criterii pt distribuirea cls titulari

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

criterii pt distribuirea cls titulari

Mesajde etha » 29 Ian 2008, 15:54

Care sunt criteriile prin care sunt distribuite clasele atunci cand nu exista restrangere de activitate si toti angajatii sunt titulari?

La cls a IV-a suntem 5 titulari. In toamna insa se mizeaza doar pe 3 clase I. Cui vor fi distribuite acestea? In functie de ce criterii? Nu se pune problema ca n-am avea post pt ca sunt 2 pensionare, dar eu as vrea sa iau cls. I... Secretara (???), trecand peste capul directorului, a afisat invatatorii de la cls. I in ordinea vechimii. E corect? N-ar trebui sa se faca o evaluare a celor 5 cadre didactice? Multumesc mult.
etha
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Dec 2005, 20:35

Mesajde angela_ghrsm » 29 Ian 2008, 21:19

În unele şcoli situaţia se rezolvă prin pensionarea sau eliminarea suplinitorilor.
Ultima oară modificat de angela_ghrsm pe 28 Feb 2008, 18:37, modificat 1 dată în total.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

Mesajde etha » 29 Ian 2008, 21:50

Multumesc de raspuns. Sa inteleg ca fiecare director face ce vrea? Nu exista reglementari clare in acest sens? Cum ramane cu competenta? Sau cu interesul elevului (2 din 5 urmeaza sa se pensioneze, acum au cerut continuitate si-am fost asigurata ca o vor si primi...asa cum vor primi si clasa I dar asta pt anul viitor...si-apoi?)... Imi pare halucinant sistemul in care muncim. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie cand vom trece la "autonomia" institutionala! Pe care eu, de fapt, mi-o doream :) De ce nu facem repartitia dupa studii? Sau dupa grila de punctaj de la restrangerea de activitate (chiar dc aici nu e cazul de asa ceva...). Desi eu sunt hotarata sa-mi apar drepturile! Criteriul vechimii imi pare o chestie expirata (cu tot respectul pt doamnele pensionare, stiu c-o sa fiu si eu in situatia asta...). Pe de alta parte am si eu ceva vechime (19 ani) si imi doresc clasa I si vestita continuitate...la clasa...
etha
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Dec 2005, 20:35

distribuire cls I

Mesajde angela_ghrsm » 30 Ian 2008, 20:06

N-ar trebui să se dea clasa I la prelungirea pensionarii pt că se prelungeste cel mult 3 ani. Ce vor face elevii când vor fi in cls a IV-a ? aşa trebuie să gândească directorul ! chiar dacă părinţii preferă o invătătoare bătrână adică cu experientă, e bine să ne gândim şi la tineri.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

In spiritul legii

Mesajde etha » 01 Feb 2008, 22:14

Pana la urma... inspectoratul a fost cel care mi-a confirmat faptul ca, asa cum banuiam, aveam dreptate... Desi cele doua colege ajunse la varsta pensionarii vor fi tot titulare in momentul in care vor obtine continuitatea, eu am dreptul sa iau clasa I... tocmai pt asigurarea continuitatii la clasa :) Asta cu "continuitatea" in cele doua ipostaze e tare, nu? :) Acum imi da mana sa zambesc pt ca m-am relaxat...
Oricum raman la parerea ca ar trebui sa existe reglementari clare, negru pe alb, pt toti acei care interpreteaza legile dupa bunul plac... Ma-ntreb dc voi ajunge sa cunosc si eu un manager de scoala adevarat... Deocamdata... Ma amuz de faptul ca al nostru traieste o noua dilema: cum vom repartiza copiii in clasele I? Dupa ce criterii? Noroc ca am invatat din lectia cu distribuirea claselor... altminteri m-ar lua iar durerea de cap... Ce te faci daca un invatator are mai mult de 25 de optiuni??! Cica n-are voie, saracul de el, sa vorbeasca decat cu 10 parinti!?! Si-atunci restul de ce-si mai exprima optiunile la inscriere? Asa-i pe la toate scolile? Sau sunt eu o "norocoasa" ... :)
PS. Vacanta placuta tuturor!
etha
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Dec 2005, 20:35

clasa I

Mesajde angela_ghrsm » 02 Feb 2008, 10:41

Unde scrie că n-ai voie să vorbeşti decât cu 10 părinţi? dacă părintele a mai avut un copil la d-ta şi i-a plăcut cum l-ai învăţat carte, îl va da şi pe celălalt copil tot la d-ta ! e meritul d-tale ! dacă ai mai mult de 22 de copii care te preferă, alege-i şi mai lasă şi altor învăţători copii !
Ultima oară modificat de angela_ghrsm pe 28 Feb 2008, 18:40, modificat 1 dată în total.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

clasa I

Mesajde 1957 » 24 Feb 2008, 13:07

Din cate stiu nu reglementeaza nicio lege asa ceva. La noi, consiliul administrativ vine cu propuneri, daca sunt nemultumiri se discuta in comisia metodica a invatatorilor. Desigur ca nu se va da clasa I la un om ce se pensioneaza dupa 1-2 ani, respectam continuitatea la clasa. Anul trecut am avut situatie de genul acesta, pana la urma invatatoarea in cauza a inteles situatia, a luat clasa a 3-a ramasa dupa o pensionare. E bine ca putem face si mofturi! Dar daca nu ar exista posturi pt toti ?
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

clasa I

Mesajde 1957 » 24 Feb 2008, 13:14

Sa nu uit! Inspectoratul nostru nu accepta prelungiri la niciun cadru didactic pensionabil la limita de varsta. LASA-TI TINERETUL ! SI EI TREBUIE SA MANANCE O PAINE, sa nu uitam ca ei nu au nici salariu mare, nici casa, nici mobila, dar au familie si copiii. Noi astia mai MATURI cam avem din primele, copiii sunt mari, unii la casa lor... sa nu fim rai! Parintii mei sunt pensionari din invatamant, au 75 de ani si nu ii aud plangandu-se NICIODATA ca nu au ce manca, pe ce lua medicamente..
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde adrianstoica » 10 Mar 2008, 22:33

Directorul repartizeaza invatatorii si dirigintii la clase tinand cont de criterii precum cel al continuitatii, performantei etc. Cel putin asa este la nivel teoretic. In practica, lucrurile pot sta putin diferit. Oricum, pentru orice incalcare a principiului continuitatii, directorul ar trebui sa aiba o justificare.
adrianstoica
 
Mesaje: 14
Membru din: 08 Mar 2008, 15:21
Localitate: Tm


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori