Clasa I

Clasa I

Mesajde pamfiloiu » 05 Sep 2007, 16:06

În primul rând vreau să urez tuturor didacticilor mult succes în noul an şcolar. În acest an voi avea clasa I. Aş vrea să colaborez cu alte clase din ţară. Putem schimba impresii, putem realiza diferite portofolii, expoziţii, ne putem chiar întâlni, pentru ca să se poată cunoaşte şi copiii, precum şi alte activităţi. E cineva interesat ?
pamfiloiu
 
Mesaje: 117
Membru din: 25 Mar 2007, 16:00

Re: Clasa I

Mesajde smiley_tgv » 05 Sep 2007, 16:07

pamfiloiu scrie:În primul rând vreau să urez tuturor didacticilor mult succes în noul an şcolar. În acest an voi avea clasa I. Aş vrea să colaborez cu alte clase din ţară. Putem schimba impresii, putem realiza diferite portofolii, expoziţii, ne putem chiar întâlni, pentru ca să se poată cunoaşte şi copiii, precum şi alte activităţi. E cineva interesat ?


din ce judet sunteti?
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

clasa I

Mesajde pamfiloiu » 05 Sep 2007, 16:24

Judeţul Arad
pamfiloiu
 
Mesaje: 117
Membru din: 25 Mar 2007, 16:00

Mesajde cristinat » 05 Sep 2007, 16:45

Si eu voi avea cls.I.M-as bucura sa colaboram.Daca doriti, imi puteti scrie pe adresa tomescu.cristinamaria@yahoo.com.
Un an plin de realizari! :lol:
cristinat
 
Mesaje: 3605
Membru din: 01 Mar 2007, 22:33

Clasa I

Mesajde nada » 05 Sep 2007, 16:51

Si eu voi avea anul acesta clasa I. Sunt din judetul Galati. Mi-ar face placere sa colaboram. Imi puteti lasa adresa dumneavoastra de mail intr-un mesaj privat.
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde cristyna » 05 Sep 2007, 19:07

Si eu sunt "pitic" anul acesta. Poate colaboram. Sunt din judetul Timis.
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Clasa I

Mesajde danieluta » 05 Sep 2007, 20:33

Si eu voi avea anul aceasta clasa I .Sunt interesata de colaborare .
Adresa mea de email este www.madalinar@abn-mail.o
Sunt din Judetul Mehedinti.
danieluta
 
Mesaje: 59
Membru din: 27 Ian 2007, 01:56

Mesajde leu » 05 Sep 2007, 21:27

Si uite asa ia nastere un parteneriat, mai trebuie sa-i cautam o tema si avem un proiect. :) Si eu voi avea cls.I si sunt dispusa pentru o colaborare. Sunt din jud. Alba. Numai bine si un an scolar plin de succese!
Adresa mea este periatdanuta@yahoo.com
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

si eu

Mesajde maria_magdalena » 06 Sep 2007, 14:06

si eu voi avea clasa I !!!!!!
Vreau si eu sa fiu colega cu voi !
ar fi super un parteneriat cu toti cei ce am anuntat ca vrem !
Pe ce tema ...... intreba cineva ........ Eu ieri ma gandeam sa-mi iau un optional ( inca nu i-am gasit titlu) in care sa realizez cu elevii cat mai multe obiecte .... ca la abilitati practice . Sa facem palarii , masti , felicitari , jucarii , jocuri , ........ etc. Ideea mi-a venit ieri cand citeam aici si cineva a dat trei adrese interesante de ornat clasa si .... idei pt ce vrea fiecare . Am intrat , am vazut si m-am decis ! Vreau sa fac cu elevii cat mai mult din ce am vazut acolo .
Si fiind pici le e drag sa se joace - construiasca !
Si prin parteneriat sa facem astfel de lucruri frumoase cu elevii , apoi pozam , filmam ce am realizat si ne trimitem prin mail rezultatele muncii ................. si , de ce nu , poate intr-o buna zi vom face si o excursie intr-un week-end , undeva , unde sa ne fie aproape , sa ne si intalnim (macar noi , daca nu si cu elevii) .
Va astept !
daca aveti alte idei ........ accept cu placere.

adresa mea de mail : magda_bmm@yahoo.com
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Clasa I

Mesajde pamfiloiu » 06 Sep 2007, 15:50

Vrea să vă mulţumesc pentru disponibilitatea de care aţi dat dovadă pentru a realiza acestă colaborare. Trebuie să vă mărturisesc că ideea am lansat-o mai întâi (chiar şi anul şcolar trecut) unor colegi din zonă, în special celor cu care mă întâlnesc pe la cercurile pedagogice. Toţi s-au codit, au găsit tot felul de pretexte, şi până la urmă nu am mai făcut nimic. Iată că am găsit aici, pe Didactic, oameni alături de care ştiu că se pot realiza lucruri frumoase.
Cred că mai întâi ar trebui realizat un acord de partenerit între clase, iar apoi trebui să ne planificăm câteva activităţi pe care le putem realiza împreună. Mi s-a părut excelentă ideea colegei maria_magdalena cu expoziţiile. Putem realiza expoziţii pe diferite teme ( ex. felicitări de Crăciun, de 8 Martie...). La fel de bună mi se pare şi ideea unei întâlniri pentru a ne cunoaşte, atât noi, dar poate şi copiii, mai ales dacă suntem din judeţe apropiate.
Eu accept orice ideea despre ceea ce am putea realiza împreună. Poate există colegi de la cls II - IV, care au astfel de parteneriate şi ne pot împărtăşi din experienţa lor.
pamfiloiu
 
Mesaje: 117
Membru din: 25 Mar 2007, 16:00

completare

Mesajde maria_magdalena » 06 Sep 2007, 16:14

din cate stiu ...ca am mai facut proiecte de parteneriat (dar la nivel mai mic , sa zic asa - adica doar cu colegi din scoala sau alte scoli din comuna) ........ un proiect de parteneriat nu trebuie sa fie prea lung , mare , complicat (cum fac altii) .
-va trebui sa facem un argument (si sa fie scurt si la obiect - nu precum cuvantarile de la congres - cum am vazut la altii) .
-apoi sa precizam cine este implicat in proiect (coordonatorul proiectului si ceilalti participanti) ,
-sarcinile ce revin fiecarui participant la proiect
-activitatile ce se realizeaza in cadrul proiectului
-timpul[b] de executie al lucrarilor
-[b]evaluarea
lor (ziua cand se jurizeaza si premiaza
-obiectivele urmarite prin proiect
-daca sunt implicati si altii (persoane juridice sau institutii care sa sponsorizeze actiunile)
-daca facem si excursie .data , locul si participantii
-concluziile si proiectele de viitor in urma acestui parteneriat (care se vor spune (scrie) la final


cam asa am facut eu pana acum

daca doriti sa fie pe ideea spusa de mine mai sus va pot ajuta sa fac tot ceea ce inseamna proiectul scris .....adica sa descriu pasii enumerati mai sus , numai sa-mi spuneti exact cine se implica !
apoi va trimit tuturor foile sa le semnati atat pt voi cat si pentru ceilalti participanti in proiect (caci trebuie aprobat de conducerea scolii din care face parte fiecare participant )............... si spor la lucru !
pozele sa fie trimise pe mail ....... apoi sa publicam o carte cu lucrarile si impresiile fiecaruia ..... facem adeverinte si diplome pt participanti ........
eu vad simplu totul !
numai sa va hotarati mai repede ca dureaza cu scrisul .
ce anume vreti sa facem ?

va astept !

magda_bmm@yahoo.com
[/b]
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Mesajde maria_magdalena » 06 Sep 2007, 16:17

sunt din judetul bacau
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Clasa I

Mesajde pamfiloiu » 06 Sep 2007, 21:45

Până luni o să încerc să finalizez un acord de parteneriat pe care să-l trimit tuturor celor care doresc să colaboreze cu noi. Îmi puteţi scrie şi pe adresa corneliapamfiloiu@yahoo.com
pamfiloiu
 
Mesaje: 117
Membru din: 25 Mar 2007, 16:00

Mesajde anad18 » 06 Sep 2007, 23:55

si eu vreau sa ma alatur voua dragi colegi. va astept la hunedoara
anad18
 
Mesaje: 37
Membru din: 12 Mai 2007, 00:09

Mesajde maria_magdalena » 07 Sep 2007, 18:34

pamfiloiu ......... spui ca faci un acord de parteneriat si ni-l trimiti ...... dar pe ce tema ?
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori