comisie metodica

comisie metodica

Mesajde nicolae50 » 04 Dec 2005, 18:24

Va rog sa imi sugerati niste titluri informative pentru comisia metodica a invatatorilor.Va multumesc
nicolae50
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2005, 17:54

comisia metodică

Mesajde aniova30 » 02 Ian 2006, 19:00

Este nevoie de mai multe detalii :de exemplu la ce clase predau învăţătorii care formează respectiva comisie metodică , ştiut fiind faptul că la fiecare nivel de clase există probleme specifice I-II - ciclul achiziţiilor fundamentale ; III-IV - ciclul de dezvoltare , apar discipline noi - etc.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Re: comisie metodica

Mesajde salutari6323 » 03 Ian 2006, 20:42

nicolae50 scrie:Va rog sa imi sugerati niste titluri informative pentru comisia metodica a invatatorilor.Va multumesc


Incerc sa va dau un modelal documentelor comisiei cu eventuale titluri. Va rog sa imi spuneti daca au fost de folos.
Pentru a primi materialele va rog sa imi dati o adresa de mail.
Avatar utilizator
salutari6323
 
Mesaje: 56
Membru din: 03 Noi 2004, 10:03

Sa traim bine!!!

Mesajde nicolae50 » 01 Feb 2006, 21:40

Adresa mea de mail este bogdan0017@gmail.com. Multumesc anticipat pentru materiale.
nicolae50
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2005, 17:54

Comisia metodica in actualitate

Mesajde mirela-barcan » 13 Sep 2006, 15:20

Pentru ca am inceput un nou an scolar si trebuie sa reluam activitatea comisiei metodice, va propun o discutie pe aceasta tema: cum proiectam, ce documente se regasesc in dosarele noastre, tipuri de activitati care "au prins" - exemple de bune practici etc. Eu vin in intampinarea celor dornici de cooperare cu "kit-ul responsabilului comisiei metodice" - un set de documente-sabloane pe care eu le folosesc in comisia mea, materiale care imi usureaza activitatea. Celor care doresc, le voi trimite prin mail aceste materiale, daca-mi vor scrie pe adresa mirelabarcan@yahoo.com.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde alinaro » 13 Sep 2006, 20:34

Salutare!
Si eu sunt responsabila cu comisia metodica si sunt foarte interesata de subiectul acesta. Orice informatie este binevenita.
Avem asa mult de munca la inceputul fiecarui an scolar!!!!!
alinaro
 
Mesaje: 22
Membru din: 22 Aug 2006, 14:55
Localitate: Craiova

Mesajde mirela-barcan » 13 Sep 2006, 21:33

In doar 3 ore de cand am lansat mesajul anterior, referitor la materialele-sabloane pentru comisia metodica, am primit 15 solicitari din partea invatatorilor si 3 din partea unor profesori. Curios e faptul ca nimeni nu a raspuns si solicitarii mele de a realiza un schimb de bune practici. Chiar nu avem ce ne impartasi???
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde alinaro » 13 Sep 2006, 21:52

D-nei/ D-rei Mirela
Mii de multumiri pentru materialele trimise. Nu aveam decat o mica parte din ele. In plus nu mai am nimic deocamdata - cand voi avea le voi impartasi cu mare placere (cum am mai spus, sunt incepatoare in ceea ce priveste comisia metodica).
Oricum, din cat cunosc eu , sunt exact materialele pe carte trebuie sa le avem. Inca odata MULTUMIRI!
alinaro
 
Mesaje: 22
Membru din: 22 Aug 2006, 14:55
Localitate: Craiova

Mesajde alinaro » 13 Sep 2006, 22:06

Azi au avut loc consfatuirile( la noi in Dolj -Craiova).
Ne-au fost transmise "temele" de mare interes in acest an scolar:
1. Aplicarea noilor programe pentru clasa a IVa;
2. Imbunatatirea citit-scrisului la elevii care finalizeaza clasa aIVa;
3. Asigurarea accesului la educatie pentru toti copiii.
Cred ca in activitatile comisiei metodice "ne putem lega" de aceste teme. Ce parere aveti?
alinaro
 
Mesaje: 22
Membru din: 22 Aug 2006, 14:55
Localitate: Craiova

Mesajde mirela-barcan » 13 Sep 2006, 23:41

Noi realizam in scoala un proiect de formare continua in cadrul comisiei metodice, de regula anual, pe baza analizei de nevoi - intocmita acum, la inceputul anului scolar. In ultimii ani am derulat activitati in cadrul proiectelor „Activizare si diferentiere prin folosirea inteligentelor multiple”; „Modalităţi de stimulare a creativităţii elevilor prin folosirea activităţilor interdisciplinare”; "Dezvoltarea creativităţii elevilor prin intermediul proiectelor educaţionale" - pentru ultimul chiar am incarcat planul managerial pe site, la materiale - invatamant primar, sectiunea "diverse". Am incercat sa diversificam paleta de activitati si am reusit: simulari in ateliere de lucru - practic am experimentat diferite metode active chiar pe noi, oferind posibilitatea colegilor mai timizi sa "probeze" noutatile intai in comisia metodica si apoi la clasa; am reusit sa facem un mini-simpozion (avand in vedere faptul ca eram doar 17 invatatori - acum suntem 21) - la care au participat cu lucrari si elevi de-ai nostri...
Cu ce ma lupt inca??? Lupt cu festivismul exagerat, la care multi colegi nu vor sa renunte in organizarea activitatilor la clasa, lupt pentru o dozare eficienta a timpului - NU hotarat lectiilor care tin mai mult de 45 de minute (elevii au dreptul la pauza!!!), lupt pentru interasistente - pe care, din pacate - colegii nu prea vor sa le faca - in beneficiul activitatilor noastre (cred ca fiecare dintre noi ar putea sa-si amelioreze anumite puncte slabe: gesticularile exagerate, volumul vocii, ticurile, miscarea obositoare prin clasa sau dimpotriva, atitudinea prea statica, prea rigida...etc, etc). Incerc sa-mi conving colegii ca a-ti recunoaste punctele slabe si a incerca sa le ameliorezi e mult mai bine si mai constructiv decat a le ascunde (de cine? de ce? - aici putem deschide un alt topic, dar nu e cazul)...
Am vorbit cam mult de data aceasta. Sper sa nu deranjez...
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde gica_ionescu » 14 Sep 2006, 08:10

Felicitari, Mirela ! Esti o deschizatoare de drumuri si adepta noului la clasa.

De ce sa ne deranjezi? Dupa ce am citit mesajul am reflectat la toate obiectivele luptei tale si ti-am dat dreptate.

Pacat insa ca nu suntem perfecti, oricat ne-am dori! Dar perfectibili ,DA!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde iordan_doralina » 16 Sep 2006, 18:47

D-na Mirela,
Multumesc pentru materialele trimise si imi cer scuze pentru intarzierea cu care va raspund.
Sunt foarte ineresante si utile. Practic este tot ce trebuie sa contina comisia metodica.
Din pacate, in scoala noastra mai sunt doar cinci invatatori, dar asta nu iseamna ca nu aplicam aceleasi principii si nu muncim cu seriozitate.
Anul trecut am avut ca tema de lucru "evitarea esecului scolar", aceasta fiind o problema cu care ne-am confruntat in ultimul timp. S-a dovedit ca o monitorizare atenta a progresului scolar, legatura cu familia, folosirea de metode active de invatare si lucrul diferentiat au dat rezultate bune.
Multumesc inca o data pentru materialele trimise.
iordan_doralina
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Ian 2006, 17:08

Comisia metodica

Mesajde nada » 16 Sep 2006, 20:15

Multumesc Mirela pentru materialele trimise. Sunt, asa cum mai preciza o colega inaintea mea potrivite pentru o comisie metodica mare. Pentru noi, membri in mici comisii metodice, sunt mai greu de utilizat toate. Pe unele dintre ele, intr-o alta forma poate le-am folosit si eu in anii scolari trecuti. Si eu sunt de acord ca ora si pauza trebuie respectate. Anul acesta ma gandesc sa le propun colegelor mele predarea istoriei si geografiei la clasa a IV a. Multumesc inca o data!
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde camelia_tal » 17 Sep 2006, 10:46

Multumesc , Mirela , pentru kit!
Totul este foarte interesant si demonstreaza preocuparea deosebita pentru imbunatatirea activitatii didactice. Este un lucru deosebit sa vrei sa lupti impotriva plafonarii si sa si reusesti. M-ar interesa felul in care au privit colegii activitatile desfasurate la comisia metodica. Au avut deschidere?
Camelia
camelia_tal
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Feb 2005, 12:24

Mesajde ghebanliliana » 17 Sep 2006, 19:29

Felicitari,Mirela!
Kit-ul este intr-adevar foarte bine gandit si usureaza munca.Si eu am incercat sa schimb mentalitati in cadrul comisiei metodice si pot spune ca in mare parte am reusit.
Multumesc pentru materiale!
ghebanliliana
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Sep 2004, 23:23

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori