clasa I- auxiliare , manuale

clasa I

Mesajde adimatu » 27 Oct 2006, 01:06

Legat de Consiliere si orientare la clasa I.
Am reusit sa gasesc ceva pe www.edu.ro. Ramane optional:

ORDIN nr. 5286 / 09.10.2006, cu privire la aprobarea programelor şcolare pentru aria curriculară „Consiliere şi orientare”, clasele I – a IV-a şi a V-a – a VIII-a
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde simy » 30 Oct 2006, 19:37

De unde pot procura un alfabetar mare ?Exista unul in scoala de acum 20 de ani ,dar e descompletat.Astept raspunsul dumneavoastra!
simy
 
Mesaje: 91
Membru din: 04 Ian 2006, 22:56

Mesajde nutzicretzu » 03 Noi 2006, 17:05

Stimate colege de la clasa I! Propun "un schimb de materiale" intre elevii nostri. Ei sunt prea mici inca sa -si trimita scrisorele sau mesaje... dar daca la orele de educatie plastica am realiza pentru fiecare noua litera invatata "o personificare"... si la sfarsitul unitatii de invatare le-am trimite prin posta unei alte clase I, din alta parte a tarii? Noi le-am expune in clasa noastra ca mesaj din partea prietenilor nostri...iar voi pe ale noastre...
E doar o idee... Daca vi se pare interesanta ...astept comentarii si,de ce nu, modalitati de a o pune in practica!
"A educa inseamna a iubi"
nutzicretzu
 
Mesaje: 42
Membru din: 03 Apr 2006, 10:44
Localitate: Brasov

Mesajde gica_ionescu » 03 Noi 2006, 17:08

Super idee! Imi place!
Mai vorbim...:)
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde lorenad » 04 Noi 2006, 20:52

Băiatul meu este în clasa a II-a. A folosit în clasa I auxiliarele de la editura Euristica. Eu zic că sunt bune. Au multe exerciţii şi variate.anul trecut au costat 225 de mii (toate trei: scriere, matematică şi cunoaşterea mediului). Mult succes!
lorenad
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Noi 2005, 13:24

Mesajde lorenad » 04 Noi 2006, 21:10

Legat de consiliere şi orientare: la consfătuire nouă ni s-a precizat clar că este opţional (conform legii). Cu toate acestea avem cerc cu tema aceasta. Ştiţi unde aş putea găsi material pentru clasa I? Eu am clasa a IV-a, dar vreau să-mi ajut colega de la clasa I. Este singură şi disperată. Vă mulţumesc!
lorenad
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Noi 2005, 13:24

Mesajde adriana_hosu27 » 15 Noi 2006, 22:19

Poate cineva sa ma informeze care este persoana sau sunt persoanele care sunt in masura sa hotarasca amanarea medicala, de exemplu, pentru un an a unui copil care a implinit deja 7 ani si parintii l-au inscris la scoala, dar este incapabil sa faca fata, atat din punct de vedere psihic, dar si fizic? Este posibil sa fie amanat medical un an de zile pentru a frecventa gradinita si cine poate hotari asta?
Avatar utilizator
adriana_hosu27
 
Mesaje: 29
Membru din: 20 Iun 2006, 18:01
Localitate: Baia Mare

Mesajde livioara » 16 Noi 2006, 15:16

adriana_hosu27 scrie:Poate cineva sa ma informeze care este persoana sau sunt persoanele care sunt in masura sa hotarasca amanarea medicala, de exemplu, pentru un an a unui copil care a implinit deja 7 ani si parintii l-au inscris la scoala, dar este incapabil sa faca fata, atat din punct de vedere psihic, dar si fizic? Este posibil sa fie amanat medical un an de zile pentru a frecventa gradinita si cine poate hotari asta?


Nu cred ca mai poate frecventa inca un an gradinita ( i-a dat avizul de apt pentru scoala?). Si la medic la fel. Sau poate este un elev integrat si trebuie adaptata programa la posibilitatile lui. La Brasov, o colega invatatoarea mergea acasa la un copil care nu se putea deplasa.
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde istrate_ella » 28 Noi 2006, 22:03

simy scrie:De unde pot procura un alfabetar mare ?Exista unul in scoala de acum 20 de ani ,dar e descompletat.Astept raspunsul dumneavoastra!


noi am cumparat la scoala unul de la Editura Odyseea.Este ingenios facut dar la cat de mult costa nu isi justifica banii....vreo 90 de RON. incercati acolo....mie mi l-a cumparat scoala...eu nu as fi dat asa mult pe el....:P
Avatar utilizator
istrate_ella
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Sep 2005, 22:05
Localitate: Constanta

Mesajde istrate_ella » 28 Noi 2006, 22:10

Si eu am clasa I. Vreau sa ii multumesc doamnei Fodorean .I-am "imprumutat" planificarea la mate...suuuper buna...Sarut mana! Daca mai aveti pt clasa I...am inspectie de grad saptamana viitoare si...as dori daca are cineva planificarea pe unitati la mate ...am manualul de Aramis...
Avatar utilizator
istrate_ella
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Sep 2005, 22:05
Localitate: Constanta


Re: clasa I

Mesajde carmencreanga » 30 Iun 2010, 12:29

Am descoperit idei minunate aici, drept ptr care va felicit astazi, de ZIUA INVATATORULUI dragi colegi!
Sigur in aceasta toamna ma voi inspira de aici!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: clasa I

Mesajde andreea_p » 03 Iul 2010, 20:11

Ce auxiliare ati folosit in anul trecut( colegii care au acum clasa aII-a) si ati fost multumiti? E atat de mare oferta incat nu stii ce sa alegi.
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Re: clasa I

Mesajde mariairinabotezatu » 10 Iul 2010, 13:45

Eu am folosit auxiliarele de la Editura Euristica (Abecedar - Caietul elevului, Matematica - Auxiliar al manualelor alternative - V. Paraiala)si am fost foarte incantata. Au respectat structura planificarilor mele si a manualelor utilizate la clasa. M-a incantat faptul ca sunt structurate de la simplu la complex, astfel incat toti elevii au lucrat pe ele cu drag.
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Re: clasa I

Mesajde sportiv » 10 Iul 2010, 18:36

As vrea sa intalnesc si eu cat mai multi elevi sa lucreze cu drag! :P :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori