Clasa I

Clasa I

Mesajde carmenica » 28 Aug 2004, 12:08

Pentru dana_t,

Pe marti am promisiunea ca voi avea caietele pentru primele saptamani de scoala. Daca te mai intereseaza trimete/mi pe adresa carmenica2rai@yahoo.com o adresa sau un telefon ca sa/ti dau mai multe detalii. Astept un semn.
Carmenica
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Mesajde efodorean » 29 Aug 2004, 08:17

lili_san scrie:Multumesc frumos pentru deosebitele urari si sfaturi, Ecaterina! Am vizionat si eu proiectele si fisele propuse de tine. Foarte interesante! Daca vrei te pot ajuta cu imagini. Lucrarea mea consta intr-un dictionar ilustrat de istorie(personalitati, termeni, evenimente, sintagme istorice) pe care l-am conceput cu ajutorul sotului si in varinta electronica, intr-un programel dragut cu optiuni de cautare si grupare( de ex. afiseaza la cerere toate personalitatile unui eveniment - generatia pasoptista, sa zicem, sau toate evenim. dintr-un anumit secol).

Carmenica, multumesc pt. sugestii. Chiar sunt interesata de studiul privind evaluarea initiala. Eu am pregatite o serie de teste, si vreau sa vad ce mai e nou.
Toate cele bune,
lili_san


:!: pentru lili_san

:lol: de cateva zile primesc mesaje semnate lili,dar sunt virusate si nu indraznesc sa deschid corespondenta respectiva.Sunt mesaje trimise de tine?
Ecaterina
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde lili_san » 30 Aug 2004, 21:28

:!: pentru lili_san

:lol: de cateva zile primesc mesaje semnate lili,dar sunt virusate si nu indraznesc sa deschid corespondenta respectiva.Sunt mesaje trimise de tine?
Ecaterina[/quote]

Cati,
Nu ti-am trimis eu mesajele cu pricina. Sa nu le deschizi. Am primit si eu chestii virusate si am chemat sotul in ajutor.
Eu mi-am terminat lucrarea de grad si-am fost intr-o minivacanta, din care tocmai m-am intors. De aceea am lipsit. Cum am ajuns am dat buzna sa va citesc. Dar stiu ca ati scris, nu gluma, ba v-ati si intalnit. Super invatatoare aici pe forum. Mi-as dori asa colege. Toata stima si m-am facut mica de tot in fata experientei si daruirii voastre. Cu asa dascali mai are invatamantul de la noi sanse de schimbare.
Cu prietenie,
lili
lili_san
 
Mesaje: 33
Membru din: 24 Iun 2004, 18:36

Mesajde efodorean » 30 Aug 2004, 23:03

:roll: Bine ai revenit printre noi.Te primesc eu pentru ca,uite,Mariro lipseste de o buna bucata de vreme.Ba are calculatorul stricat,ba pleaca in vizite,ba calatoreste,ba pune dulceturi,ba primeste musafiri si pe aici nu prea calca si sincer imi lipseste.

:lol: Felicitari ca ai reusit sa-ti finalizezi lucrarea de grad.Sa fie intr-un ceas bun !...si sa-ti dea Dumnezeu putere sa te pregatesti si pentru inspectia speciala si mai ales pentru sustinerea lucrarii.Acesta este un moment deosebit de important in cariera unui dascal.De aici incolo obligatiile lui sunt inzecite!!!

:lol: Ce-ti face fetita?Cred ca a lucrat cot la cot cu tine.Esti de admirat cum ai izbutit sa lucrezi si la lucrare si,in acelasi timp sa te ocupi de fetita.Bravo!

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde lili_san » 01 Sep 2004, 02:32

Multam fain de primire. Mi-era dor de voi.
Fetita e o dulce, iar in schimul dulcetii ei mi-a dublat sau chiar triplat timpul de lucru la lucrare. M-a ajutat soacra mea care a mai stat cu ea. In sfarsit, bine ca am terminat ca i-am terorizat pe toti, in special pe sotul meu, informaticianul casei, coautor pot sa spun.
Sper sa ne vedem mai des pe net de acum.
Ca sa fiu pe subiect, am dat o raita pe la scoala si mi-am schimbat clasa in care eram de-o vesnicie, in care investisem, dar care era la ultimul nivel si muream de cald vara si toamna. Am ajuns la parter unde e lugubru, dar de unde sper sa iasa ceva. Ce idei de decorare pt. clasa I aveti cu mentiunea ca vreau sa fac lumina si viata. Am un lambriu maro-inchis care ma scoate din minti. Mai am timp sa ma si razgandesc sa ma mut inapoi.
Cu prietenie,
lili
lili_san
 
Mesaje: 33
Membru din: 24 Iun 2004, 18:36

Mesajde mariro » 01 Sep 2004, 19:02

lili_san scrie:Multam fain de primire. Mi-era dor de voi.
Fetita e o dulce, iar in schimul dulcetii ei mi-a dublat sau chiar triplat timpul de lucru la lucrare. M-a ajutat soacra mea care a mai stat cu ea. In sfarsit, bine ca am terminat ca i-am terorizat pe toti, in special pe sotul meu, informaticianul casei, coautor pot sa spun.
Sper sa ne vedem mai des pe net de acum.
Ca sa fiu pe subiect, am dat o raita pe la scoala si mi-am schimbat clasa in care eram de-o vesnicie, in care investisem, dar care era la ultimul nivel si muream de cald vara si toamna. Am ajuns la parter unde e lugubru, dar de unde sper sa iasa ceva. Ce idei de decorare pt. clasa I aveti cu mentiunea ca vreau sa fac lumina si viata. Am un lambriu maro-inchis care ma scoate din minti. Mai am timp sa ma si razgandesc sa ma mut inapoi.
Cu prietenie,
lili

Daca nu poti sau nu ai voie sa schimbi lambriul mai bine te muti inapoi! Idei pentru lumina si viata cred ca-ti poate da Carmenica! Il pictezi in ce culori iti va spune ea. :P Pentru cei de clasa I nu cred ca e bine sa stai cu lambriu maro! Bafta in acest an scolar si la grad!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Lambriul

Mesajde carmenica » 02 Sep 2004, 18:43

Lili,
pe un lambriu maro, daca e neted , poti sa aplici foarte bine niste litere colorate decupate din material autocolant sau poti sa il maschezi daca il folosesti pe post de avizier. Pui postere cu jocuri de cunoastere , diverse diagrame, povesti, lucrari realizate de elevi sau poti sa inventezi tu o suprafata vesela. Si eu am primit o clasa in care vreau sa fac ceva modificari. Am cautat pe google la gradinite si sa stii ca am gasit niste site-uri foarte interesante desprer scoli particulare din Romania. Iti ia ceva timp dar merita.
Multa inspiratie, Carmenica
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Mesajde efodorean » 03 Sep 2004, 19:45

:lol: Si eu sunt curioasa daca anul acesta voi primi o noua sala de clasa.Trei ani am lucrat intr-un spatiu foarte restrans 21 metri patrati la 24 elevi,N-am avut nici macar un metru patrat de persoana.Anii trecuti a mai trecut cumva,elevii au fost mai mici,dar acum sumt mari,clasa a IV-a.Altfel a fost bine.Am avut masute pentru fiecare elev ,cu scaunelul lui - deci posibilitati multile de aranjare - echipe,grupe,amfiteatru...Eu nu am avut catedra,ci o masuta ca si ei , deci "distanta" de care se vorbea zilele trecute a disparut,si totusi nu ne-am tutuit.Si la ora de Sport sar coarda in rand cu ei,ma rostogolesc,sar la capra,dar nu-mi spun pe nume,ci tot "doamna"raman.Poate din cauza "vechimii".

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde mariro » 03 Sep 2004, 20:22

efodorean scrie::lol: Si eu sunt curioasa daca anul acesta voi primi o noua sala de clasa.Trei ani am lucrat intr-un spatiu foarte restrans 21 metri patrati la 24 elevi,N-am avut nici macar un metru patrat de persoana.Anii trecuti a mai trecut cumva,elevii au fost mai mici,dar acum sumt mari,clasa a IV-a.Altfel a fost bine.Am avut masute pentru fiecare elev ,cu scaunelul lui - deci posibilitati multile de aranjare - echipe,grupe,amfiteatru...Eu nu am avut catedra,ci o masuta ca si ei , deci "distanta" de care se vorbea zilele trecute a disparut,si totusi nu ne-am tutuit.Si la ora de Sport sar coarda in rand cu ei,ma rostogolesc,sar la capra,dar nu-mi spun pe nume,ci tot "doamna"raman.Poate din cauza "vechimii".

Catia


Nu-i din cauza "vechimii" (stiu la ce te referi!). Si eu sunt apropiata de ei dar stiu ca daca le dau un deget imi iau toata mana! Mai bine le-o dau eu cat vreau si cand vreau!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde efodorean » 03 Sep 2004, 20:53

:lol: :lol: :lol: Corect!...

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde mariro » 04 Sep 2004, 21:53

lili_san scrie:Cum am ajuns am dat buzna sa va citesc. Dar stiu ca ati scris, nu gluma, ba v-ati si intalnit. Super invatatoare aici pe forum. Mi-as dori asa colege. Toata stima si m-am facut mica de tot in fata experientei si daruirii voastre. Cu asa dascali mai are invatamantul de la noi sanse de schimbare.
Cu prietenie,
lili


Lili,
Nu te demoraliza! Fii linistita, pentru ca abia asteptam si alte idei de la tine pentru clasa I :!: :P :lol: :lol: Iti doresc un an cu multe "roade"!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Amenajarea clasei

Mesajde dana_t » 05 Sep 2004, 07:48

Lili,
Si eu am clasa I. Iata cum imi amenajez clasa:
In spatele clasei am o pictura, harta Romaniei, in stanga careia este un peisaj de munte, iar in dreapta un peisaj de delta.
Coborat, parca, din pictura, in cele doua colturi din clasa voi amenaja, in partea de munte, un pui de mesteacan ( in colt), de care voi agata , langa frunze, globulete din autocolant galben (cu numele copiilor, pe care apoi le voi prinde in piept). Tot acolo voi pune ciubarele si alte obiecte specifice zonei de munte.
In coltul cu delta voi pune o plasa de pescar, un lighean cu apa, mascat de pietre, in care vor "inota" pestisori ( de data aceasta de jucarie...), o undita, multa papura ( iti recomand sa dai papura cu lac, daca nu vrei sa inceapa sa se imprastie prin clasa!)
Am pregatit si un toc de usa mai mic, dar care se incadreaza perfect in usa clasei, pe care-l voi imbraca in flori si care va avea agatat un clopotel, astfel incat atunci cand vor intra copiii trebuie sa sune din clopotel. Pe catedra va fi o lumanare ornamentala si odorizanta, care va face legatura intre partea din poveste spusa in curtea scolii si cea spusa in clasa.
Pentru litere voi pune o sarma de plastic ( de rufe!) si le voi prinde cu clesti de rufe direct pe sarma ( literele sunt infoliate).
Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa ma contactezi. La fel daca ai si alte idei care se vrodesc pe aceaasta schita de scenariu.....

Numai bine si succes!
Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde lili_san » 05 Sep 2004, 09:58

:lol: Nu ma demoralizez eu asa usor, mariro, numai ca am inceput sa lucrez pentru materialele de ornat clasa si am timp doar sa va citesc din umbra.
Am hotarat sa raman in clasa cu lambriu maro, pe care il voi schimba cu prima ocazie, dar pana atunci tb. sa-l maschez. Lucrez la pictarea nou set de litere pe care le-am facut pe calc., le-am imprimat pe hartie A4 colorata si pe care le voi aseza sub forma de castel:Castelul literelor Celalalt set de litere il voi aseza in ordinea invatarii literelor in fata clasei, intr-un loc special amenajat.
Imi fac si ecusoane sub forma unor albinute cu numele clasei si al elevului care vor poposi apoi intr-o plansa stup:Clasa noastra - Stupul nostru
Tb.sa fac si calendarul naturii pe luna septembrie si semnele conventionale.
Voi aplica negresit ideea ta Carmenica cu Pomul intelepciunii, la inceput doar pt. comportament, eventual cu recompensa frunze in culorile toamnei, care se inchid la culoare daca nu se respecta regulile.
Cred ca e superb coltul naturii de la tine, dana t., dar eu nu-mi pot permite o arie asa mare pt. ca deocamdata in spatele clasei e un cuier acoperit ce-i drept care ocupa peretele. Voi face un colt de toamna intr-un loc din fata clasei:un material textil cu o culoare adecvata toamnei, dovleac, porumb, cos cu legume, fructe, imagini de toamna, frunze in culorile toamnei etc
Mai aveam ceva de scris, dar s-a trezit capsunica. va pup si va urez succese in noul an scolar.
Lili
lili_san
 
Mesaje: 33
Membru din: 24 Iun 2004, 18:36

Mesajde efodorean » 05 Sep 2004, 10:58

:P Lili _
Am retinut ideea cu stupul !

:P Dana_
Voi incerca si eu sa amenajez asa un coltisor,daca voi primi o sala mai spatioasa.

Catia
Ultima oară modificat de efodorean pe 05 Sep 2004, 14:11, modificat 1 dată în total.
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde mariro » 05 Sep 2004, 12:33

Multumim pentru idei Lili. cred ca ai o sala enorma!! :shock:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori