Comisia metodica

Mesajde dddddd » 19 Oct 2006, 19:04

Da, cam asa facem si noi doar ca anul acesta ne axam pe ateliere, pe metode interactive de grup,pentru a avea o implicare a tuturor cadrelor didactice. Desfasuram comisia dupa program, la ora12,30 si de aceea am renuntat la lectii demonstrative.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cleopatra_203 » 19 Oct 2006, 21:18

Deci la noi se fac saptamanal cele pe unitate ( 16 cadre didactice ) si lunar comisia metodica intergradinite . La aceasta din urma pot participa reprezentaniti din mai multe unitati . Fiind vorba de multe unitati inspectoratul stabileste mai multe grupe de gradinite care desfasoara activitatea intergradinite impreuna. La aceasta ni s-a spus ca se refera desfasurarea lunara pe care ai amintit-o (ddddd)!!!
cleopatra_203
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2006, 17:57

Mesajde dddddd » 21 Oct 2006, 20:00

cleopatra_203 scrie:Deci la noi se fac saptamanal cele pe unitate ( 16 cadre didactice ) si lunar comisia metodica intergradinite . La aceasta din urma pot participa reprezentaniti din mai multe unitati . Fiind vorba de multe unitati inspectoratul stabileste mai multe grupe de gradinite care desfasoara activitatea intergradinite impreuna. La aceasta ni s-a spus ca se refera desfasurarea lunara pe care ai amintit-o (ddddd)!!!

Cred ca s-a creat o confuzie si nu doresc acest lucru. Deci, Comisia metodica se desfasoara pe gradinita,{ daca exista minim 4 educatoare, daca nu se unesc 2-3 unitati}si se desfasoara o data pe luna, in lunile in care nu este Cerc pedagogic. Intre gradinite se desfasoara Cercul pedagogic in care ISJ-ul stabileste gradinitele care participa la un cerc si tematica ptr. fiecare cerc {sunt 4 cercuri pe an scolar, cate doua in fiecare semestru }, deci Comisia metodica o desfasuram de 6 ori pe an scolar.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Alte precizari

Mesajde cleopatra_203 » 21 Oct 2006, 22:04

Deci eu va spun cum e la noi in Bucuresti. Cercul pedagogic este separat si participam fiecare la ce cerc ne intereseaza. Se stabilesc de la inspectorat 5-6 cercuri ( pentru debutante si cate 1-2 pentru fiecare grupa) pe diferite teme.
Asta se intampla la fiecare sector din Bucuresti. Deci eu v-am precizat cum e la noi ...
Pe gradinita ,Comisia metodica se desfasoara in fiecare saptamana ( marti).
Deci martea este zi metodica in gradinita. Interesati- va la inspectoarele voaste . Eu am vorbit personal cu inspectoarea mea si mi-a facut aceste precizari.
cleopatra_203
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2006, 17:57

Re: Alte precizari

Mesajde dddddd » 22 Oct 2006, 12:19

cleopatra_203 scrie:Deci eu va spun cum e la noi in Bucuresti. Cercul pedagogic este separat si participam fiecare la ce cerc ne intereseaza. Se stabilesc de la inspectorat 5-6 cercuri ( pentru debutante si cate 1-2 pentru fiecare grupa) pe diferite teme.
Asta se intampla la fiecare sector din Bucuresti. Deci eu v-am precizat cum e la noi ...
Pe gradinita ,Comisia metodica se desfasoara in fiecare saptamana ( marti).
Deci martea este zi metodica in gradinita. Interesati- va la inspectoarele voaste . Eu am vorbit personal cu inspectoarea mea si mi-a facut aceste precizari.

Da, Cleopatra, se poate, acum este autonomie locala.Eu ti-am dat articolul din legea privind organizarea Comisiei metodice. Daca voi desfasurati saptamanal comisia, nu este rau, doar sa nu se transforme in ceva banal, formal....mi se pare totusi prea des pentru o forma de perfectionare.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde elenadumitrachi » 22 Oct 2006, 14:10

Sa nu confundam comisia metodica cu ziua metodica din gradinita. Comisia metodica se tine lunar, iar ziua metodica, saptamanal. O zi pe saptamana, cand dorim noi, trebuie sa stam 8 ore in gradinita, activitati ce trebuie trecute in caietul de planificare, in rubrica speciala pentru act. metodice in gradinita.
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde cleopatra_203 » 22 Oct 2006, 22:20

Exact asta voiam sa lamuresc si eu...Exista Comisia metodica la nivel de gradinita ( saptamanal) si ce la nivel de sector ( in cazul nostru) lunar, cu reprezentanti din mai multe gradinite...
cleopatra_203
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2006, 17:57

Mesajde dddddd » 23 Oct 2006, 18:14

Eu zic, din nou, sa nu facem confuzii: Comisia metodica se tine o data pe luna, iar Ziua metodica este cu totul altceva, ea trebuie tinuta saptamanal, o zi anume fixata, care trebuie sa fie anuntata la Inspectorat, la inceputul anului scolar, conform "Scrisorii metodice" nr.41083/05octombrie 2006, trimisa in unitatile de invatamant de MEC si Directia Generala Invatamant Preuniversitar.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde mia1960 » 17 Noi 2006, 22:34

Bine te-am regasit Dorina, n-am sa ma refer la comisia metodica asa cum este titlul subiectului, dar te rog sa ma ajuti intr-o problema legata de programul POWER POIN.
Problema este urmatoarea, vreau sa dau acelasi fond muzical pe derularea de ex a unui proiect tematic (proiectul instrumente muzicale realizat de mine , are fond muzical variat ) .
Nu stiu cum sa procedez, apas insert, apoi movies and sounds, apare apoi cele oferte -movie from clip organizer, movie from file, sound from clip organizer,soud from file, play CD audio track, record sound.
Pe care trebuie sa acceses pentru a da acelasi fond muzical.
iti multumesc de ajutor si-ti doresc un final placut de saptamana.
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17

Mesajde dddddd » 20 Noi 2006, 15:35

mia1960 scrie:Bine te-am regasit Dorina, n-am sa ma refer la comisia metodica asa cum este titlul subiectului, dar te rog sa ma ajuti intr-o problema legata de programul POWER POIN.
Problema este urmatoarea, vreau sa dau acelasi fond muzical pe derularea de ex a unui proiect tematic (proiectul instrumente muzicale realizat de mine , are fond muzical variat ) .
Nu stiu cum sa procedez, apas insert, apoi movies and sounds, apare apoi cele oferte -movie from clip organizer, movie from file, sound from clip organizer,soud from file, play CD audio track, record sound.
Pe care trebuie sa acceses pentru a da acelasi fond muzical.
iti multumesc de ajutor si-ti doresc un final placut de saptamana.


Mia, imi pare rau ca nu te pot ajuta, eu sunt incepatoare in realizari Power Point, daca mi-ai vizualizat materialele in acest program ai vazut ca inca nu am folosit fond muzical.....dar incet, incet invatam.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde simonaandronesi » 20 Noi 2006, 17:48

as dori si eu o planificare pentru comisia metodica. Sunt responsabil cu comisia metodica pentru prima data si nu prea am exemple. Va rog mult sa le postati pe site sau prin mail : simonabn2002@yahoo.com
Va multumesc. :? :?
simonaandronesi
 
Mesaje: 41
Membru din: 09 Apr 2006, 01:13
Localitate: Bistrita

Mesajde mia1960 » 20 Noi 2006, 20:49

Buna seara Dorina, am găsit programul POWER POINT, versiunea în limba română, şi sigur mă va ajuta în problema mea, dar te rog daca vrei să-mi spui unde pot găsi softuri educaţionale pentru grădiniţă.
Mi-a plăcut proiectul DIN TAINELE NATURII, pe care l-am arătat şi colegelor mele care nu au internet, şi Proiectul de cercetare -Incluziunea între lege şi conştiinţă,
Pe curând
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17

Mesajde dddddd » 20 Noi 2006, 21:28

Ma bucur ca ti-au placut proiectele, la proiectul Din tainele naturii am postat si Evaluarea, vezi ca s-a facut un buton nou...Proiecte... si gasesti acolo continuarea.
Eu am softuri foarte multe, am cumparat tot ce-am gasit, sunt foarte eficiente. Ultimele, cu anotimpuri, pe care le-am folosit si in derularea proiectului , iti dau adresa de unde poti comanda:
informatii site: www.soft4kids.ro sau comanda prin mail : office@infomediapro.ro , este vorba de colectia PitiCLIC
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde mia1960 » 20 Noi 2006, 22:09

Dorina, iţi mulţumesc de adresă şi de evaluarea proiectului tematic.
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17

Mesajde dddddd » 20 Noi 2006, 22:17

simonaandronesi scrie:as dori si eu o planificare pentru comisia metodica. Sunt responsabil cu comisia metodica pentru prima data si nu prea am exemple. Va rog mult sa le postati pe site sau prin mail : simonabn2002@yahoo.com
Va multumesc. :? :?

Simona am postat Planul managerial al Comisiei metodice incepand cu anul 2004-2005. Daca nu le gasesti, cauta la ID-ul dddddd.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori