Completarea studiilor si perfectionare...simultan?

Mesajde cristinalucia58 » 17 Dec 2006, 19:06

Nu pot sa nu intru si eu in discutie, din urmatorul motiv: sunt studenta la Pedagogia invatamantului primar din cadrul Facultatii de psihologie Cluj.
Va rog sa ma lamuriti, cum si unde pot folosi creditele transferabile pe care le obtin atunci imi iau examenele? Mi se iau in considerare si la dosarul pentru gradatie? Multumesc.
cristinalucia58
 
Mesaje: 44
Membru din: 02 Apr 2006, 13:54

completarea studiillor

Mesajde nada » 25 Dec 2006, 22:22

Creditele pentru perfectionare se numesc transferabile deoarece le poti lua cu tine oriunde te-ai muta, in alta scoala, in alt judet.
Nu au nici o legatura cu creditele obtinute la facultate.
Facultatea se considera formare dar fara credite.
In eea ce priveste seretarele, unele dintre elesunt foarte atente deoarece ele raspund la un control financiar si in cazul in care se constata ca au gresit platesc.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde fritsch_renate » 26 Dec 2006, 18:50

In decursul unei perioade de 5 ani lucrati efectiv la catedra trebuie sa intrunim 90 de credite din diferite cursuri de perfectionare. Daca dupa ultimul curs absolvit - in aceasta perioada - obtinem un total mai mare de 90 credite, ceea ce trece peste 90 se transfera pentru perioada urmatoare de 5 ani, intra in urmatorul ciclu de perfectionare. Aceasta inseamna ca sunt transferabile.
Cursurile pe care le urmam sunt personalizate, absolvirea lor este legata de persoana noastra si, oriunde am fi, ele ne insotesc (ca si diplomele de studiu), nu au nimic de-a face cu caracterul transferabil al creditelor acordate perfectionarii profesionale.
Perfectionare se socoteste si obtinerea gradelor didactice.
Tot perfectionare se socoteste si completarea studiilor de specialitate si normal ar fi ca acestea sa fie punctate favorabil in cadrul unei evaluari in vederea obtinerii indemnizatiei ori gradatiei de merit.
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

Mesajde cristinalucia58 » 27 Dec 2006, 16:55

Normal ar fi sa fie punctate, dar ce este normal la noi in tara?
Multumesc colegelor pentru informatii. :lol: :lol: :lol:
cristinalucia58
 
Mesaje: 44
Membru din: 02 Apr 2006, 13:54

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori