Concediu fara plata

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariro » 13 Dec 2009, 23:41

dbv scrie:http://www.agentia.org/anchete/Bugetarii-2...-bani--255.html

Deci dupa 3 saptamani una ne odihnim... iar in iunie vom avea un salariu pe o luna mai putin! Halal scoala vom face!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Concediu fara plata

Mesajde adrianaar » 13 Dec 2009, 23:52

Poate sa-mi spuna Boc ,la clasa I, cum sa-mi fac planificarea ca eu sunt ,,mai incuiata la minte " si nu stiu cum voi reusi sa predau toate literele ? Recuperare fara plata eu NU MAI PRESTEZ! Asa ne trebuie...am votat!
:twisted:
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariro » 14 Dec 2009, 00:04

Dar cei care n-am votat avem alta soarta???
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Concediu fara plata

Mesajde lilidani » 14 Dec 2009, 12:39

Aştept cu nerăbdare şi cu multă curiozitate o completare la actul normativ cu concediul fără plată: concediul MUNCIT fără plată !!!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela52 » 14 Dec 2009, 22:06

De ce va mai intrebati, va mai mirati, ganditi ca nu vor fi chiar atat de marsavi sa ne ia bani lunar ? Eroare...nici nu va imaginati ce pot face niste creiere cu 1 neuron ! Au gasit cea mai simpla solutie : iau de la cei multi si saraci , ca se aduna ceva si acestia oricum nu riposteaza.Macar haiducii luau de la cei bogati si imparteau saracilor."Unde esti , tu , Tepes doamne ?"
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Concediu fara plata

Mesajde adam » 14 Dec 2009, 22:51

eu cred ca lumea nu va mai rabda!cred ca va fi o noua revolutie in curand daca guvernantii nostri nu au grija de popor!poporul e nemultumit!trebuie gasita o solutie de mijloc sa multumeasca si FMI-UL si masele! chiar asa sa calcati IN PICIOARE drepturile omului!!!!!!!!!!sau asa va impune FMI-ul?ei nu va bat obrazul ca ne-am facut de ras in EUROPA?
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Concediu fara plata

Mesajde adrianaar » 15 Dec 2009, 13:17

O revolutie n-ar schimba nimic! Ne trebuie atitudine. Oricine e la putere tot asa face (autostrazi inexistente cu cheltuieli de milioane de euro, deturnari de fonduri, etc...etc...la afacerile lor nu se face economie anticriza). Ar trebui sa ne facem dreptate fiecare in parte (eu sunt hotarata sa-i dau in judecata pentru ca mi-au retinut 1100 RON din salariu pentru prima de vacanta). In multe cazuri sunt legi care ne apara...iar daca sindicatele nu mai sunt cu noi(parerea mea) ne vom face singuri dreptate. Fiecare sa lupte pentru drepturile lui.
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela52 » 15 Dec 2009, 20:26

Suntem prea saraci si cuprinsi de lehamite pentru a mai suporta si un proces pe cont propriu.Si putina energie care mai palpaie in noi s-ar irosi in zadar .Iar caravana trece, cainii latra , apoi linistea se asterne peste tara...Poate ca protestele de lunga durata , tacite, desfasurate fara lozinci de doi bani, cu lideri tineri, fara familie pentru a nu fi santajati dar cu demnitate si putere de sacrificiu ar fi mai utile. Dar de unde sa importam asemenea oameni ? Mai sunt "zapezile de altadata " , desi ninge peste tara ? Si drumurile-s troienite, traficul... ca doar iarna nu-i ca vara !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Concediu fara plata

Mesajde lilidani » 16 Dec 2009, 10:28

Procesele care ţin de legislaţia muncii nu costă, cheltuielile de judecată le plăteşte partea care pierde; cu condiţia ca justiţia să facă dreptate aşa cum se cuvine, nu aşa cum-uneori-lasă loc la interpretări !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela52 » 16 Dec 2009, 11:15

Partea care pierde e mereu angajatul si nu angajatorul, asa-i la noi ! Chiar de castigam in instanta, daca nu vor muschii lor -ca neuroni nu au decat 1-2 si sunt deja uzati- nu ne dau ce ni se cuvine de drept si de fapt.Ce, nu stiti de cate ori au facut-o ? Va mai faceti iluzii !?!
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Concediu fara plata

Mesajde liviumarianpop » 24 Dec 2009, 09:02

sindicatul judetean/sector trebuie sa va reprezinte in instanta, fara a cere ptr dvs sume in plus. din cotizatie se poate angaja jurist sau avocat. sunt organizatii in care liderul reprezinta in instanta
Avatar utilizator
liviumarianpop
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Oct 2008, 21:57

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariro » 24 Dec 2009, 21:11

La Galati liderul ne reprezinta in orice proces in instanta.E de la Educatia-FSLI. Este competent, cinstit si foarte apropiat de oameni si necazurile lor! Ar fi bine sa fie toti la fel si mai ales uniti!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Concediu fara plata

Mesajde radumariutza » 24 Dec 2009, 23:13

Noua ni s-a spus ca s-a castigat un proces, nici nu mai stiu exact pentru ce,era vorba de cei cu vechime de peste 30 ani, dar nu sunt bani. Pana vor gasi bani se prescrie si asa ne-au pacalit. De ce sa ne mai judecam? Ca sa aiba liderul care nu ne reprezinta activitate si sa ne inchida gura ca a castigat?
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela52 » 25 Dec 2009, 08:29

mariro scrie:La Galati liderul ne reprezinta in orice proces in instanta.E de la Educatia-FSLI. Este competent, cinstit si foarte apropiat de oameni si necazurile lor! Ar fi bine sa fie toti la fel si mai ales uniti!

Dar ce folos ? Procesele se castiga, banii nu se dau...Azi totul se masoara in eficienta, care in cazul liderilor de sindicat este ZERO.
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariro » 25 Dec 2009, 11:42

Daca procesele se castiga inseamna ca liderii au eficienta; daca banii nu se dau inseamna ca sunt niste incompetenti in conducerea ministerului care ne arunca praf in ochi ca nu sunt bani. Vedem si noi ca sunt, dar nu pentru cei multi si....
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron