Comunicam intre noi, oriunde am fi

Mesajde alile » 17 Mai 2006, 23:11

,,Dunare , apa dulce
Cin'te bea nu se mai duce"

Multumim Elena, multumim colegelor tale si doamnei directoare pentru clipele deosebite petrecute in orasul de la Dunare, acolo unde ne-am simtit minunat si de unde nu am mai fi plecat. Atat noi, invatatoarele de la Navodari cat si copiii nostri am simtit din nou ca se poate comunica acolo unde exista intelegere, dragoste si respect. Prieteniile care s-au legat intre copii au scurtat drumul de la Navodari la Galati mai mult decat canalul ce leaga fluviul de mare.
Timpul nu-l putem opri dar prietenia ce s-a legat intre noi va rezista si vom comunica oriunde am fi.
' Cel care n-a luptat niciodata nu a trait niciodata. '
Avatar utilizator
alile
 
Mesaje: 36
Membru din: 08 Noi 2004, 22:16
Localitate: Constanta

Mesajde alile » 20 Mai 2006, 14:33

,,Multumesc familiei Paduraru din Galati pentru gazduire. Sunt multumita ca am stat cu Alex si am fost foarte bucuroasa alaturi de ei. Multumesc si doamnelor invatatoare pentru activitatile prezentate in scoala."

Bogdan Mihaela Bianca - cls. A III-a E, Scoala nr.1 Navodari
' Cel care n-a luptat niciodata nu a trait niciodata. '
Avatar utilizator
alile
 
Mesaje: 36
Membru din: 08 Noi 2004, 22:16
Localitate: Constanta

Mesajde alile » 20 Mai 2006, 14:48

,, Multumesc gazdei pentru felul in care m-a primit.
M-am simtit bine in excursii: mi-a placut la manastiri, la spectacol, la Gradina Botanica dar si la acvariu si la planetartiu.
Dunarea m-a incantat "
Orbocea Bianca- cls. a III-a E, Scoala cu cls.I-VIII nr.1 Navodari[color=violet]
[/color]
' Cel care n-a luptat niciodata nu a trait niciodata. '
Avatar utilizator
alile
 
Mesaje: 36
Membru din: 08 Noi 2004, 22:16
Localitate: Constanta

Comunicam intre noi, orinde am fi!

Mesajde anahodoroaba » 27 Sep 2006, 22:45

Am fericita ocazie de a anunta ca Proiectul intrazonal de finantatre extrabugetara "Sa comunicam intre noi, oriunde am fi!", initiat de Elena Carunta de la Scoala Lucian Blaga-Ocna Mures, in urma cu aproape 2 ani, a ajuns la a IV-a etapa ce va avea loc la Bacau in peroada 19-22 octombrie. Intalnirile dintre copii si invatatori, din 7 zone ale tarii sunt evenimente unice din viata scolilor. Am fost primiti atat de frumos, cum nici n-am visat, la Ocna Mures, la Navodari, la Galati. Acum a venit randul Bacaului sa se bucure ca scolile au un drum pe care nimeni nu li-l poate narui. Copiii sunt superentuziasmati de tot ceea ce li se intampla prin aceste actiuni inedite.
Sa speram ca vom reusi sa demonstram ca si pe aceste meleaguri mai sunt invatatori.
Ana Hodoroaba, Scoala Nr 10 , Bacau
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde mariro » 27 Sep 2006, 22:53

Felicit pe toti acesti invatatori inimosi ai nostri si le doresc mult succes in desfasurarea actiunilor propuse! Multa sanatate si putere de munca!
Numai bine!
Mary :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde invatator » 02 Oct 2006, 09:31

"Am fericita ocazie de a anunta ca Proiectul intrazonal de finantatre extrabugetara "Sa comunicam intre noi, oriunde am fi!", initiat de Elena Carunta de la Scoala Lucian Blaga-Ocna Mures, in urma cu aproape 2 ani, a ajuns la a IV-a etapa ce va avea loc la Bacau in peroada 19-22 octombrie. Intalnirile dintre copii si invatatori, din 7 zone ale tarii sunt evenimente unice din viata scolilor. Am fost primiti atat de frumos, cum nici n-am visat, la Ocna Mures, la Navodari, la Galati. Acum a venit randul Bacaului sa se bucure ca scolile au un drum pe care nimeni nu li-l poate narui. Copiii sunt superentuziasmati de tot ceea ce li se intampla prin aceste actiuni inedite.
Sa speram ca vom reusi sa demonstram ca si pe aceste meleaguri mai sunt invatatori.
Ana Hodoroaba, Scoala Nr 10 , Bacau"

Cu un program bine pus la punct, cu invitatii special formulate, cu pasiune si profesionalism, Ana Hodoroaba, in dubla ei calitate de dascal si om, ne asteapta la Bacau! Vom fi acolo!
Vom vedea toamna tarzie din ochii lui Creanga, ai lui Sadoveanu, poate! Succes!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde 1967 » 02 Oct 2006, 14:03

Din cele citite am remarcat ca activitatea de la Galati a fost superba.Desi nu am participat la activitate ,ii felicit pe toti colegii de la Galati.Succese pe mai departe.
1967
 
Mesaje: 109
Membru din: 07 Mai 2005, 13:06

Comunicam intre noi, oriunde am fi!

Mesajde anahodoroaba » 05 Oct 2006, 19:43

Intr-adevar, printre activitatile propuse, este si aceea de a merge pe urmele pasilor lui George Bacovia, Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Vasile Alecsandri, Nicolae Grigorescu, Stefan cel Mare, Sergiu Celibidache-genii ce au lasat radacini adanci si pe aceste meleaguri.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde alena » 05 Oct 2006, 22:25

Abia astept sa ajung in inima Moldovei, sa-mi revad colegele din proiect, dar mai ales sa dau frau liber veseliei, ca, de, acum sunt oaspete nu mai sunt gazda.
Succes fetelor din Bacau, caci numai cine nu a organizat nu stie ce volum imens de munca cere o astfel de activitate.
La buna vedere si................comunicare.
Ana, multa sanatate si putere!
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Etapa a IV-a

Mesajde alena » 22 Oct 2006, 22:56

Abia ne-am intors de la Bacau, unde colege minunate ne-au oferit activitati de calitate in cadrul celei de-a IV-a etape a proiectului. Intr-un program divers, cu obiective bine stabilite si finalitati incantatoare au trecut zilele petrecute in "orasul crizantemelor"(asa vrem noi, galatencele, sa-l numim datorita abundentei de crizanteme). Calitate, diversitate, profesionalism, multa, multa comunicare, de acestea au dat dovada cadrele didactice de la Scoala 10 din Bacau. Cu un coordonator de proiect ca invatatoarea Ana Hodoroaba si cu o directoare pragmatica asa cum este doamna Nicoleta Neagu nici nu putea fi altfel. Intr-adevar scoala este de nota 10+.
Ce minunat e sa te simti din nou copil! Am fost la Casa memoriala Ion Creanga si admirand expozitia personajelor din opera sa, sufletul mi-a fost inundat de spiritul copilariei.
Ce mult a placut copiilor mei la Cetatea Neamtului! Am urcat la fereastra si am strigat in cele patru zari "Du-te la ostire, pentru tara mori /Si-ti va fi mormantul coronat cu flori!"
La "Hanul Ancutei" m-am simtit mandra ca sunt moldoveanca cand ceilalti erau incantati de frumusetea locului.
Minunati au fost si copiii si parintii gazde, asa cum sade bine unui moldovean.
Am comunicat in diverse situatii: la scoala, prin desene si compuneri, prin comunicari stiintifice, la Ateneu prin muzica si dans, colindand plaiurile Moldovei (Piatra Neamt, Humulesti, Cetatea Neamt, Manastirea Varatec, Manastirea Neamt, Hanul Ancutei), la carnaval si mai ales dupa activitati la cazare.
Noi, cadrele didactice si elevii de la Scoala Nr. 9 "Calistrat Hogas" Galati, va multumim, va felicitam, va dorim multa sanatate si succese in continuare si... daca ne chemati, noi mai venim.
FELICITARI ANA HODOROABA!!!!
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde mariro » 22 Oct 2006, 23:33

Bacau, felicitari! Felicitari anahodoroaba si tuturor celor din proiect!
Numai bine!
Mary
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Etapa a IV-a

Mesajde alena » 23 Oct 2006, 15:43

Acum pentru ca oboseala drumului a mai trecut si pentru ca am parcurs mapa primita in dar si am vizionat la scoala impreuna cu toate colegele mele si doamna directoare CD-ul primit (cu imagini din proiect) si mi-am adunat gandurile trebuie sa felicit toate colegele de la Scoala 10 Bacau implicate in proiect, caci asa se cade.
FELICITARI colegelor: Carmen Marin, Maricica Badarau, Angela Apreotesei, Steluta Canache, Maria Sora, Andreea Lupes, Maria Trofin, Geta Ciurea, Maria Mangu, Rodica Moise. Daca am gresit vreun nume sau am omis pe cineva, scuze, accept critica.
Nu cumva sa credeti ca am exclus pe Ana Hodoroaba si doamna directoare Nicoleta Neagu.
TUTUROR multa sanatate, putere de munca si la buna vedere.
Elana Ailincai, Galati
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde ghebanliliana » 23 Oct 2006, 20:35

O SCOALA DE NOTA 10 PLUS!
Am descoperit ,aici la Bacau o echipa de cadre didactice valoroase cu niste copii pe minunati.Am simtit atat noi cat si elevii nostri de la Petrila multa,multa caldura si frumusete.
Activitatile desfasurate aici au dovedit ca aici sunt adevarati profesionisti.
Multumim intregului colectiv de cadre didactice de la Bacau cat si parintilor pentru ospitalitatea si caldura cu care am fost primiti!
ghebanliliana
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Sep 2004, 23:23

Mesajde invatator » 23 Oct 2006, 21:09

"....a merge pe urmele pasilor lui George Bacovia, Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Vasile Alecsandri, Nicolae Grigorescu, Stefan cel Mare, Sergiu Celibidache-genii ce au lasat radacini adanci si pe aceste meleaguri"...ana hodoroaba..."

Am mers, cu adevarat pe urme istorice, pe urme de mare valoare spirituala vizitand case memoriale, manastiri, cetati, ascultand muzica buna in concert de cvartet sau admirand deopotriva dans si interpretari folclorice autentice,dar si creatii literare, plastice ale copiilor, e adevarat, insa cu aceeasi incarcatura artistica emotionala.

Am vizitat si admirat Scoala de nota 10, invatatori de nota + 10, director de Excelent!

Am avut ocazia sa realizez colaborarea reala dintre comunitate- scoala, parinti-invatator, colaborari de nota 10 + +.

Conducerii Scolii 10 din Bacau, DOAMNELOR invatatoare, parintilor implicati, tuturor care au sprijinit intr-un fel sau altul actiunea ampla de la bacau, ce a sapat ecouri in sufletele si mintile noastre, multumiri sincere, felicitari si gand bun!

Am certitudinea ca Bacovia, in tristetea lui lacustra, a lasat bacauanilor spiritualitatea drept mostenire perpetua!

E. Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde marinelabr » 23 Oct 2006, 21:22

Colegele mele au scris cat de minunata a fost intalnirea de la Bacau dar nu pot sa nu scriu si eu cateva cuvinte despre gazdele noastre care ne-au primit cu caldura si la propriu si la figurat. Scoala nr. 10 e o scoala de nota 10 + prin cadrele care au insufletit-o. Am simtit ca suntem acasa acolo. Ana Hodoroaba si colegele sale au fost la inaltime.
Speram sa reusim ca la urmatoarea intalnire de la Braila sa fim macar pe jumatate la fel de bune gazde.
Felicitari colegelor de la Bacau!!! Voi sunteti de nota 10 +
marinelabr
 
Mesaje: 70
Membru din: 17 Noi 2004, 01:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori