Comisia metodica

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 27 Dec 2005, 22:33

Sunt responsabil metodic la 4 gradinite si in fiecare an stabilesc urmatoarele:
- tema de cercetare pe anul scolar in curs
- plan managerial pe fiecare semestru, care cuprinde : tema, scop, obiective, locul desfasurarii, forma si responsabilitatea
- fisa activitatii fiecarui cadru didactic
- procesele verbale
Mi-ar place sa stiu alte moduri de organizare, desfasurare.etc.
Educatoare Dan Dorina
Gradinita nr.17 Alba Iulia
e-mail :dandorina53@yahoo.com
site :www.gradinita17.as.ro
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cris_flor_m » 20 Ian 2006, 09:40

am citit toate materialele trimise de tine, te felicit ! Ma intereseaza si pe mine alte modalitati de desfasurare a comisiei metodice.
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Mesajde cris_flor_m » 20 Ian 2006, 09:41

am citit toate materialele trimise de tine, te felicit ! Ma intereseaza si pe mine alte modalitati de desfasurare a comisiei metodice.
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 20 Ian 2006, 11:04

Ma bucur ca -ti plac materialele,le-am publicat ca asa consider ca putem face un schimb de experienta instructiv. Si eu urmaresc cu interes publicatiile.
Voi publica in curand si planificarea comisiei metodice pe semestrul II.
Succes la evaluari!
Dorina Dan
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cris_flor_m » 21 Ian 2006, 11:54

Buna!
Daca stiti si alte metode dedesfasurare a Comisiei metodice in afara de cele ,,traditionale", va rog sa-mi spuneti si mie. Ma intereseaza foarte mult .
Cristina M.
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 24 Ian 2006, 13:28

Cristina, sa stii ca m-am gandit si eu sa schimb forma de organizare a comisiei, sa o fac interactiva, deci vreau in semestrul doi sa organizam ateliere pe diferite continuturi legate de Tema de cercetare pe anul scolar 2005/2006, care la noi este "Educatia pentru democratie".M-am gandit si eu sa renuntam la "banalele referate" de pana acum! :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cris_flor_m » 24 Ian 2006, 16:10

Buna Dorina!
Acum am venit de la camin si am fost nerabdatoare sa vad ce mai e pe didactic. Am vazut articolele tale si mi-au placut mult. Esti foarte activa,priceputa,talentata,creativa. Sunt mandra ca sunt asa educatoare in tara si consider ca poti fi un sprijin pt. mine in activitatea didactica deoarece eu am doar 4 ani in invatamant. Asa ca, daca iti voi cere ajutorul te rog sa nu ma refuzi! As avea si eu unele articole, dar scriu mai greu si nu stiu daca pot sa le trimit!
Iti doresc o zi buna!
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 24 Ian 2006, 20:21

cris_flor_m scrie:Buna Dorina!
Acum am venit de la camin si am fost nerabdatoare sa vad ce mai e pe didactic. Am vazut articolele tale si mi-au placut mult. Esti foarte activa,priceputa,talentata,creativa. Sunt mandra ca sunt asa educatoare in tara si consider ca poti fi un sprijin pt. mine in activitatea didactica deoarece eu am doar 4 ani in invatamant. Asa ca, daca iti voi cere ajutorul te rog sa nu ma refuzi! As avea si eu unele articole, dar scriu mai greu si nu stiu daca pot sa le trimit!
Iti doresc o zi buna!

Oricand, cu multa placere iti raspund, sa stii ca in invatamant indiferent de vechime ai ce invata ! Eu abia astept sa gasesc ceva nou, sa aplic ,sa modific, sa adaptez .etc... In 6 februarie sunt la un Simpozion international al educatoarelor si invatatorilor ,la Cluj si abia astept sa aflu noutati, sper sa fie un util schimb de experienta, de informatii ! :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cris_flor_m » 24 Ian 2006, 21:20

Astept noutati! Eu sunt ca un burete care vrea sa absoarba tot, mai ales ca ceea ce fac (referitor la activitatea cu copiii) ma implineste.Pana acum ceva timp am lucrat intr-un alt domeniu de activitate,dar mi-am dat seama acum ca, timpul trecut fara a fi in invatamant, a fost irosit. Pot spune ca sunt mandra de profesia mea actuala. Ma mandresc cu ea si cu voi educatoarele.
Cristina M. :D
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 25 Feb 2006, 21:49

cris_flor_m scrie:Astept noutati! Eu sunt ca un burete care vrea sa absoarba tot, mai ales ca ceea ce fac (referitor la activitatea cu copiii) ma implineste.Pana acum ceva timp am lucrat intr-un alt domeniu de activitate,dar mi-am dat seama acum ca, timpul trecut fara a fi in invatamant, a fost irosit. Pot spune ca sunt mandra de profesia mea actuala. Ma mandresc cu ea si cu voi educatoarele.
Cristina M. :D


Am publicat si Planul Managerial al Comisiei metodice pe semestrul II.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cris_flor_m » 01 Mar 2006, 21:25

Multumesc, mi-a fost de folos!
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Mesajde lenav7 » 01 Mar 2006, 22:29

dddd, te felicit pentru tot ce faci si iti multumesc pentru materialele din care cred, avem ce invata! Spre rusinea mea, nu m-am invrednicit sa trimit niciun material, desi am o gramada, dar, promit ca ma straduiesc! In ceea ce priveste comisia metodica, la noi in gradinita nu s-a mai tinut de ani de zile, totul este doar pe hartie, in procesele verbale; la noi e o lancezeala crunta, iar eu ma simt ca pestele pe uscat! Citind mesajele voastre, mi-a mai venit inima la loc, in sensul ca, nu sunt singura "nebuna"- astfel sunt catalogata de catre colegele mele! :wink:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 02 Mar 2006, 19:30

lenav7 scrie:dddd, te felicit pentru tot ce faci si iti multumesc pentru materialele din care cred, avem ce invata! Spre rusinea mea, nu m-am invrednicit sa trimit niciun material, desi am o gramada, dar, promit ca ma straduiesc! In ceea ce priveste comisia metodica, la noi in gradinita nu s-a mai tinut de ani de zile, totul este doar pe hartie, in procesele verbale; la noi e o lancezeala crunta, iar eu ma simt ca pestele pe uscat! Citind mesajele voastre, mi-a mai venit inima la loc, in sensul ca, nu sunt singura "nebuna"- astfel sunt catalogata de catre colegele mele! :wink:


Lenav, m-ai intristat chiar de 1 Martie! Cum sa nu faci comisie metodica ? Nu inteleg , cum va perfectionati, cum faceti schimb de experienta?De aici inveti foarte mult, deci nu te lasa!!!! eu am crezut ca "formalismul" a ramas in istorie!!!!
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde lenav7 » 02 Mar 2006, 22:45

Nu am avut intentia sa intristez pe nimeni, este crudul adevar, ideea era ca eu fac perfectionari la greu, abia am terminat colegiul la o varsta respectabila, dar, nu prea am cu cine discuta! Ceea ce v-am spus este adevarat, nimeni nu vrea sa auda de perfectionari, doar daca se pune problema maririi salariului! Cand v-am spus ca in provincie se face mai multa treaba, nu am batut campii; asta nu inseamna ca in Bucuresti nu sunt educatoare ca lumea! Sunt, dar mai rarut! :oops: :cry: :( :roll:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde cris_flor_m » 05 Mar 2006, 11:22

Bine v-am regasit!
Imi pare rau sa spun asta dar si la noi in gradinita este la fel.Toate colegele se bat cu pumnul in piept ca sunt bune,ca educatoarele sunt prost vazute in general,dar astea sunt doar vorbe.Responsabila comisiei met a planificat o activitate la o colega si aceea, (care a venit in gradinita de 1 an de zile prin restrangere de activitate) a fost foarte revoltata, ca de ce tocmai ea, ca ea are gr.I si ar trebui sa tina altcineva...si uite asa a trecut timpul si nu s-a facut nimic. Insa cand a venit vremea salariilor de merit a depus dosarul fara ca cineva sa-i spuna ceva Asta-i crudul adevar,din pacate! Plafonare totala! :cry:
Cristina M.
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori