colegialitate

colegialitate

Mesajde scumpic » 29 Oct 2006, 20:16

Dragi colegi mai tineri,sunteti ajutati de colegii cu mai multa experienta?Cum ati procedat ca sa fiti ajutati?astept sugestii.
scumpic
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Sep 2006, 17:02

Mesajde universal » 31 Oct 2006, 08:44

Incearca sa-ti faci singura ce ai nevoie, nu astepta ajutor din partea colegilor, pentru ca nu este bine.
Daca pui prea multe intrebari, vei fi tratata ca si cum nu stii nimic si nu faci nimic bine .
Dar daca gasesti un/o coleg/a cu care sa poti lega un minim de conversatie, fara sa te priveasca de sus, atunci intreaba subtil ce nelamuriri ai, fara sa pari pe dinafara.
Bafta maxima!
universal
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Dec 2005, 05:46

Mesajde oana1964 » 31 Oct 2006, 14:42

si eu am fost tanara si habar nu aveam de unele lucruri. sigur ca nu am intrebat despre problemele strict profesioanle, adica despre regulile gramaticale pe care nu le stapaneam inca, de exemplu, la engleza. am incercat sa fac in asa fel incat explicatiile sa fie pe intelesul elevilor, si astfel am inteles si eu cum sta treaba.

dar despre cercuri, comisii metodice, planificari, modele de planuri de lectie, alte lucruri care exista intr-o scoala, un debutant nu are de unde sa stie daca nu intreaba. eu am fost ajutata la inceput si ajut cat pot pe cei tineri, mai ales daca sunt de aceeasi specializare cu a mea.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde anne_marie » 04 Noi 2006, 20:27

universal scrie:Incearca sa-ti faci singura ce ai nevoie, nu astepta ajutor din partea colegilor, pentru ca nu este bine.
Daca pui prea multe intrebari, vei fi tratata ca si cum nu stii nimic si nu faci nimic bine .
Dar daca gasesti un/o coleg/a cu care sa poti lega un minim de conversatie, fara sa te priveasca de sus, atunci intreaba subtil ce nelamuriri ai, fara sa pari pe dinafara.
Bafta maxima!


un profesor nu poate munci asha , de unul singur..........

are nevoie de experientza celorlaltzi , are nevoie ca ceilaltzi sa-i impartaseasca din experientzele lor , toate cursurile de perfectzionare se bazeaza pe EXPERIENCE SHARING

cand am terminat facultatea credeam ca stiu totul!!!!!!!

intr-adevar stapaneam materia foarte bine......DAR........una e sa shtii pt tine si alta e sa shtii sa predai , sa-i faci si pe altzii sa stie

aici am avut nevoie mare de ceilaltzi
am avut unii colegi extraordinari , sefa mea de catedra a fost......SUPER???? nu cred ca e destul cand spun asta........

cum am facut ca sa fiu ajutata de colegi?

profesorii se detaseaza repede de unii absolventzi care nu stapanesc materia , daca demonstrezi ca potzi , ca shtii......atunci scoala devine o mare familie
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde nerida_trofin » 12 Noi 2006, 18:38

:roll: E adevarat ca in unele scoli debutantii nu sunt priviti bine...si e adevarat ca unii isi formeaza o parere proasta daca pui prea multe intrebari...eu insa am pus ori de cate ori am avut nevoie...si stii ce a fost amuzant..;ca de multe ori s-a dovedit ca eu stiam mai bine ce am de facut. Totul e sa vrei si sa fii ambitioasa. Pana la urma, lucrand mult cu elevii progresezi ff mult. Si eu cred ca elevii sunt cei care reflecta ce poti tu... Daca ei au rezultate bune, persevereaza si te apreciaza inseamna ca esti pe drumul cel bun. Optimismul si pregatirea constanta e raspunsul. Colegii care te pot ajuta ...trebuie selectati!
Good luck!
nerida_trofin
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Ian 2006, 18:38


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori