Concursuri cls. I - IV

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Mesajde adinatulbure » 18 Feb 2007, 21:02

"Program de sprijin social

Fundatia "Sfintii Martiri Brancoveni" vine in ajutorul unor familii afectate de saracia indusa de instabilitatea sociala crescuta a ultimilor ani, intelegand ca in felul acesta sa implineasca porunca iubirii de saraci, pe care Isus Hristos ii identifica cu El insusi:

"Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost Si Mi-ati dat sa beau; strain am fost Si M-ati primit; gol am fost Si M-ati imbracat; bolnav am fost Si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine"(Matei 25:35,36).

Ajutorarea celor cazuti in necaz este o indatorire sfanta pentru orice crestin, pe care acesta trebuie sa o implineasca dupa puteri si care nu poate fi neglijata fara a cadea sub osanda Mantuitorului: "Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut" (Matei 25:45).

In prezent, fundatia noastra sustine financiar urmatoarele familii, dorindu-se ulterior, prin parteneriat cu alte persoane (institutii), o rezolvare temeinica a situatiei sociale a acestor cazuri:

Fam. Bujor Delioara - vaduva, lucreaza ca femeie de serviciu; are opt copii (sapte fete si un baiat handicapat). Fundatia a demarat construirea unei case in localitatea Cumpana, jud. Constanta, sperand ca aceasta va fi terminata pana in toamna.

Fam. Nichita Gabriel - adresa: com. Mera, jud. Vrancea; sotul munceste fara carte de munca, mama casnica, bunica bolnava imobilizata la pat; au sapte copii (sase baieti si o fata). Fundatia le ofera un ajutor financiar lunar.

Fam. Puescu Liviu - adresa: sat Cindesti, com Dumbraveni, jud. Vrancea; ambii parinti sunt fara serviciu; au sase copii mici. Fundatia le ofera un ajutor financiar lunar.

Fara o implicare serioasa a cat mai multor membri activi ai societatii civile in sustinerea unor asemenea cazuri, aceste gesturi vor ramane izolate in marea de indiferenta, iar polarizarea societatii romanesti se va accentua si in anumite segmente ale populatiei saracia se va croniciza.

Puteti sprijini intentiile fundatiei de a asigura fluenta acestor ajutoare prin donatii sau prin preluarea unei parti a efortului nostru financiar. "

preluat de pe situl fundatiei
Felicitari ! pentru curajul vostru, pentru initiativa, pentru tot ceea ce faceti minunat ! Sunteti cu adevarat marturisitori de credinta ! Felicitari !
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde emil » 19 Feb 2007, 22:53

Lasati patetismele!
Revin la sfatul ca daca fundatia respectiva, "crestina" si dornica de "duhovnizare" ar fi dorit sa faca intradevar o fapta buna, ar fi gasit solutii pentru un concurs frumos si poate unic in Romania! Fiti siguri ca ar fi avut succes!
Primul punct pe care consider ca l-am castigat este faptul ca au scos de pe prima pagina "antihristul" si lupta de clasa impotriva "ateilor" !

Dumnezeu sa le lumineze mintea!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde adinatulbure » 19 Feb 2007, 23:02

La faza cu antihristul aveti dreptate . Dar intentiile mi se par laudabile. Mie imi place ideea de scoala particulara crestin ortodoxa. De fiecare data m-am simtit foarte prost cand la ora de religie venea preotul si copiii musulmani trebuia sa ramana in clasa ca dupa aceea aveau ore si nu aveam unde sa ii duc. Mi se pare firesc sa existe si astfel de scoli . Asa cum exista scoli particulare si in alte confesiuni.

Succes si Dvs .

ps : mie noul testament nu mi se pare patetic, nici faptele bune pe care incercam sa le facem fiecare dupa puteri :wink:
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde emil » 19 Feb 2007, 23:10

Un ultim comentariu:
Eu nu critic scoala(pe bani) facuta de dumnelor nici comertul cu carti sau alte obiecte.
Nu critic citatele din cartile sfinte, ci patetsimul faptelor bune prezentate ca motivatie a unui concurs PE BANI(buni!), cu intentie "duhovniceasca" !

Regret aceasta discutie si nu voi mai continua.

numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde eleva » 23 Feb 2007, 17:04

[url] Stiti cumva daca la conc. micul matematicean vor fi afisate subiecte din culegerea primita? :?: :?: [/url]
eleva
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Feb 2007, 16:51

Mesajde darwin » 11 Mar 2007, 01:44

Fundatia "Sfintii Martiri Brancoveni" cred ca nu-si verifica beneficiarii fondurilor.Liviu Puescu din Cindesti n-a muncit nicaieri in viata lui si nu din cauza vreunui handicap fizic. Sotia lui lucra la Posta Romana pana sa se casatoreasca apoi din nastere in nastere...Nici macar n-am stiut ca a ajuns la cifra 6. Doamne Dumnezeule! Asta denota iresponsabilitate fata de proprii copii. E pacat ca biserica incurajeaza asemenea exemple in care femeia se limiteaza a fi doar un animal bun de procreere. Cat despre asemenea "pomeni" date de fundatii nu am o parere prea buna, nu vor duce niciodata la rezolvarea problemei ci vor da idei si la altii. "dormi asa cum iti asterni" va spune ceva? Dar "mueti-s posmagii?
darwin
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Mar 2007, 00:27

Anterior

Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori