concursurile SMART

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Mesajde efodorean » 04 Noi 2008, 16:48

ivangabriela scrie:Din cate stiu eu, sunt inca pastrate chitantele din anul scolar trecut. Nu stiu cat este legal sa fie pastrate, dar orice parinte interesat poate avea acces la informatiile legate de aceste concursuri si sumele implicate. De obicei, directorul scolii sau un sponsor adauga o anumita suma de bani pentru a completa cat mai frumos premiile acordate copiilor. Uneori, reusim sa le cumparam carti frumoase, alteori mai putin... important este sa stie ca noi, dascalii lor, le apreciem munca.
Nici copiii nostri nu au mers in tabara, dar ei nici nu au bani sa participe la cate trei sectiuni ale concursului. De obicei, au bani doar pentru o singura sectiune. Iar gratuitatile le-am primit pentru copiii aflati in centre de plasament, orfani de un parinte sau proveniti din familii cu peste 5 copii, adica exact acei copii care aveau nevoie sa fie stimulati.
Hartiile pentru inspectorat... daca am alerga doar pentru acest lucru, atunci misiunea noastra de dascali s-ar pierde undeva, pe drumul spre scoala... Tot ce fac eu cu copiii, fac din dragoste pentru ei: cor, teatru, cerc literar... sunt multe ore suplimentare muncite fara plata. De cele mai multe ori am platit din buzunarul meu inscrierile la concursuri, doar ca sa-i vad fericiti. Sunt implinita atunci cand ei sunt impliniti!


Off topik!...

Am stat mult pe ganduri sa scriu sau nu. Eu nu am facut aprecieri asupra activitatii dv., ci pur si simplu mi-am exprimat niste ganduri referitoare la concursurile SMART.(Ar fi multe de spus, dar...).

Am decis sa scriu.

Nici eu nu abuzez de bunavointa parintilor si pe cat pot ii scutesc de cheltuieli inutile. Am platiti din buzunarul meu majoritatea participarilor elevilor mei la concursurile scolare. De multe ori, nici elevii, nici parintii lor nu au stiut ca trebuie achitate anumite sume de bani. Tot din buzunarul propriu le-am cumparat carti si dulciuri pentru a le oferi premii la diferite concursuri organizate la nivelul clasei. Nu le-am cerut nici auxiliare didactice ( care de cele mai multe ori sunt inutile!). An de an, le-am lucrat eu auxiliarele de care am avut nevoie si le-am distribuit gratuit.

Am tinut sa fac aceste precizari deoarece am avut impresia ca dv. credeti ca eu imi cladesc dosare pe buzunarul parintilor.

Daca nu ne expunem de fiecare data activitatile si reusitele pe forum, nu inseamna ca nu suntem devotati meseriei sau ca n-am mai face si noi, din cand in cand, acte caritabile.
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde ivangabriela » 04 Noi 2008, 23:35

Departe de mine gandul sa va judec activitatea, nici nu m-am gandit la asa ceva, nici nu as avea dreptul sa fac un asemenea lucru. Desi nu ne cunoastem, suntem colegi cu totii, iar respectul reciproc mi se pare extrem de important. In consecinta, imi cer scuze daca v-am ofensat in vreun fel, nu am avut in intentie acest lucru.
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Anterior

Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator