clasa

clasa

Mesajde caro » 30 Iul 2007, 10:53

Buna ziua! Urmaresc de mult timp acest site, din care am invatat foarte multe, de aceea doresc sa-i felicit pe toti cei implicati, pe cei care au postat materiale didactice deosebit de utile. As avea o rugaminte. Voi avea clasa a IV-a pentru prima data si m-ar interesa foarte mult cateva idei , sugestii pentru pavoazarea clasei.
Va multumesc anticipat si va doresc concediu placut.
caro
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2006, 20:21

Decorarea clasei

Mesajde adrianapop » 30 Iul 2007, 14:35

Poate urmatoarele adrese de net iti pot folosi:www.teteamodeler.com si auxpetitesmains.free.fr .Mie imi plac foarte mult si am folosit multe chestii de acolo in decorarea clasei.
adrianapop
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Apr 2007, 21:53

clasa

Mesajde caro » 30 Iul 2007, 14:46

Va multumesc frumos pentru raspuns. Cu siguranta voi accesa aceste site-uril.
caro
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2006, 20:21

Mesajde livioara » 30 Iul 2007, 20:44

Poate o idee ar fi sa le cereti parerea elevilor cu ce i-ar interesa sa vada zilnic pe pereti un an de zile. In felul acesta ar si citi cineva! Sunt deja mari si se pot implica in decorarea clasei, lucru care ar putea deveni un obicei pe care sa il pastreze si in gimnaziu, unde nu-si mai bate nimeni capul cu pavoazarea. Sau gresesc?
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde domar » 27 Aug 2007, 19:55

Va propun un link unde puteti gasi cateva imagini ale panourilor cu care isi pavoazeaza colegii nostri din America clasele.Ma gandeam ca e bun ca sursa de inspiratie.
http://www.primarystuff.co.uk/photos/index.php?cat=19
domar
 
Mesaje: 103
Membru din: 12 Mar 2006, 08:57

Mesajde marianus » 28 Aug 2007, 11:28

livioara scrie:Poate o idee ar fi sa le cereti parerea elevilor cu ce i-ar interesa sa vada zilnic pe pereti un an de zile. In felul acesta ar si citi cineva! Sunt deja mari si se pot implica in decorarea clasei, lucru care ar putea deveni un obicei pe care sa il pastreze si in gimnaziu, unde nu-si mai bate nimeni capul cu pavoazarea. Sau gresesc?




Imi place foarte mult ceea ce spuneti!

Mi se adapteaza stilului meu , si ca atare , asa o sa fac si eu de acum incolo!

Multumesc ca m-ati "luminat" cu ideea formulata de dumneavoastra!

Inv.Marian
Avatar utilizator
marianus
 
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mai 2007, 22:44
Localitate: SIBIU

Mesajde adrianapop » 29 Aug 2007, 10:07

Pavoazarea clasei se face in timp, in cazul meu, apoi sunt elemente care trebuie sa le schimbi, nu poti sa le lasi tot anul pe pereti.Eu procedez asa: decorez clasa in functie de anotimp si postez cat se poate din munca copiilor si asta chiar le face placere si se simt implicati.Sa va dau niste exemple: in functie de anotimp, sa zicem toamna, postez un tablou pictat de mine pe o bucata mare de poliestiren (poate sa fie si tablou colaj), apoi tot din poliestiren, decupez in format mare fructe sau legume "vesele".Imi place sa mai agat din loc in loc, franghii naturale de ceapa, usturoi sau porumb.Anul trecut am facut un pitic care cara un strugure mare din hartie creponata, in spate.Bine, toate astea se pot face si impreuna cu elevii mai mari.Urmeaza de expus lucrarile copiilor si aici ma refer la decorarea clasei in timp. Elevii intocmesc panouri tematice(de ex.S.O.S. natura, Pagina de revista, etc.) sau calendarul verde, expunem fotografii cu participarile lor la diverse proiecte, din excursii... .Deci idei cred ca ar fii multe!
Seturile de planse prefer sa le folosesc strict la ora pentru ca nu e placut sa vezi definitii pe pereti,asta e parerea mea.Poate niste planse cu ortograme, dar altceva... nu cred.
Doresc la toti un an scolar bun ! :D
adrianapop
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Apr 2007, 21:53

Re: Decorarea clasei

Mesajde sandapavel » 03 Sep 2007, 15:17

adrianapop scrie:Poate urmatoarele adrese de net iti pot folosi:www.teteamodeler.com si auxpetitesmains.free.fr .Mie imi plac foarte mult si am folosit multe chestii de acolo in decorarea clasei.


Multumim pt. link-uri, sunt nemaipomenite pentru cei mici!
Avatar utilizator
sandapavel
 
Mesaje: 27
Membru din: 13 Feb 2005, 14:28
Localitate: Bucuresti

Mesajde adrianapop » 03 Sep 2007, 20:04

Mai dau o adresa de net:jt44.free.fr .Faceti clik pe "La maternelle de moustache "si accesati cu rabdare toate literele de la Themes.Sunt fise interesante de descarcat.
adrianapop
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Apr 2007, 21:53

Mesajde mariro » 03 Sep 2007, 20:59

Multumim pentru intentia de ajutor dar nu am reusit sa intram in adresa data. Am incercat si www.jt44.free.fr si http://jt44.free.fr dar degeaba...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde adrianapop » 03 Sep 2007, 21:27

adrianapop
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Apr 2007, 21:53

Mesajde mariro » 03 Sep 2007, 22:49

Multumim mult. Acum intru sa vad! Numai bine!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde adrianapop » 05 Sep 2007, 12:11

Un tablou simplu de facut pentru decorarea clasei:
adrianapop
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Apr 2007, 21:53

Mesajde cristinat » 05 Sep 2007, 16:47

E foarte frumos!Va felicit si va multumesc pentru idee.Va rog sa-mi spuneti din ce sunt realizate fructele!
cristinat
 
Mesaje: 3605
Membru din: 01 Mar 2007, 22:33

super idei

Mesajde maria_magdalena » 05 Sep 2007, 17:20

adrianapop si domar ....... multumesc mult pentru adresele indicate ......... super .......... multe idei interesante acolo de aplicat la clasa ....... chiar m-am decis sa-mi schimb optionalul . voi face ceva cu creativitate ca sa pot realiza ideile de acolo !
multa bafta tuturor !
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator