CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde sportiv » 31 Ian 2012, 11:57

Cei născuți până la 31 august 2006 sunt evaluați doar pentru intrarea în clasa I.
Face 6 ani după 31 august 2006 poate fi inscris în clasa pregătitoare pe bază de evaluare,(de nu,gr.mare la grădiniță)!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde july_g » 01 Feb 2012, 06:27

Va multumesc pentru raspuns.
Asa mi se pare si mie logic. Sa mi se evalueze copilul. Daca e suficient de bun, sa mearga la grupa pregatitoare. Daca nu, la grupa mare. Insa ce ma fac cu raspunsul de la tel verde, care este categoric si cu care eu nu sunt de acord.
D-na director a scolii mi-a spus ca imi primeste fata cu mare placere, numai sa aiba voie, avand in vedere varsta. Cui ar trebui sa ma adresez pentru a fi facuta evaluarea copilului? Inspectorului de specialitate? Inspectorului general?
Va multumesc.
july_g
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Ian 2012, 06:36

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde vladdiana » 01 Feb 2012, 10:17

viocro scrie:E bine să vă spuneţi păsurile, nu e cinstit să strecuraţi aluzii care nu au niciun temei real.

Nu strecor aluzii fara temei real , ci spun din experienta pe care tocmai o am si eu si alti parinti , in conditiile in care mai am inca un copil care a inceput clasa I din sept.2011 . Trista experienta !!!
vladdiana
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Noi 2011, 07:44

CLASA PREGATITOARE- MARI NELAMURIRI

Mesajde serafic_ric » 07 Feb 2012, 14:59

Buna ziua,
Daca am dat titularizarea pe educatoare, am dreptul sa trec la invatatori, in urma restrangerii de activitate?
- am dubla specializare
- sunt titulara a scolii
- se desfiinteaza 3 posturi de educatoare si se infiinteaza 3 posturi de invatatori
Multumesc!
serafic_ric
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Aug 2011, 12:43

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde crissys » 07 Feb 2012, 15:07

da, anul scolar trecut am avut un caz similar in scoala unde functionez,iar o colega aflata in restrangere a trecut in randul invatatorilor, avand dubla specializare;
crissys
 
Mesaje: 36
Membru din: 20 Feb 2011, 20:32

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde sportiv » 07 Feb 2012, 21:05

Nu înțeleg cum se ,,desființează” trei posturi de educatoare și se ,,înființează” trei posturi de învâțători? :shock:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde serafic_ric » 08 Feb 2012, 21:17

Pai copiii din grupele mari vor merge la clasa pregatitoare si automat intra in restrangere posturile a 3 educatoare (e logic), iar la ciclul primar se infiinteaza cele trei clase care vor prelua copiii de grupa mare din gradinita. Iar pentru ele este nevoie de invatatori.
E vorba de o scoala din rural/comuna (PJ) care are 4 scoli in subordine/din sate.
Prin urmare, cele trei educatoare care intra in restrangere si au dubla specializare, pot prelua clasele pregatitoare, trecand de la educatoare la invatatori. Din cele trei cadre didactice in discutie, doua au dat titularizarea pe invatatori (chiar daca profeseaza ca educatoare), iar a treia a dat titularizarea pe educatoare. Am auzit un zvon cum ca educatoarele titularizate pe educatori (cu dubla specializare) nu au dreptul sa treaca la invatatori. Stie cineva daca este asa??
serafic_ric
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Aug 2011, 12:43

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde 6elenap » 15 Feb 2012, 17:08

Buna ziua.As avea si eu o intrebare , daca ma poate ajuta cineva.Cum i-as putea lamuri pe parintii unor copii din grupa mijlocie, ca nu-i pot inscrie la clasa pregatitoare ? Copiii vor implini luna aceasta 5 ani.Acum sunt inscrisi la grupa mijlocie,deci vor sari peste grupa mare.Dar parintii considera ca ar trebui sa-i inscrie deja la clasa pregatitoare, iar atunci cand vor implini 6 ani si jumatate sa mearga la clasa I.Eu nu am vazut nimic specificat in metodologie despre copiii care implinesc 6 ani dupa 31 decembrie 2012.Maine am sedinta cu parintii si trebuie sa stiu raspunsul corect. Va multumesc.
6elenap
 
Mesaje: 14
Membru din: 01 Noi 2011, 17:14

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde pascariuionela » 15 Feb 2012, 22:50

Conform metodologiei, brosurii etc. copiii ce implinesc 6 ani dupa 31 decembrie 2012 nu pot merge la clasa pregatitoare. Acesta este argumentul cu care trebuie sa ii convingeti pe parinti. Nici daca vor nu au cum sa inscrie copiii din grupa mijlocie in clasa pregatitoare pentru ca nu le permite legea. Le inmanati brosura de la Isj sa se documenteze si sa se convinga singuri.
pascariuionela
 
Mesaje: 111
Membru din: 18 Mai 2007, 19:17

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde Adrian Y » 06 Mar 2012, 10:58

Buna ziua !

Ținând cont că programa școlară pentru clasa pregătitoare a fost elaborată și publicată, vreau să vă supun atenției uramătorul anunț:

“ Împreună pentru educaţie !
Parteneriat pentru materiale didactice destinate GRUPEI PREGĂTITOARE 2012!

Editura [cenzurat, moderator] vă lansează propunerea de a colabora într-un parteneriat dinamic cu cadrele didactice care vor să fie alături de noi.
Pentru că dorim să avem un nivel ridicat de conţinut în lucrările noastre, ne propunem să oferim şansa unui manuscris de calitate să fie publicat.

Acestă colaborare va consta în trimiterea manuscriselor dumneavoastră, realizate în conformitate cu programa şcolară (pe care o puteţi gasi aici:[reclama ] până la data de 15 Aprilie 2012.
După această dată se va realiza o analiză de conţinut şi calitate a lucrării, urmând ca în data de 20 Aprilie să fie desemnaţi autorii ce vor obţine un contract cu Editura[cenzurat, moderator] .

Realizarea manuscriselor se va face individual pentru urmatoarele discipline:

1. Comunicare în limba română;
2. Educaţie pentru societate;
3. Religie;
4. Matematică şi explorarea mediului;
5. Muzică şi mişcare;
6. Tehnologia de informare şi comunicare (jocul cu calculatorul);
7. Dezvoltare personală
8. Arte vizuale şi lucrul manual.

Manuscrisele se vor trimite în format electronic pe adresa [ pentru mai multe informatii puteti contacta persoana respectiva prin mesaj privat].

Vă dorim succes şi vă mulţumim! “
Sursa: [reclama ]
Adrian Y
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Mar 2012, 10:56

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde sportiv » 06 Mar 2012, 19:49

AdrianY,
Nu rebuie să ne grabim,din cel putin 2 motive:
1. Ceea ce a apărut pâna acum sunt doar proiecte de programe (doar în dezbatere)!
2. ??????????(de ce manuscrisele) :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde Adrian Y » 07 Mar 2012, 11:00

sportiv scrie:AdrianY,
Nu rebuie să ne grabim,din cel putin 2 motive:
1. Ceea ce a apărut pâna acum sunt doar proiecte de programe (doar în dezbatere)!
2. ??????????(de ce manuscrisele) :D



Eu sunt îngrijorat de timpul foarte scurt pe care îl avem la dispoziție și imi este teamă să nu repetăm și noi experiența neplăcută de acum câțiva ani de zile cand copiii nu au avut după ce să studieze...
Mai sunt doar 2 săptămâni din câte am înțeles și programa aceasta se va definitiva și nu va mai surveni modificări.
Referitor la manuscrise, da sunt foarte utile fiindcă pe baza lor se vor face caietele pentru copii noștri și de aceea am văzut că se pune accent pe acest subiect...
Adrian Y
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Mar 2012, 10:56

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde sportiv » 08 Mar 2012, 20:03

se vor face caietele pentru copii noștri
și nu va mai surveni modificări.

Cred că e cazul ,,să nu te mai grabești”!
(Apropo (s)! Lucrezi înr-o editură?) :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde Adrian Y » 14 Mar 2012, 10:33

(Apropo (s)! Lucrezi înr-o editură?) :oops:[/quote]

Nu, si ai facut bine ca m-ai intrebat deoarece am mai primit pe forum, mesaje de la anumite persoane, care ma intrebau cum vor fi remunerati si alte lucruri legate de acest subiect.
Pentru cei interesati, va rog sa ii contactati pe ei, fiindca eu doar am gasit ceva ce cred ca ne-ar putea ajuta pe noi toti si l-am postat aici.
Multumesc!
Adrian Y
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Mar 2012, 10:56

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde sportiv » 14 Mar 2012, 22:15

Era o întrebare la care trebuia sa raspunzi! Bine ca nu lucrezi la editura si mai ales nu esti corector! DE FAPT VOIAM SA-TI SPUN CA AI PROBLEME CU EXPRIMAREA ÎN LB ROMÂNĂ , daca nu ai ințeles! Poti fi mai atent! :oops: :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori