ClickRomania - Joc Flash geografie

ClickRomania - Joc Flash geografie

Mesajde sbalamaci » 02 Mai 2009, 11:54

Salut.

Intotdeauna am avut probleme cu geografia si nu am stiut niciodata unde se afla judetele Romaniei, ca sa nu mai vorbim de orase. Asadar m-am hotarat ca poate printr-un joc o sa pot sa le retin mai usor. Joculetul este simplu, insa sper sa va placa, m-am apucat de flash de curand ca un hobby, pasiunea mea fiind limbajul java.
De fapt tot ce trebuie sa faci, la nivelul 1, jocul numeste un judet si trebuie sa dai click pe harta indicand judetul corect. Este ca si cand ai avea harta acoperita(adica sa nu vezi numele judetelor) si iti propui sa arati pe harta unde se afla un anumit judet. La nivelul 2 apoi trebuie sa spui judetul unde se afla un anumit oras.

Pot sa va zic ca metoda chiar functioneaza cel putin judetele am reusit sa le invat destul de rapid, cu orasele nu merge la fel de bine, probabil sunt prea multe
si nu am aceeasi dexteritate. Am zis sa incerc sa va prezint si voua acest joc poate mai sunt oameni in situatia mea de a fi ignoranti la geografia romaniei, sau poate sa ajute elevii sa le invete de la inceput.
Am facut si un top al jucatorilor, poate motivez mai mult oamenii sa joace pana devin experti la geografie.

Poate ma ajutati si-mi spuneti daca gasiti buguri sau cu idei eventual unde ar mai putea fi imbunatatit.

In joc, scorul creste cu fiecare raspuns corect, cu cat raspundeti mai repede cu atat primiti un scor mai mare, daca raspundeti gresit scorul se scade, daca nu raspundeti pana expira timpul, scorul ramane acelasi asa incat nu este necesar existenta unui buton de pauza si-l puteti lasa sa ruleze in background.

Jocul se afla la
http://www.travelingwiki.org/index.php/ClickRomania. Sper sa ajute.
sbalamaci
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Mai 2009, 11:50

Mesajde cornelia75 » 02 Mai 2009, 12:40

multumim pentru acest joc educativ
cornelia75
 
Mesaje: 53
Membru din: 14 Noi 2008, 00:14

Mesajde sbalamaci » 02 Mai 2009, 21:22

Ma bucur tare ca place si ca l-ati gasit util.
sbalamaci
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Mai 2009, 11:50

Re:

Mesajde silviu_hhh » 30 Noi 2010, 01:03

Mie nu imi merge linku.Daca se poate un nou link.va rog. multumesc
silviu_hhh
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Feb 2008, 19:22

Re: ClickRomania - Joc Flash geografie

Mesajde carmencreanga » 01 Dec 2010, 11:41

Nici eu nu pot accesa!
Mai postati inca o data!
Multumesc!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: ClickRomania - Joc Flash geografie

Mesajde rofi3 » 02 Dec 2010, 10:59

Mesajul despre joculet este destul de vechi , din 2009 si se pare ca acel site nu mai poate fi accesat .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: ClickRomania - Joc Flash geografie

Mesajde iradian » 02 Dec 2010, 18:36

Merci de atenţionare, am lăsat adresa dar am scos linkul, de vreme ce nu mai funcţionează. Dacă s-a mutat în altă parte poate să pună autorul sau altcineva linkul corect.
Blog personal: http://teamadetrepte.wordpress.com/
Resurse pentru optimizarea site-urilor: http://halte.ro/
iradian
Site Admin
 
Mesaje: 50
Membru din: 23 Noi 2008, 23:36


Înapoi la Geografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator