Completarea studiilor si perfectionare...simultan?

Completarea studiilor si perfectionare...simultan?

Mesajde mihaela_pavel1971 » 30 Noi 2006, 17:49

Stimati colegi,va supun atentiei un aspect care se vrea lamurit!
Anul trecut trebuia sa particip la perfectionarea ce se face la 5 ani(trecusera 5 de la gradul I)dar am aflat ca,fiind studenta(deci completandu-mi studiile pe care le-am facut ca invatator),nu mai trebuie sa particip la aceste cursuri.La CONSFATUIREA INVATATORILOR am luat cuvantul si am cerut inspectorului de specialitate sa lamureasca problema pentru toti,ca sa nu mai pateasca si altii ca si mine.Acesta a spus ca cine este in completarea studiilor este "scutit" de perfectionare.
Acum insa veni un zvon prin scoli:nu conteaza ca iti completezi studiile,daca ai 5 ani de la ultimul grad,te vei duce la ...perfectionare!
Nu as vrea sa fiu gresit inteleasa,nu ma sperie chiar deloc ideea de a ma "perfectiona",insa anul trecut aceste cursuri ale invatatorilor din Vrancea s-au desfasurat sambata si duminica ,de dimineata pana seara.Daca ma inscriu la perfectionare,nu imi mai pot da examenele la facultate(care sunt...ati ghicit:vinerea,sambata si duminica),deci ...?
Cum e in alte judete?
mihaela_pavel1971
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Dec 2005, 13:44
Localitate: Adjud,Vrancea

Mesajde gica_ionescu » 30 Noi 2006, 18:15

La fel! La noi esti persoana non-grata daca iti continui studiile ! Cica nu au legatura cu profesia...Parca psihologia nu se aplica si in scoli....
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde mihaela_pavel1971 » 30 Noi 2006, 21:19

Despre psihologie este vorba si in cazul meu...Ideea e ca,daca s-ar intampla ca in alte judete,adica acumulezi puncte (un anumit numar)din cursuri finalizate cu evaluare,ar fi ceva!Dar sa ma inscriu la o perfectionare care sa dureze luni bune,asta insemnand sa ma duc de dimineata pana seara la Focsani (de la Adjud) in fiecare sambata si duminica...Am sa suport consecintele hotararii de a renunta,in favoarea facultatii!Nu de alta,dar am 35 ani si tot invatamantului(de fapt,elevilor mei de atunci)datorez faptul ca nu am facut o facultate mai devreme:nu m-am putut hotari sa ii las pe mana cine stie cui!
mihaela_pavel1971
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Dec 2005, 13:44
Localitate: Adjud,Vrancea

Mesajde floricaplosca » 30 Noi 2006, 22:37

La Satu Mare,colegele care sunt studente nu participă la cursuri de perfecţionare.Facultatea sau colegiul sunt considerate perfecţionări.Şi eu cred că aşa e normal să fie.Nu înţeleg de ce nu se iau nişte hotărâri la nivel naţional şi care să fie cunoscute şi mai ales respectate de toată lumea.De altfel...cam multe nu înţeleg eu din ceea ce se întâmplă astăzi în învăţământul românesc.
floricaplosca
 
Mesaje: 64
Membru din: 16 Mai 2006, 19:13

Mesajde marica » 03 Dec 2006, 18:48

Aceeasi problema o am si eu, doar sunt colega de facultate cu Gica. Ma chinui sa lamuresc aceasta lucru de catva timp si nu am reusit sa gasesc decat urmatorul raspuns: " cursurile facultatii reprezinta o formare initiala si nu una continua cum este perfectionarea". Acesta este raspunsul cadrului didactic coordonator al cursurilor de perfectionare. Probabil la mijloc sunt ....fondurile derulate.
marica
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Dec 2005, 00:10

Mesajde aalliinnaa » 03 Dec 2006, 23:47

" cursurile facultatii reprezinta o formare initiala si nu una continua cum este perfectionarea".


Exact! Expresia acesta am auzit-o si eu atunci cand am cerut sa mi se transfere creditele. Examenele de la facultate ar fi trebuit sa aiba credite transferabile, dar nu se poate pentru ca e formare initiala. Ce explicatie o fi si asta, nu stiu...
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde emese_d » 04 Dec 2006, 01:09

Cel putin ciudat... Nu-mi vine sa cred asemenea aberatie! Formarea initiala ne-a dat-o acel liceu pedagogic pe care l-am absolvit si care ne-a eliberat o diploma/calificare pe baza careia predam de n ani, nu? Toate studiile facute DUPA incadrarea in munca trebuie sa fie formare continua! Ar fi "initiala" daca am face facultati cu profil de prelucrare prin aschiere sau de aviatori!
Unele cursuri sunt de scurta durata (faimoasele perfectionari si toate cursurile CCD), altele de lunga durata (facultate, master, doctorat).
Creditul exprima volumul de munca necesar absolvirii unui curs, nu? Si daca se mai numeste si "transferabil", ... de ce *** nu se poate transfera???

Imi aduc aminte ca am vazut undeva precizari scrise despre aceste situatii, daca le gasesc voi reveni cu detalii.
Mihaela, vezi-ti linistita de facultate si lasa-i in pace cu perfectionarile lor!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde live » 04 Dec 2006, 01:20

Cursurile Colegiului de Institutori mi s-au considerat ca intrând la capitolul "perfecţionare".
Nu te lua după zvonuri! Du-te frumuşel la ISJ şi pune acolo întrebarea! Încă un lucru(scuze, dacă s-a mai postat!): convinge-te că se specifică, pe undeva, că ai modul pedagogic. Ai putea avea surpriza ca, la terminarea facultăţii, să nu fi plătită ca Institutor...
Succes!
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde 1967 » 04 Dec 2006, 15:34

Intru si eu in discutia voastra deoarece eu am fost personal la sefului seviciului -perfectionare de le ISJ , care mi-a raspuns astfel:,,daca esti la facultate, ce-ti mai trebuie perfectionare?"si cu asta basta.Asa ca...mi se pare logic ca aceasta forma , de continuare a studiilor , este o reala forma de perfectionare, ca doar nu invatam acolo despre notiuni de drept sau cum se tencuieste o casa.Hai sa fim seriosi , sa ne vedem de studiile noastre si nu de ce zic altii, daca vrem sa mai iesim si la pensie, daca nu....Eu cred ca fiecare (de acolo de sus) face dupa cum il taie capul.

www.dana1967.piczo.com
1967
 
Mesaje: 109
Membru din: 07 Mai 2005, 13:06

Mesajde 1967 » 04 Dec 2006, 15:34

Intru si eu in discutia voastra deoarece eu am fost personal la sefului seviciului -perfectionare de le ISJ , care mi-a raspuns astfel:,,daca esti la facultate, ce-ti mai trebuie perfectionare?"si cu asta basta.Asa ca...mi se pare logic ca aceasta forma , de continuare a studiilor , este o reala forma de perfectionare, ca doar nu invatam acolo despre notiuni de drept sau cum se tencuieste o casa.Hai sa fim seriosi , sa ne vedem de studiile noastre si nu de ce zic altii, daca vrem sa mai iesim si la pensie, daca nu....Eu cred ca fiecare (de acolo de sus) face dupa cum il taie capul.

www.dana1967.piczo.com
1967
 
Mesaje: 109
Membru din: 07 Mai 2005, 13:06

Mesajde marica » 04 Dec 2006, 18:56

"Parerea mea":este o bataie de joc la adresa noastra, a celor care se straduiesc sa-si completeze studiile cu eforturi financiare proprii.Macar daca ar considera transferabile creditele cuvenite fiecarui an de studiu, deoarece tu termini facultatea in 3-4 ani si ai 180 de credite iar la perfectionare in cateva saptamani acumulezi 90 credite. Parca nu se potriveste.Daca mai tinem cont si de examene...
Dar cineva mi-a bagat un "cui". Eu nu am facut modulul pedagogic si nici nu am de gand sa-l fac. Eu asa am interpretat:

"II. Institutor pentru învãÞãmântul preÂşcolar Âşi/sau primar,
dupĂŁ caz.
Studii: Ñ 1. liceu pedagogic sau o ºcoalã echivalentã
(ÂşcoalĂŁ pedagogicĂŁ, ÂşcoalĂŁ normalĂŁ, ÂşcoalĂŁ postlicealĂŁ de
învãÞãtori, de educatoare sau cu dublĂŁ specializare învãÞã-
tor Ñ educatoare, de stat sau particularã, acreditatã ori cu
examenul de absolvire susĂžinut la o ÂşcoalĂŁ similarĂŁ de
stat), urmate de absolvirea unei instituĂžii de învãÞãmânt
superior de lungĂŁ duratĂŁ sau de scurtĂŁ duratĂŁ cu alt profil
decât pedagogic;
2. absolvirea cu diplomã de absolvire sau de licenÞã a
unei instituĂžii de învãÞãmânt superior, de lungĂŁ sau de
scurtĂŁ duratĂŁ, cu alt profil decât pedagogic, urmatĂŁ de un
curs specific psihopedagogic Âşi metodic."
din Monitorul oficial nr.164/27-04-1998 completari ale Legii inv.
marica
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Dec 2005, 00:10

Mesajde live » 04 Dec 2006, 19:03

Dragă marica, sper să se fi liniştit lucrurile! Ce am scris eu mai sus "curge" din experienţa unei colege: pedagogic la bază, facultate de matematică, nu era specificat modul pedagogic, secretara n-a plătit-o ca institutor. Se pare că secretarele sunt bune la interpretări... :mrgreen:
În rest...vedeţi-vă, fraţilor, de facultăţi şi lăsaţi partea cu perfecţionarea! Doar n-o să vă lăsaţi facultatea pentru perfecţionare... Noi ne-am înscris la cursurile de "Consiliere şi orientare"(despre care s-a spus că sunt obligatorii) şi...nu ne-a mai zis nimeni nimic. Azi, am aflat că s-ar fi făcut deja nişte grupe...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde mihaela_pavel1971 » 04 Dec 2006, 20:08

Ni se spune ca formarea continua(cu credite) e una,iar perfectionarea la 5 ani e alta!S-a transmis,de asemenea,ca de aceasta perfectionare(la 5 ani) depinde daca ni se acorda sau nu trecerea la alta categorie de salarizare!Daca aveti informatii,scrieti aici,va rog!As vrea sa fiu informata cand voi merge la Focsani,la ISJ!
mihaela_pavel1971
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Dec 2005, 13:44
Localitate: Adjud,Vrancea

Mesajde marica » 04 Dec 2006, 21:12

Eu am ales sa ma duc si la perfectionare atat cat imi permite timpul.
Cat despre cursurile de "consiliere si orientare" iti pot spune ca le-am facut de anul trecut ( ca formator) si am asteptat aprobarea programei de catre minister ca sa incepem cursurile in scoli. Pana acum s-au facut doar in scolile care au gasit resurse de a tipari suportul informativ( mapele de lucru)Speram ca ISJ-ul sa gaseasca o solutie si pentru celelalte scoli(nu mai vb. de munca noastra). :?
marica
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Dec 2005, 00:10

Mesajde grigore_geta » 05 Dec 2006, 01:25

Cu perfectionarea e o nebuloasa peste tot. Si noi mergem, in credinta , la tot felul de cursuri, cu sau fara credite. A avut cineva de suferit ca nu a facut perfectionare? La noi se trece automat in alta categorie de salarizare si nu stiu sa se fi tinut seama de credite la salarii de merit sau gradatii.
Cred ca normal ar fi sa fie scutiti de cursuri cei care isi completeaza studiile. Ar fi si o forma de incurajare si stimulare a inv. sa se inscrie la facultate. Si cursurile de perfectionare costa, iar evaluarea este destul de serioasa, asa ca... ar prefera multi facultatea.
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori