comisie ARACIP

comisie ARACIP

Mesajde 1974 » 09 Noi 2006, 17:27

As dori sa aflu si eu cat mai multe informatii despre comisia aceasta ARACIP. Poate careva sunteti membri si ma puteti lamuri si pe mine daca e bine sa fii un astfel de membru.
Va multumesc.
1974
 
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2006, 16:32

Mesajde cornelia_pancescu » 09 Noi 2006, 22:59

M-au propus şi pe mine să fac parte din această comisie dar n-am vrut pentru că nu se ştie clar la noi în şcoală cam ce sarcini o să aibă şi m-am gândit că n-o să mă pot achita cu succes de responsabilităţi. Cred că pe www.edu.ro găseşti ceva , sunt nişte fişiere despre ARACIP dar nu le-am deschis .
În şcoală avem pliante despre ARACIP , le-am studiat dar tot nu m-am lămurit .
Succes!
Avatar utilizator
cornelia_pancescu
 
Mesaje: 81
Membru din: 29 Oct 2006, 19:40
Localitate: Tecuci

Mesajde 1974 » 10 Noi 2006, 14:08

Multumesc mult de raspuns. Am citi si eu pliantele si nu sunt deloc lamurita, iar pe edu.ro e cam acelasi lucru.
1974
 
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2006, 16:32

Mesajde dana_t » 10 Noi 2006, 21:58

Incercati pe www.aracip.edu.ro

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde gu_ri_ta » 11 Noi 2006, 11:33

Cred ca in nicaieri nu se stie exact ce este cu aceasta comisie.La noi in scoala s-a constituit comisia pe baza informatiilor din pliantele primite de la inspectorat dar nimic mai mult.Asteptam vesti sau sa vina cineva sa ne lamureasca.Nimeni nu stie ce responsabilitati are sau daca e bine sa faca parte din aceasta comisie sau nu.Important este ca exista ,mai departe vom vedea ce va mai aparea.
gu_ri_ta
 
Mesaje: 54
Membru din: 08 Mai 2006, 18:48
Localitate: brasov

Mesajde emese_d » 12 Noi 2006, 17:14

emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde marianatit » 24 Noi 2006, 19:15

Imi permit sa va dau cateva lamuriri. Fac parte din Comisia pentru Evaluare si Asigurarea Calitatii din scoala. . Aceasta comisie a fost aleasa prin vot secret. Scoala noastra are si clase SAM ( de arte si meserii) si a primit finantare din fonduri PHARE. Pentru a se demonstra cat de eficienta este dotarea din fondurilor primite, la noi au inceput deja sa se piloteze Principiile calitatii(exista 8 principii). Deci suntem cu un pas inaintea altor scoli din acest punct de vedere.
Munca este enorma. Rapoarte peste rapoarte. Comisia de Asigurare a Calitatii monitorizeaza intreaga activitate din scoala si strange dovezi pentru a raspunde la urmatoarela intebari:
¡ Cât de buna e scoala?
¡ Cât de buna poate fi?
¡ Cum poate deveni mai buna?
La finalul anului scolar trebuie sa realizam un raport de autoevaluare a activitatii din scoala urmarind descriptorii de performanta (fiecare principiu are un numar de descriptori), pe baza dovezilor stranse, dupa care va veni evaluarea externa din partea ARACIP.
Asta este in linii mari ceea ca avem noi de facut. Puteti sa imi adresati intrebari daca doriti si alte informatii.
marianatit
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Oct 2005, 20:43

Mesajde aniova30 » 25 Noi 2006, 08:54

Probabil ca in modul de strangere a datelor pe temele enumerate de Dvs. se numara si chestionare.
Daca da , ce intrebari ati adresat cadrelor didactice ?
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde marianatit » 25 Noi 2006, 12:25

Rezultatele chestionarelor reprezinta dovezi importante pentru raportul de autoevaluare. Am aplicat si urmeaza sa mai aplicam chestionare profesorilor, elevilor, parintilor si angajatorilor ( pentru clasele SAM).
Chestionarul adresat profesorilor se refera la activitatea de perfectionare.
Pentru elevi chestionarele vizeaza mai multe teme: nevoile educative ale elevilor, comunicarea cu profesorii, eficacitatea pedarii, determinarea stilurilor de invatare.
marianatit
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Oct 2005, 20:43

Mesajde aniova30 » 25 Noi 2006, 18:58

Am inteles partial.
Adica, intrebarea mea se referea exclusiv la cadrele didactice. Si noi am parcurs etapele referitoare la parinti si elevi , dar ma interesau intrebarile adresate cadrelor , mi s-a parut mie ca aici au fost mai greu de formulat si de aceea doream schimb de impresii. Multumesc de raspuns.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 7 vizitatori