Comisia de asigurare a calitatii educatiei - preuniversitar

Comisia de asigurare a calitatii educatiei - preuniversitar

Mesajde cdiasimi » 27 Oct 2006, 19:41

Imi poate spune cineva, cu exemple concrete, ce documente trebuie sa contina comisia pentru asigurarea calitatii educatiei in invatamantul preuniversitar? (A.R.A.C.I.P)
Multumesc!
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Mesajde emese_d » 27 Oct 2006, 20:56

Exista doua tipuri de evaluare:
- interna (autoevaluare), efectuata de Comisia de Evaluare si Asigurare a Calitatii din fiecare institutie de invatamant (C.E.A.C.);
- externa, realizata de Agentia Romana pentru Asigurarea Calitatii in Invatamant (A.R.A.C.I.P.).

Pentru comisia de evaluare interna, in acest moment iti trebuie legislatia:
- O.U.G. nr.75/2005 privind asigurarea calităţii;
- Legea nr.87/2006 pentru aprobarea O.U.G. nr.75/2005;
- H.G. nr.1258 din 18. oct. 2005 privind aprobarea Regulamentului de organizare si functionare ARACIP;
- H.G. nr.252 din 22 febr. 2006 pentru modificarea H.G. nr.1258;
- Regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar aprobat prin O.M.Ed.C. nr.4925/2005;
- Strategia descentralizării învăţământului preuniversitar aprobată prin Memorandum în Şedinţa de Guvern din 20 decembrie 2005.

Pe baza acestor documente, Comisia pentru evaluarea si asigurarea calitatii din scoala va elabora propriul Regulament de organizare si functionare. Cred ca pentru moment ajunge si atat. Vor mai fi sedinte si cursuri de formare/informare in curand...
Stabiliti atributiile fiecarui membru al comisiei, Strategia C.E.A.C. pe 4 ani, elaborati o Declaratie de principii, va faceti un Plan operational dupa care veti lucra.
Mai multe informatii pe www.aracip.edu.ro, unde gasesti incepand cu legislatia, ghiduri metodologice, pana la materiale informative toate documentele de care aveti nevoie.
Succes!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Pentru emese_d

Mesajde cdiasimi » 28 Oct 2006, 10:38

Va multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns mesajului meu.
Daca considerati ca mai aveti si alte informatii sau mi-ati putea sugera si alte surse care mi-ar fi utile, v-as fi recunoscatoare.
cdiasimi
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Mesajde emese_d » 28 Oct 2006, 15:24

Deocamdata nici eu nu stiu mai multe, nici alte surse nu am... Cred ca cea mai de incredere sursa este site-ul ARACIP, unde sunt postate toate materialele de care avem nevoie. Acolo trebuie sa urmarim noutatile si sa ne ghidam dupa ce gasim acolo. Cu siguranta vom fi tinuti la curent si se vor organiza cursuri de formare, pentru ca toata lumea asteapta... Fiind un domeniu nou, nimeni nu stie mai multe, impreuna incercam sa construim si sa implementam managementul calitatii in scoala. Este interesul nostru sa ne implicam cu seriozitate maxima, altfel ne trezim ca nu mai corespundem standardelor! Si, atentie, standardele pe care le cunoastem in acest moment sunt standarde de FUNCTIONARE, ori noi avem nevoie sa ne ghidam dupa standardele de CALITATE! Le puteti consulta tot pe www.aracip.edu.ro.
Tinem legatura...
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

A.R.A.C.I.P.

Mesajde paulajosan » 29 Oct 2006, 15:42

Ma bucur mult ca am gasit informatii utile legate de acest subiect. Desi acesta e al doilea an de invatamant, am fost aleasa in aceasta comisie, iar direstorul m-a numit coordonatoare. De 2 saptamani tot am cautat ceva informatii si nu prea am gasit. Am citit cam tot ce a aparut pe situl www. edu.aracip.ro. E mult de lucru. Mult de citit. Si nu am inteles prea bine ce trebuie sa fac. Va rog mult sa ma tineti si pe mine la curent. Va multumesc
paulajosan
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

raport de autoevaluare

Mesajde costeli » 30 Mai 2007, 18:34

Va rog,daca este cineva care poate sa ma ajute, trebuie sa fac urgent raportul de autoevaluare si nu prea inteleg cum trebuie sa procedez cu dovezile ( sa le clasific ). Va rog daca are cineva un raport complet sa-l publice pe "didactic.ro". Va multumesc
costeli
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Oct 2006, 16:39

Raport evaluare!

Mesajde cdiasimi » 07 Sep 2007, 13:41

Buna ziua,
Am urmarit acest topic mereu si ... as vrea sa va intreb si eu ceva.
Care este termenul (data limita) pana la care trebuie (trebuia) trimis acel raport de evaluare?
Inca nu stiu sa fi primit la scoala, dar trebuia sa primim o nota de informare (sau cam asa ceva) din partea inspectoratului?
Unde anume trebuie trimis acest raport de evaluare?
[url]http://www.religieortodoxa.ro
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Mesajde emese_d » 07 Sep 2007, 14:26

1-10 octombrie, la ISJ.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Multumesc!

Mesajde cdiasimi » 07 Sep 2007, 14:33

iti multumesc pentru raspuns si ... pentru toate informatiile care mi le-ai oferit si pana acum!
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Mesajde emese_d » 07 Sep 2007, 14:40

Oricand cu placere! Spor la treaba si succese in noul an scolar!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Plan de imbunatatire!

Mesajde cdiasimi » 06 Oct 2007, 11:02

Referitor la planul de imbunatatire, n-am inteles mai multe lucruri! ma poate ajuta cineva?
Planul de imbunatatire trebuie facut numai "acolo" unde s-a notat sub calibicativul B (bine) sau si inclusiv B (bine)?
Trebuie trimis odata cu raportul de autoevaluare?

Ar mai fi destule de ... spus. Multa, multa munca! Comisie calitate, consiliere (dirigintie), comisie metodica ... nu mai adaug ca stiti prea bine cate mai sunt de facut. Niciodata nu le las "pe ultima suta de metri" si totusi s-au adunat dintr-o data.

Multumesc anticipat pentru lamuriri!

P.S. Daca considerati ca trebuie sa stiu mai multe amanunte referitor la acest subiect, va rog sa-mi spuneti.
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Mesajde emese_d » 06 Oct 2007, 11:35

Primul pas este autoevaluarea pe baza Standardelor de acreditare si evaluare periodica, apoi cu Standardele de referinta. Se trec in Raport calificativele obtinute la fiecare indicator.
Toti indicatorii notati cu "nesatisfacator" intra in categoria "urgente si obligatorii", deci devin tinte in Planul de imbunatatire.
Daca nu sunt multe, cauti printre cele notate cu "satisfacator" acelea care pot fi imbunatatite relativ simplu si care sa fie intr-adevar realizabile. Si acestea intra in Planul de imbunatatire. Daca gasesti cateva potrivite si printre cele evaluate cu "bine", le poti cuprinde.
Nu am gasit nimic specificat in acest sens, dar cred ca este logic si de bun simt sa cuprindem in Planul de imbunatatire TOT ce se poate face, dar NU MAI MULTE decat sa putem intr-adevar realiza intr-un an scolar. Tintele nu trebuie sa fie impresionante si fanteziste, ci REALIZABILE cu resursele de care dispune scoala.
Planul de imbunatatire face parte din Raportul de autoevaluare, ultimul capitol.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Promptitudine!

Mesajde cdiasimi » 06 Oct 2007, 14:35

Multumesc mult de tot ... pentru tot si, ca de obicei, apreciez promptitudinea de care dai dovada!
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

trimitere raport!

Mesajde cdiasimi » 09 Oct 2007, 13:51

Unde trebuie trimis raportul, inspectoratelor scolare sau direct comisiei ARACIP?
Conform acestei note de la inspectorat, am inteles ca raportul de autoevaluare trebuie trimis inspectoratelor scolare. Acestea le vor transmite Comisiei de la ARACIP. Stiu ca intrebarea mea pare o prostie si e posibil sa-i agaseze pe unii, insa am fost contrazisa in aceasta privinta. Asa ca ... raportul e gata, dar nu l-am trimis inca.

Multumesc anticipat pentru lamurire.
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Mesajde emese_d » 09 Oct 2007, 14:05

Am citit cu atentie acea nota si acolo nu scrie ca trebuie sa predam rapoartele la ISJ. Se spune doar ca ARACIP va solicita unele rapoarte.
Deci noi nu trimitem nicaieri raportul, doar l-am realizat si il punem in mapa CEAC. Cine doreste sa-l vada, sa-l solicite!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori