comisie metodică

comisie metodică

Mesajde pamfiloiu » 06 Apr 2007, 15:23

Am clasa a IV -a şi la următoarea comisie metodică trebuie să invit şi profesorii care vor preda la clasa a V-a. Nu ştiu ce activitate să le prezint. Are cineva vreo idee? Mulţumesc. Sărbători Fericite tuturor!
pamfiloiu
 
Mesaje: 117
Membru din: 25 Mar 2007, 16:00

Mesajde danieluta » 06 Apr 2007, 15:44

Cred ca s-ar potrivi o activitate transdisciplinara pe tema care o alegeti si ar merge ca metoda ,,metoda inteligentelor multiple".Cred ca i-ati da gata pe profesori ei nu prea folosesc astfel de metode.Succes! Daca spuneti si tema poate va pot ajuta cu sfaturi concrete.

Paste fericit! :lol:
danieluta
 
Mesaje: 59
Membru din: 27 Ian 2007, 01:56

comisie metodică

Mesajde pamfiloiu » 06 Apr 2007, 15:58

Nu am nici o temă, pot face ceea ce vreau eu. Ce este "metoda inteligenţelor multiple" ? Spre ruşinea mea, trebuie să recunosc că nu ştiu despre ce este vorba.[/i]
pamfiloiu
 
Mesaje: 117
Membru din: 25 Mar 2007, 16:00

Comisie metodica

Mesajde nada » 06 Apr 2007, 22:18

Incercati o lectie de consiliere in care elevii sa se prezinte, sa vorbeasca despre ei si despre ceea ce asteapta de la cei care le vor fi profesori. Eu am realizat o astfel de activitate care s-a numit "Portretul dirigintelui ideal". Elevii au realizat o lista de calitati necesare unui diriginte ideal. Am postat materialul la diverse.
Mult succes!
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde marian_dorin » 08 Apr 2007, 17:57

Dar la ce obiect de invatamant trebuie sa sustineti lectia??

Eu as prefera si as merge chiar pe o lectie de istorie sau geografie , cu noile schimbari impuse in programele scolare ale acestor discipline!

Mult succes , oricum !

Din Sibiu , inv.Marian Nistor
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Re: comisie metodică

Mesajde stela_stela » 08 Apr 2007, 20:20

pamfiloiu scrie:Am clasa a IV -a şi la următoarea comisie metodică trebuie să invit şi profesorii care vor preda la clasa a V-a. Nu ştiu ce activitate să le prezint. Are cineva vreo idee? Mulţumesc. Sărbători Fericite tuturor!

Cred că orice aţi aţi organiza va fi bine.Încercaţi să stabiliţi o punte de trecere între cele 2 cicluri.Poate e nevoie de o atmosferă prietenoasă,relaxantă.Ar fi bine elevii să se simtă bine.
Cu mult drag Stele de la Chişinău.
stela_stela
 
Mesaje: 16
Membru din: 25 Feb 2007, 23:19

Mesajde andrada2007 » 10 Apr 2007, 21:41

Da,cred ca o activitate transdisciplinara te-ar ajuta .Lectia ar putea avea 75 min. in care ai putea sa incepi cu ex.la lb. rom apoi sa continui cu ex. de la alte discipline(depinde ce obiective iti propui).Este primavara ,alege ex. legate de acest anotimp(texte, probleme matem.....).Poti "atinge "obiective de referinta de la toate disciplinele.Metode ale gandirii critice poti folosi(cadranele,ciorchinele,cubul,.......),dar si multe jocuri.
Gandeste practic si vei reusi !
Succes!
Da mai multe detalii despre ce vrei sa faci!
andrada2007
 
Mesaje: 15
Membru din: 08 Apr 2007, 19:06


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori