. Consider ca este foarte dificil sa reusesti o apreciere obiectiva a unui cadru didactic...e ca si cum ai privi un cer instelat si nu ai sti de ce la un moment dat, o steluta straluceste mai puternic, desi cu o seara in urma nici nu se zarea...
O vacanta frumoasa si raman sceptica in ceea ce priveste obiectivitatea in evaluarea cadrelor didactice, tinand cont si de parerile noastre...
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Cum apreciati cadrul didactic?

Mesajde emil » 22 Iul 2011, 07:19

blagavioleta2008 scrie:Am simtit provocarea si incerc sa/mi spun doar parerea mea, asa cum as vedea eu evaluarea unui cadru didactic, implicit evaluarea mea de final de an scolar pentru care astept un calificativ.
.........
Bineinteles ca rezultatele obtinute trebuie sa se oglindeasca in niste documente vizibile tuturor: planificare, catalog, portofolii, activitati extracurriculare...Inca nu am ajuns la stadiul in care autoaprecierea sa constituie calificativul final. Mereu avem nevoie de etalon, de pareri obiective, de schimburi de experienta pe care sa le raportam la practica de zi cu zi. Consider ca este foarte dificil sa reusesti o apreciere obiectiva a unui cadru didactic...e ca si cum ai privi un cer instelat si nu ai sti de ce la un moment dat, o steluta straluceste mai puternic, desi cu o seara in urma nici nu se zarea...
O vacanta frumoasa si raman sceptica in ceea ce priveste obiectivitatea in evaluarea cadrelor didactice, tinand cont si de parerile noastre...


Si ce propuneti de fapt? Multa lumea, ca si dvs., "ramane sceptica", dar nu face nimic... Eu am rugat in acest topic sa ne gandim la niste criterii de evaluare, tocmai in ideea de a tine cont de parerile dvs...
Eu totusi retin de aici ideeea ca ar trebui sa existe si aprecierea colegilor de cancelarie. Dar as mai adauga obligatoriu si aprecierile parintilor si ale elevilor...

Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori