conceperea planificarii

conceperea planificarii

Mesajde ioana86 » 26 Feb 2009, 17:28

Salut! Anul acesta urmeaza sa devin educatoare si am cateva nelamuriri in privinta conceperii planificarilor.Stiu ca in invatamantul primar se face cate o planificare pt fiecare materie.As dori sa stiu daca si la prescolari este la fel.Trebuie sa fac cate o planificare pt fiecare dintre activitati?
ioana86
 
Mesaje: 22
Membru din: 12 Feb 2008, 18:14

Mesajde tina_ionascu » 28 Feb 2009, 19:02

la prescolari exista un caiet pe care trebuie sa-l completam. si acolo scriem toate activitatile pe care le sustinem ( activitati alese, activitati comune ,activitati recreative). daca mai ai si alte intrebari cu placere iti raspund. la revedere.
tina_ionascu
 
Mesaje: 20
Membru din: 23 Dec 2008, 19:09

Mesajde ioana86 » 03 Mar 2009, 16:01

Multumesc foarte mult pt raspuns.Stiu ca exista caietul educatoarei care trebuie completat,dar ma gandeam ca pe langa planificarea anuala se fac si planificari pt fiecare domeniu in parte(ex activitati pe domenii experientiale-cunoasterea mediului).Si daca nu va deranjez prea mult,ati putea sa postati o fila completata din caietul educatoarei?(mi-a explicat cineva cum se completeaza dar tot nu inteleg mai ales cu cele 5 semnaturi)
Multumesc anticipat
ioana86
 
Mesaje: 22
Membru din: 12 Feb 2008, 18:14

Mesajde calliope » 04 Mar 2009, 19:44

Buna! vreau sa inteleg de ce nu stii nimic despre aceste lucruri....nu ai facut practica pedagogica??!!
calliope
 
Mesaje: 52
Membru din: 18 Oct 2006, 08:43

Mesajde ioana86 » 05 Mar 2009, 20:30

Nu am facut prectica pedagogica deoarece nu am urmat liceul pedagogic.Anul acesta vreau sa dau examen ca suplinitor necalificat(pana termin facultatea).Si vreau sa fiu informata din timp,in cazul in care gasesc post ,sa stiu dinainte cum sa-mi concep proiectele si toate celelalte.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri
ioana86
 
Mesaje: 22
Membru din: 12 Feb 2008, 18:14

Re: conceperea planificarii

Mesajde lavric » 06 Mar 2009, 17:34

ioana86 scrie:Salut! Anul acesta urmeaza sa devin educatoare si am cateva nelamuriri in privinta conceperii planificarilor.Stiu ca in invatamantul primar se face cate o planificare pt fiecare materie.As dori sa stiu daca si la prescolari este la fel.Trebuie sa fac cate o planificare pt fiecare dintre activitati?

:? EU AS DORI SA INTREB DACA ARE CINEVA VREUN MODEL DE PLANIFICARE DUPA NOUL CURRICULUM.DACA DA, POSTATI-L PENTRU TOATE COLEGELE:ESTE URGENT SI NECESAR TUTUROR, CRED, MAI ALES CA ACEASTA ASA-ZISA REFORMA , IN LOC SA ILUMINEZE MAI MULT INCETOSEAZA PERCEPTIA SI INTELEGEREA LA NIVEL DE CERINTE. :cry:
lavric
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Feb 2009, 15:31

Mesajde calliope » 07 Mar 2009, 21:03

ioana86 scrie:Nu am facut prectica pedagogica deoarece nu am urmat liceul pedagogic.Anul acesta vreau sa dau examen ca suplinitor necalificat(pana termin facultatea).Si vreau sa fiu informata din timp,in cazul in care gasesc post ,sa stiu dinainte cum sa-mi concep proiectele si toate celelalte.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri


Sa stii ca,daca nu ai avut nici o tangenta cu modul de realizare a activitatii instructiv-educative din gradinita.....foarte,foarte greu te vei descurca.....nu vreau sa te descurajez....dar mie mi-au trebuit 5 ani de practica pedagogica....si ,de fapt,permanent avem de invatat ceva nou...
Oricum iti urez succes.....
calliope
 
Mesaje: 52
Membru din: 18 Oct 2006, 08:43


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori