colaborarea cu O.N.G.-urile

colaborarea cu O.N.G.-urile

Mesajde lenav7 » 14 Feb 2006, 17:09

As fi interesata cam cum se colaboreaza, mai ales in Bucuresti! Am senzatia ca este vorba de un cerc restrans, informatiile circula greu; uneori raman uimita de ceea ce aud ca fac altii, iar la noi, bate vantul! Acum doi ani am incercat o colaborare cu "Salvati copiii", dar, de atunci nimeni nu ne-a intrebat nimic, iar daca intrebam noi, raspunsurile sunt evazive si-ti dau de inteles sa o lasi balta, ca nu au nevoie de tine! Voi ce ziceti? :(
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Colaborarea cu O.N.G-uri!

Mesajde dddddd » 15 Feb 2006, 16:46

Lenav ai dreptate , am incercat si eu o colaborare tot cu Salvati copiii, dar nu am reusit sa fac nimic, te trimit de la unii la altii. Probabil au un sistem format si nu vor persoane din afara sistemului, desi ar fi fost in interesul copiilor.Dar incearca colaborari cu Casele de copii de tip familial sau Asezaminte de copii, eu am realizat proiecte cu ei la nivelul orasului Alba Iulia si am avut chiar succes. Am antrenat parintii copiilor din grupa mea, am realizat pachete cu haine, jucarii, alimente cu diferite ocazii si chiar sponsorizari de 7 000000lei din care le-am cumparat rechizite si jucarii., am organizat serbari si carnavaluri impreuna. Le-am facut o biblioteca cu carti si culegeri ptr. varsta de 4-14 ani, cartile le-am obtinut din donatii. Mi se pare ca trebuie ajutati toti copiii, mai ales cei defavorizati din diferite motive iar cei cu care lucram noi trebuie de mici invatati sa ajute.
Ed. Dan Dorina :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde lenav7 » 15 Feb 2006, 23:22

Astfel de actiuni am realizat si noi, dar, mi se pare cam aiurea sa se spuna peste tot a din partea noastra nu exista interes, cand, de fapt, nu au nevoie; eu am incercat sa ma ofer ca voluntar, am inscris ca si cotizanti copii si parinti de la grupa, ne-am omorat cu niste lucrari pe "Drepturile copilului" si de doi ani, niciun semn! Am participat si la un simpozion unde am sustinut aceasta parere si, cred ca mai mult am deranjat, ba mai mult, am fost ignorata si am ramas cu impresia ca totul se invarte in cerc restrans! :roll:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Re: colaborarea cu O.N.G.-urile

Mesajde elenadobrin2000 » 21 Mar 2012, 00:20

Nu o sa reusiti mare lucru ,plus ca la cum se lucreaza in ziua de astazi cu organele de stat si cu birocratie "care este",dar de curand am sesizat ca cei de la [reclama site ]au bagat jucarii foarte ieftine la ei pe site (categoria copii, seciunea jocuri si jucarii) si sunt foarte multe modele de papusele pentru prichindei, masinute cu telecomanda, rechizite scoala si gradi si foarte multe alte jucarii ieftine. Merita sa aruncati o privire!
elenadobrin2000
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Mar 2012, 23:48


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 3 vizitatori