concurs Cangurul

concurs Cangurul

Mesajde catadeli35 » 27 Mai 2007, 18:38

Buna ziua!Ma intereseaza daca stie cineva la cocursul Cangurul cate puncte se acorda pentru prezenta?sau din oficiu?E posibil un elev sa ia 6 puncte?
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde maneanicoleta2006 » 27 Mai 2007, 18:58

Scrie in carticica pe care o primesc copiii : se acorda, din oficiu, 30 de puncte. Atentie ! Punctajul se diminueaza cu fiecare problema rezolvata gresit. N-am intalnit, pana in acest moment, un punctaj mai mic de 26 de puncte, dar...cine stie, e posibil sa obtii si 6 puncte.
maneanicoleta2006
 
Mesaje: 46
Membru din: 01 Mar 2007, 17:35

Re: concurs Cangurul

Mesajde man » 27 Mai 2007, 21:26

catadeli35 scrie:Buna ziua!Ma intereseaza daca stie cineva la cocursul Cangurul cate puncte se acorda pentru prezenta?sau din oficiu?E posibil un elev sa ia 6 puncte?


Nu cred ca se poate asa ceva. Undeva e o eroare. Dar cum se poate ca toti elevii [sau aproape toti] de la Huedin, de exmplu [jud. Cluj] sa ia acelasi punctaj?! Si unul foarte mare?!!! Organizatorii concursului n-au vazut sau nu doresc sa vada acest lucru?!!!!! La ce foloseste hartia pe care o completam cu asezarea elevilor in banci in timpul concursului?!!Daca nu as fi dascal, poate as crede ca se poate asa ceva. Cautati rezultatele de la Cangurul 2007 si minunati-va si dumneavoastra!!
man
 
Mesaje: 8
Membru din: 30 Apr 2006, 22:09

Mesajde maneanicoleta2006 » 27 Mai 2007, 21:54

Si in scoala mea, o doamna "respectabila" a incercat sa le canalizeze atentia elevilor dumneaei catre raspunsul corect. Tot aceasta d-na scrie poezii, compuneri, deseneaza in locul elevilor care participa in cadrul anumitor concursuri. Rusinos, nu ? Asta inseamna lipsa de respect fata de propria persoana, fata de increderea care si-o manifesta copiii in relatia cu noi si nepasare fata de sperantele pe care si le-au pus parintii in copiii lor. Norocul scolii noastre este ca d-na e un caz izolat, in rest, toate invatatoarele pun tot sufletul in ceea ce fac.
maneanicoleta2006
 
Mesaje: 46
Membru din: 01 Mar 2007, 17:35

Mesajde felixmunteanu » 28 Mai 2007, 11:48

Mi-ati luat-o inainte cu subiectul. Nu mai am nici un chef sa particip la astfel de concursuri. Rezultate la indigo!!! De ce? Pentru salarii si gradatii de merit!!! Rusine sa ne fie ca transformam totul intr-o afacere!!! Si, culmea ca unora le merge tot timpul. Pana cand?Pana la pensie. E valabil si pt organizatori.
Eu am avut anul trecut o eleva care a ratat cu putin barajul (de la 90p), dar anul acesta a facut 92,5 si ne-am bucurat....pana am vazut baremul de 105 la clasa a III-a.
Nu zic ca nu sunt copii foarte dotati care ne chiar depasesc, nu zic ca nu se munceste, nu zic nici ca eu as fi muncit foarte mult, dar....Mi-e scarba!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde imbuz06 » 28 Mai 2007, 21:11

Citind ce scrieti, ma dumiresc de ce in jud. nostru nu se mai puncteaza Kangorou si Winners. Noi le-am degradat. Sau poate ma insel.
imbuz06
 
Mesaje: 39
Membru din: 14 Ian 2007, 22:49


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori