concursurile SMART

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Castiga cineva bani ?

Mesajde sorinborodi » 14 Oct 2008, 20:13

Dupa cum am zis si cu alta ocazie,ar trebui ca orice concurs care implica o contributie pecuniara din partea elevilor sa se soldeze,printre altele,cu un extrem de simplu raport,cu 2 coloane:

1.INCASARI 2.CHELTUIELI
.................. .......................

Diferenta o calculam noi.
Multumim,asteptam cooperare in acest sens.Dar tot asteptam.Si asteptam.

Inca ceva,in atentia colegilor:fiti cu bagare de seama si pastrati granita intre "agent comercial" si "educator";aceasta granita a inceput sa devina din ce in ce mai fragila !
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

calcule

Mesajde adam » 14 Oct 2008, 22:16

diferentele ramase din suma de concurs raman scolilor.nici un organizator nu isi insuseste banii.in plus banii sunt stransi de un reprezentant al asociatiei parintilor din scoala respectiva pe baza de tabel.apoi se trage linie si se face tabelul de care vb dvs.
eu vb din pct-ul meu de vedere si din felul cum organizez concursul la nivel de scoala.
nu am avut parte nici macar de o prima din partea scolii!asta asa de bun simt!
eu ma bucur ca exista si astfel de concursuri deoarece copiii devin mult mai increzatori in fortele lor.iar in sat orgoliul primeaza!
cu mare drag,
diana adam
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Mesajde emil » 14 Oct 2008, 22:44

Eu va rog sa va uitati ca acest concursuri nu sunt macar in lista agreeata de mect, am mai atras atentia, sunt efectiv niste afaceri, rog colegii sa nu le mai ia apararea, decat numai daca au ceva interese materiale... Altfel, lasati-i sa-si promoveze treaba, sa-i creada cine vrea, sa castige din ignoranta, comoditatea si dorinta de acumulare de puncte si diplome ale unora! Va rog mult sa va ganditi la elevi si nu la castiguri!

De altfel, sunt multe, multe afaceri de genul acesta si ar cam trebui sa avem o atitudine obiectiva!


numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde felixmunteanu » 17 Oct 2008, 18:29

M-am suparat si eu pe aceste concursuri, cum de fapt ma supar pe toate activitatile "pe bani".
M-au deranjat subiectele cu greseli.
M-au deranjat subiectele repetate de la un an la altul fara macar sa fie actualizate.
M-au deranjat preturile.
M-a deranjat necomunicarea la timp a rezultatelor.
M-au deranjat rezultatele "trase la indigo" din aceeasi scoala.
M-au deranjat punctajele mult prea mari fata de posibilitatile reale ale copiilor
M-a deranjat intreruperea cursurilor pentru concursuri....
Ma opresc, desi mai am motive de suparare. De doi ani nu mai particip la ele. Fac activitati care sa compenseze punctele "pierdute" de la dosar. Imi vine uneori sa urlu, dar cine sa auda intr-o tara in care conteaza hartia? Are dreptate viocro, pe pagina anterioara, in tara asta, ori "faci hartii" ori ajungi la nebuni. Din pacate, la noi, diploma si hartia igienica sunt facute din aceeasi hartie.
Felicia Munteanu
PS Dupa cum vedeti, nu am numit niciun concurs pentru ca, mai bune sau mai rele, sunt toate la fel de bune sau la fel de rele....
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

concursuri

Mesajde adam » 19 Oct 2008, 14:02

eu nu iau apararea decat celor care s-au dovedit a fi corecti.am organizat si cangurul lingvist si nu am primit nici macar o adeverinta.eu nu am participat si organizat aceste concursuri din dorinta de a primi o diploma -ca dosarul meu nu prea are nevoie de tot felul de diplome, ci din dorinta de a introduce in scoala o competitie.
cu drag,
Diana Adam
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: concursuri

Mesajde emil » 19 Oct 2008, 14:54

adam scrie:eu nu iau apararea decat celor care s-au dovedit a fi corecti.am organizat si cangurul lingvist si nu am primit nici macar o adeverinta.eu nu am participat si organizat aceste concursuri din dorinta de a primi o diploma -ca dosarul meu nu prea are nevoie de tot felul de diplome, ci din dorinta de a introduce in scoala o competitie.
cu drag,
Diana Adam

Cangurul lingvist, este o alta afacere organizata chiar de persoane aflate in apropierea ministerului... Cercetati si veti vedea!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde adam » 19 Oct 2008, 18:06

OK AVETI DREPTATE.ACESTE 2 CONCURSURI AU NOTORIETATE.DAR SUNT O MULTIME DE CONCURSURI CU BANI.
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Mesajde emil » 22 Oct 2008, 13:05

adam scrie:OK AVETI DREPTATE.ACESTE 2 CONCURSURI AU NOTORIETATE.DAR SUNT O MULTIME DE CONCURSURI CU BANI.


Ceea ce numiti dvs. cu notorietate, sunt tot cu BANI!

Intrebarile mele sunt:
Daca invatamantul este gratuit, de ce li se iau BANI elevilor ?
Daca se iau bani de la elevi, li se dau chitante?

numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde ivangabriela » 29 Oct 2008, 09:30

Nu se dau chitante, va pot spune cu siguranta. Nimeni nu stie exact unde se duc banii si ce se intampla cu ei. De premiile promise... ce sa mai vorbim???
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Mesajde ivangabriela » 03 Noi 2008, 19:44

Cred ca este bine sa subliniez faptul ca ultima mea interventie nu facea referire la Smart. D-l Marius Jitaru a acordat in fiecare an locuri gratuite pentru elevii cu posibilitati materiale reduse, fapt pentru care ii multumesc public. Nu vreau sa fac reclama, ci doar o reparatie morala. Banii care au fost stransi pentru concurs se achita prin banca, se primeste chitanta, iar sumele pastrate in scoala se folosesc pentru mici premii acordate elevilor participanti ca rasplata pentru efortul depus. Sper ca interventia mea sa nu fie inoportuna...
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Mesajde emil » 03 Noi 2008, 20:59

ivangabriela scrie:...., iar sumele pastrate in scoala se folosesc pentru mici premii acordate elevilor participanti ca rasplata pentru efortul depus. Sper ca interventia mea sa nu fie inoportuna...


Cum sunt pastrate sumele in scoala? Cum se contabilizeaza?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde efodorean » 03 Noi 2008, 22:27

ivangabriela scrie:Cred ca este bine sa subliniez faptul ca ultima mea interventie nu facea referire la Smart. D-l Marius Jitaru a acordat in fiecare an locuri gratuite pentru elevii cu posibilitati materiale reduse, fapt pentru care ii multumesc public. Nu vreau sa fac reclama, ci doar o reparatie morala. Banii care au fost stransi pentru concurs se achita prin banca, se primeste chitanta, iar sumele pastrate in scoala se folosesc pentru mici premii acordate elevilor participanti ca rasplata pentru efortul depus. Sper ca interventia mea sa nu fie inoportuna...


Uite!...Nici nu stiam asa ceva!...Adica,elevii care achita taxa de participare, care mai obtin si 100 de puncte la trei probe nu primesc premiu in tabara!Si altii...

In primavara acestui an am participat cu 7 elevi la concursurilor SMART, dintre care 4 au obtinut 100 de puncte la trei probe:Roamna,Matematica,Cultura generala, dar loc in tabara nu a primit decat unul.La Matematica - 7 elevi cu 100 puncte si Cultura generala 7 elevi cu 100 de puncte.

Nu m-a intrebat nimeni ce situatie materiala au copiii (nu se incadrau la "posibilitati materiale reduse"), dar cred ca era corect ca acesti copii sa participe la tabara, ca doar a fost un concurs de cunostinte (vorba vine!).

Indoielnice sunt si subiectele, care se repeta de la an la an.Este suficient sa ai toate subiectele care s-au lucrat in anii precedenti si succesul este garantat.

Cat despre concursuri, tocmai astazi am primit "un cersaf" cu "n" rubrici, in care ni se cerea sa precizam numarul de premii castigate de elevii nostri in anul scolar trecut.
Daca NU participam la stfel de concursuri, cei care ne cer astfel de situatii vor ajunge la concluzia ca nu am muncit cu scolarii nostri.
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde ivangabriela » 03 Noi 2008, 23:29

Din cate stiu eu, sunt inca pastrate chitantele din anul scolar trecut. Nu stiu cat este legal sa fie pastrate, dar orice parinte interesat poate avea acces la informatiile legate de aceste concursuri si sumele implicate. De obicei, directorul scolii sau un sponsor adauga o anumita suma de bani pentru a completa cat mai frumos premiile acordate copiilor. Uneori, reusim sa le cumparam carti frumoase, alteori mai putin... important este sa stie ca noi, dascalii lor, le apreciem munca.
Nici copiii nostri nu au mers in tabara, dar ei nici nu au bani sa participe la cate trei sectiuni ale concursului. De obicei, au bani doar pentru o singura sectiune. Iar gratuitatile le-am primit pentru copiii aflati in centre de plasament, orfani de un parinte sau proveniti din familii cu peste 5 copii, adica exact acei copii care aveau nevoie sa fie stimulati.
Hartiile pentru inspectorat... daca am alerga doar pentru acest lucru, atunci misiunea noastra de dascali s-ar pierde undeva, pe drumul spre scoala... Tot ce fac eu cu copiii, fac din dragoste pentru ei: cor, teatru, cerc literar... sunt multe ore suplimentare muncite fara plata. De cele mai multe ori am platit din buzunarul meu inscrierile la concursuri, doar ca sa-i vad fericiti. Sunt implinita atunci cand ei sunt impliniti!
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Mesajde emil » 03 Noi 2008, 23:45

Dca faceti dvs. diferite intreceri cu copii dvs., daca gasiti si sponsori pentru micile cadouri, atunci, toata stima! Dar sa luati apararea SRL-urilor care si-au facut sursa de castig din ambitiile cadrelor didactice, vanzand diplome si asa zise premii ... nationale, nu mi se pare deloc corect!

mult succes la a face lucruri in favoarea elevilor!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde ivangabriela » 03 Noi 2008, 23:54

Nu ma intelegeti gresit, nu sunt avocatul nimanui. Eu doar am prezentat situatia existenta la nivelul scolii noastre. Cam atat!
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator