concurs piticot

concurs piticot

Mesajde geany_ela » 10 Oct 2008, 17:45

buna, sunt o educatoare dintr-un sat aproape de oras si as vrea sa inscriu copiii de la mine din grupa la concursul piticot sau altele.Cum sa procedez?Multumesc.
geany_ela
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Oct 2008, 17:41

Mesajde maria_cristina » 10 Oct 2008, 21:38

Noi am primit un afis si o foaie cu indicatiile necesare. Acolo exista si un model de formular ce trebuie completat si un cod bancar pentru a vira banii.
Pe scurt: trebuie sa fie minim 20 de copii dintr-o gradinita, se adreseaza tuturor grupelor, exista o taxa de 120 RON. Daca educatoarea unei grupe are minim 10 copii inscrisi primeste si o diploma purtatoare de puncte.
Perioada de inscrieri 6 - 26 0ct. 2008

Succes!
maria_cristina
 
Mesaje: 22
Membru din: 29 Aug 2007, 12:17

Mesajde emil » 10 Oct 2008, 23:23

Lasati copiii in pace! Nu-i mai chinuiti ca sa obtineti dvs. diplome si ca sa faceti bani la tot felul de afaceristi. La aceasta varsta nu sunt eecomandate aceste "concursuri". Ajutati-i sa devina oameni, sa lucreze in echipe, sa cunoasca cu adevarat lumea, nu sa fie "competitori" absurzi...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde happiness » 11 Oct 2008, 14:55

Dle Emil,imi pare rau,dar nu sunt de acord cu dvs!Chiar daca sunt mici,e bine sa stie ca au si responsabilitati.Un concurs ca Piticot ii antreneaza in mod placut,ei lucreaza fise asemanatoare cu cele de la gradinita,coloreaza,nu ii chinuie nimeni!In plus,participa doar daca vor,nu ii streseaza nimeni.Fetita mea a participat la multe concursuri de acest gen si a luat premii chiar,mai ales la cele de desen.Abia asteapta editia urmatoare de la ele,ii place sa participe si..sa castige!Are deja un dosar cu diplome,si e tare mandra de ele.Si nu o vad deloc chinuita...O inscriu doar daca ea vrea ,si ii face placere competitia.Cat despre cadrele didactice,eu pe de o parte le inteleg .Sunt in goana dupa concursuri pentru ca diplomele inseamna puncte,iar acestea inseamna cativa banuti in plus.Daca ar avea un salariu decent nu s-ar intampla asta.Cata vreme copiii nu sunt obligati sa participe,ci merg din placere,cata vreme e vorba de 2-3 concursuri,nu de cateva zeci,nu vad unde e problema.
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

Mesajde cristina_1315hd » 11 Oct 2008, 16:56

Perfect de acord cu parerea ta happiness!! Copiii trebuie antrenati in astfel de concursuri, mai ales ca le face placere sa participe. Pe de alta parte: oare cine e de vina ca munca noastra este evaluata dupa "puncte" si aceste concursuri reprezinta puncte?
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde emil » 11 Oct 2008, 22:58

Copiii sunt mici si fara discernamant. Dvs. le cultivati ambitii absurde, de dragul BANILOR si PUNCTELOR. Daca nu ar fi acestea, ati crede si ati intelege ceea ce va spun eu. Ceea ce cultivati dumneavoastra nu exista in tari civilizate, nu exista in lumi asezate. Copii invata la gradinita sa perceapa corect lumea inconjuratoare, nu sa se bata intre ei pe diverse teme, recte acest stupid concurs, piticot!
Mai studiati, mai vedeti alte sisteme de invatamant si mai reflectati, mai revizuiti-va atitudinea. E pacat de copiii nostri pe care ii invatati sa isi faca dosare cu diplome. Incercati si boxul si luptele....

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

competitii pentru copii

Mesajde omega » 16 Oct 2008, 21:17

emil scrie:Copiii sunt mici si fara discernamant. Dvs. le cultivati ambitii absurde, de dragul BANILOR si PUNCTELOR. Daca nu ar fi acestea, ati crede si ati intelege ceea ce va spun eu. Ceea ce cultivati dumneavoastra nu exista in tari civilizate, nu exista in lumi asezate. Copii invata la gradinita sa perceapa corect lumea inconjuratoare, nu sa se bata intre ei pe diverse teme, recte acest stupid concurs, piticot!
Mai studiati, mai vedeti alte sisteme de invatamant si mai reflectati, mai revizuiti-va atitudinea. E pacat de copiii nostri pe care ii invatati sa isi faca dosare cu diplome. Incercati si boxul si luptele....

succes!

Grozava chestia cu boxul!!! La noi la gradi unele doamne predau scrisul ca la scoala, iar mamicile sunt innebunite sa-si inscrie copiii la acele grupe. La o intalnire cu parintii la care mi s-a "sugerat" sa introduc caietele tip I le-am propus mamelor sa aduca saculeti cu nisip de 10-15kg. Daca vor fi de acord ca sa-i pun pe copii sa-i transporte, voi utiliza si caietele cerute!!! De atunci am liniste in aceasta privinta... :lol:
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Mesajde glilianaviorica » 17 Oct 2008, 19:53

omega, sa inteleg ca nici tu nu esti de acord cu invatatul scrisului la gradinita? aveam impresia ca sunt cam singura cu acest principiu: ce e al scolii sa fie al scolii! :oops:
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde teo_tudora » 18 Oct 2008, 19:58

Nu e nimic rau ca prescolarii participa la diverse concursuri care au sarcini in conformitate cu varsa lor ,partea proasta e ca aceste concursuri se platesc si participa doar copiii a caror parinti au bani,celorlalti nu le ramane decat sa se simta frustrati,chiar in ciuda eforturilor educatoarei de a nu se intampla acest lucru.In plus ,cei care jurizeaza nu prea isi dau silinta sa o faca corect.Odata s-a intamplat(cum de altfel e si firesc )sa greseasca doi copii iar cand au venit rezultatele ,toata lumea avea acelasi punctaj...asta dupa ce eu le atrasesem atentia celor doi ca ar fi trebuit sa fie mai atenti...
teo_tudora
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Feb 2007, 19:56

concursuri, scrisul, diplome

Mesajde omega » 18 Oct 2008, 20:04

Deoarece aproape singurul mod in care o educatoare / si nu numai / poate obtine niste bani in plus la salariu este concursul pentru gradatia/salariu de merit, iar acesta consta intr-un dosar doldora de "realizari" tip diplome si participari la simpozioane, proiecte etc / nu e de mirare lupta pentru "dovezi". Nu este vina cadrelor didactice ca se intrec in obtinerea de hartii care le demonstreaza(sau le inlocuiesc) activitatea la grupa/clasa. Dar de aici si pana la implicarea copiilor in tot soiul de activitati absurde, care nu au niciun suport psiho/pedagogic este un pas mare pe care, din pacate, multe dintre noi il facem ori l/am si facut. Cate aberatii naste lupta pentru un ban in plus doar Kafka ar putea sa descrie... :twisted: Daca ar analiza cineva "lucrarile" stiintifice prezentate la simpozioane si ar exclude tastarile copy/paste cred ca ar gasi cateva idei ce le poti numara pe degete ce ar rezista :lol: Iar lucrarile plastice participante la concursuri cam 90% reprezinta maiestria educatoarei de a realiza picturi naive :oops:. Dar Kafka nu ne poate atinge, iar realizarile noastre sunt mirabolante!!! :roll: In ceea ce priveste predarea abecedarului la gradi, propun ca acest lucru sa se faca la nivelul I, iar la nivelul II predam fractiile, ecuatiile, logaritmii si integralele. :idea:
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Mesajde glilianaviorica » 19 Oct 2008, 20:49

parca ne-am cunoaste si am fi cel putin prietene de cand lumea!
asa ziceam si eu!
te pup omega!
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde omega » 20 Oct 2008, 13:25

Ma bucur grozav sa pot comunica cu dvs! :P Este o reala placere. Ne mai "auzim," :!:
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Mesajde nora45o » 20 Oct 2008, 17:19

E justificata opinia lui Emil, referitor la influenta finalitatii acestor concursuri asupra copilului. Competitia in sine ii stimuleaza si motiveaza pe copii, iar acest aspect il putem avea in vedere cand organizam activitatile. Diferenta o face recompensarea copiilor: ei stiu si accepta faptul ca exista diferente (mici!) intre premii. Dar ce te faci cand din 14 copii care au participat la un astfel de concurs si au rezolvat corect fisele, doar o fetita (prin tragere la sorti!) a castigat o papusa! Orice le-ai explica celorlalti nu ii va convinge si se vor simti nedreptatiti. Am mai spus-o: daca aceste concursuri nu s-ar mai organiza, educatoarele n-ar mai fi motivate sa-si inscrie copiii![/b]
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

opinie

Mesajde florina1978 » 01 Noi 2008, 19:33

Sunt educatoare cu gradul didactic II. Ca sa ma inscriu la gradul I imi trebuia fisa cu calificativul pe anul 2007/2008 si bibeinteles imi trebuia F.B Era cat pe ce sa nu obtin acest calificativ deoarece noi nu avem olimpiade, simulari de examene, supravegheri la aceste examene etc., aceste riterii avantajandu-i pe invatatori si profesori. Iata un alt motiv de a fugi dupa diplome!
florina1978
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iul 2007, 15:50

Mesajde costi_52 » 06 Noi 2008, 18:00

Un articol publicat în "Gardianul" din 06.11.2008:
http://www.gardianul.ro/Un-SRL-minister ... concursul-"Piticot"-s123808.html
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori