Clasa pregatitoare

Re: Clasa pregatitoare

Mesajde iulianadascalu » 01 Sep 2012, 08:12

Despre set de fise nu am auzit nimic. In ultima zi de curs, a venit dl Fedorca si ne-a zis ca o sa primim un pachet cu materiale pt clasa( 2 saltele, un glob pamantesc, o lupita,etc. Aceasta a fost enumerarea domnului Fedorca. Este posibil sa apara si un ghid metodologic. Toate aceste O SA apara, nu stiu cand. Mult succes!
iulianadascalu
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mai 2012, 11:30

Re: Clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 02 Sep 2012, 13:52

Iată! Intrebare de felul ,,ce auxiliare folosiți”,vi se pare normală? :oops: Când să apară aceste auxiliare ,stimabilă? De ce ar trebui auxiliare,neapărat?De ce nu lăsăm onoratul minister să ,,cheltuiască” pentru ,,noutate”?Cu ce s-au implicat efectiv ministerul și ISJ-urile? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa pregatitoare

Mesajde giugiu » 02 Sep 2012, 15:21

aveti mare dreptate domnule profesor !! la noi ca la nimeni!!
giugiu
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Oct 2009, 16:30

Re: Clasa pregatitoare

Mesajde dragos2009 » 09 Sep 2012, 11:09

jade_84 scrie:buna,cei care veti avea clasa pregatitoare, ce auxiliare folositi?
a comandat cineva caiete? pe care le recomandati? voi avea si eu clasa pregatitoare.Va mulumesc

La clasa pregatitoare voi lucra de pe urmatoarele caiete:

1. Alina Radu - MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI , editura CORINT , pt sem.1 -16.90 lei
2. Alina Radu - COMUNICARE IN LIMBA ROMANA , editura CORINT, pt. sem. 1 - 16.90 lei
3. Mihaela Sandu, Viorica Paraiala, Dumitru D. Paraiala, Cristian-George Paraiala - Educatie pentru societate. Dezvoltare personala, editura Euristica - 9 lei.
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

Re: Clasa pregatitoare

Mesajde ianchis » 09 Sep 2012, 18:49

Maine intram si noi la aceasta formare. Am fost anuntati de pe-o zi pe alta. Eu nu iau clasa 0 si totusi cei ca mine trebuie sa se inghesuie la aceste cursuri de pe-o zi pe alta. E o nebunie totala........ In acelasi timp, trebuie sa ne amenajam si clasele. Macar de ne anuntau mai din timp ca si noi, cei care luam clase mai mari de 0 va trebui sa participam la aceste cursuri, ne organizam altfel. Ceea ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca toate se anunta si se fac de pe-o zi pe alta. Asta scade foarte mult din calitatea muncii noastre.
In alta ordine de idei, parerea mea este sa nu ne panicam. Cei care vor prelua clasa 0 vor sti la momentul potrivit ce au de facut. Copiii nu sunt foarte mici, chiar daca nu stiu inca sa scrie si sa citeasca, te poti intelege bine cu ei la varsta pe care o au. Matriale se gasesc in comert, pe net, iar cine are prietene educatoare pot apela la ele. Cred ca noi, romanii, stim sa ne adaptam situatiilor din mers pentru ca la noi se schimba mereu regulile jocului in timpul jocului. Nu spun ca este bine asa (este chiar foarte rau), dar vreau sa incurajez colegii. Eu am fost educatoare destul de mult timp si am pregatit copiii pentru scoala in toti acesti ani fara manuale, fara ca acesti copii sa stie sa scrie si sa citeasca. Va fi greu pentru ca este un an experimental, insa noi suntem oameni pregatiti pentru aceasta meserie, suntem daruiti acestor copii si vom gasi in mintea si in sufletul nostru resursele necesare sa facem ceea ce trebuie in aceasta situatie. Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca toate cad pe umerii nostri si totul se sparge in capul nostru. Este destul de greu sa tot rabdam treaba asta la nesfarsit. Om vedea......
Va doresc din suflet sa aveti un an bun, cu multe satisfactii si cat de linistit se poate.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Clasa pregatitoare

Mesajde Andreea8530 » 10 Sep 2012, 21:31

cine stie ce contine pachetul cu materiale pt clasa pregatitoare?
Andreea8530
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2012, 21:17

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori