clasa I- auxiliare , manuale

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde carmencreanga » 25 Aug 2010, 00:21

Super!
Felicitari!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde lauraste » 05 Sep 2010, 08:44

felixmunteanu scrie:Poate aruncati o privire pe link-ul de mai jos. Auxiliarul ABCplus a obtinut anul acesta premiul I la concursul interjudetean de auxiliare de la Braila, organizat de CCD.
Atasez si o pagina scanata (cam tremurata).

http://www.didactic.ro/index.php?cid=co ... at=manuale
abc plus 003.jpg


Va rog frumos,unde pot gasi acest caiet?
lauraste
 
Mesaje: 29
Membru din: 07 Sep 2008, 14:51

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde carmencreanga » 08 Sep 2010, 19:53

Caietele ptr abecedar si matematica de la editura Aramis le a folosit cineva?
Am vazut intr un pliant ca au si cate o mapa cu fise ptr fiecare obiect de studiu.
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde raceanu_nela » 12 Sep 2010, 18:56

Pentru fisele de evaluare initiala la cls.I, trimiteti mesaj la [cenzurat , va rog comunicati adresa prin mesaj privat]
raceanu_nela
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Oct 2006, 17:37

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde carmencreanga » 14 Sep 2010, 19:50

raceanu_nela scrie:Pentru fisele de evaluare initiala la cls.I, trimiteti mesaj la [cenzurat , va rog comunicati adresa prin mesaj privat]

Multumesc ptr promtitudine si ptr materiale d-na Nela!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: clasa I

Mesajde antonelacaprar » 20 Iun 2011, 15:08

carmencreanga scrie:Multumim ptr "idei".
Eu am luat ptr noul an scolar caiete de la editura Tiparg (tot A4).
Mi-au parut ok....si alte colege au mai folosit.


Ati putea scana cateva pagini din aceste caiete, ca sa vad continutul lor?

Multumesc.
antonelacaprar
 
Mesaje: 55
Membru din: 28 Sep 2005, 19:40

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde cycy » 30 Iun 2011, 21:06

Ca si auxiliare pentru clasa I, am folosit caiete de lucru de la editura SINAPSIS. Elevii au putut lucra pe ele cu usurinta. Le puteti vedea , cautand pe Google editura.
cycy
 
Mesaje: 463
Membru din: 13 Apr 2007, 16:15

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde lerus » 04 Iul 2011, 13:50

Consider ca la clasa I e nevoie de niste auxiliare care sa-i atraga pe copii, sa le faca placere sa lucreze in ele pentru ca sa indrageasca materia respectiva si in general activitatea de invatare. De-a lungul timpului am folosit fel si fel de auxiliare mai mult sau mai putin bune.
Acum doi ani am vazut la nepotelele mele niste auxiliare, abecedar si matematica, tiparite de "Hiperbore" din Turda. Atat invatatoarea, parintii copiilor, respectiv copii au fost foarte multumiti de conntinutul, aspectul si pretul lor. Mi-au placut si mie. Contineau exercitii in conformitate cu programa, dar cu toate acestea cerintele erau diverse, atractive, cu multe exercitii care se preteaza la activitatea interdisciplinara, calitatea hartiei era buna, nu sugativa, erau bune legate, etc.
Anul acesta, avand clasa I, intentionez sa le procur si eu pentru elevii mei.
lerus
 
Mesaje: 32
Membru din: 23 Mar 2009, 17:19

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde antonelacaprar » 05 Iul 2011, 13:35

Am intrat pe site-ul editurii Hiperborea http://editura-hiperborea.ro/, insa nu au afisat niciun auxiliar, ca sa-mi fac o idee despre continutul acestuia.
Aveti cumva dvs posibilitatea de a scana cateva pagini din auxiliarele pentru clasa 1?

Multumesc.
antonelacaprar
 
Mesaje: 55
Membru din: 28 Sep 2005, 19:40

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde lerus » 21 Iul 2011, 11:25

Voi face rost de un caiet de la nepoatele mele si voi incerca sa postez una- doua pagini. Acum nepotelele mele tocmai au plecat cu parintii care sunt in concediu.
lerus
 
Mesaje: 32
Membru din: 23 Mar 2009, 17:19

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde viocro » 21 Iul 2011, 14:33

De la Editura Hieropolis, de autoarea Maria Oprescu: pentru abecedar - "Prietene, te ajut să înveţi!", pentru matematică - "Cocoşul albastru". Sunt caiete foarte bune. Au exerciţii diverse, captivante. Cel de abecedar corespunde manualului de regretata Marcela Peneş, Editura ANA 2000. Nu se găsesc în librării, se obţin prin comandă. De obicei, la începutul anului, la consfătuiri, este un distribuitor care le prezintă, ia comanda şi se achită când se aduc. Încercaţi şi pe internet, poate se poate face comandă şi astfel. Pentru mine au fost cele mai bune caiete speciale cu care am lucrat.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde nporumb » 01 Aug 2011, 22:57

Sunt autorul auxiliarului pentru predarea scris-cititului la clasa I aparut la editura Hiperborea. Va expediez pagini model daca imi scrieti la adresa porumb@yahoo.com. Auxiliarele cuprind o pagina pentru litera mica de mana, alta pagina pentru cea mare de mana si apoi una pentru literele de tipar. In TRAMBULINA LITERELOR ordinea literelor este dupa Abecedarul de la editura ANA, iar in CARUSELUL ABC dupa cel al editurii ARAMIS-cel cu soricei. Formatul este putin mai mic decat A4 (sunt multe manuale cu acest format) deoarece formatul A4 este incomod pentru pozitia elevului la scris in partea de sus a paginii.
Apreciez interesul d-voastra, mai ales ca auxiliarul este gandit pentru cei care doresc altceva.
Cu bine,
Norina Porumb
nporumb
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Apr 2005, 19:32

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde nporumb » 01 Aug 2011, 23:36

Mii de scuze, adresa corecta este
nporumb@yahoo.com
nporumb
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Apr 2005, 19:32

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde antonelacaprar » 02 Aug 2011, 16:27

nporumb scrie:Sunt autorul auxiliarului pentru predarea scris-cititului la clasa I aparut la editura Hiperborea. Va expediez pagini model daca imi scrieti la adresa porumb@yahoo.com. Auxiliarele cuprind o pagina pentru litera mica de mana, alta pagina pentru cea mare de mana si apoi una pentru literele de tipar. In TRAMBULINA LITERELOR ordinea literelor este dupa Abecedarul de la editura ANA, iar in CARUSELUL ABC dupa cel al editurii ARAMIS-cel cu soricei. Formatul este putin mai mic decat A4 (sunt multe manuale cu acest format) deoarece formatul A4 este incomod pentru pozitia elevului la scris in partea de sus a paginii.
Apreciez interesul d-voastra, mai ales ca auxiliarul este gandit pentru cei care doresc altceva.
Cu bine,
Norina Porumb


V-am trimis un e-mail in acest sens. Multumesc.
antonelacaprar
 
Mesaje: 55
Membru din: 28 Sep 2005, 19:40

Re: clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde artura » 03 Aug 2011, 10:01

Am folosit si eu cu elevii din clase auxiliarele pentru de la Hiperborea. La matematica le-am folosit si cele pentru clasa a iI-a, clasa a III-a. Avand clase simultane mi-au fost de mare ajutor. Mi-au placut pentru ca:
-cel de abecedar are si alte texte pentru exersarea cititului (cele din abecedar le memorau elevii rapid), are exercitii diverse, diferite ca dificultate, am putut lucra diferentiat
-cele de matematica ofera posibilitatea ca dupa ce elevul a terminat de lucrat un exercitiu sa coloreze o imagine si astfel nu deranjeaza pe cei care nu au terminat, are multe probleme sub forma de ghicitoare(exersarea cititului, rezolvare la inceput prin desen, apoi cu calcul), exercitii tip grila,exercitii atractive-gen joc care se preteaza la activitatea in grup, etc. Copiii abia asteptau sa lucreze in ele. La clas I aproape ca n-am folosit manualul, a fost suficient materialul distributiv si apoi caietul. Am mai deschis din cand in cand manualul ca sa nu spuna cineva ca nu l-am folosit.
Am sa va scriu numele autorilor acestor auxiliare, iar de la editura va vor da numere de telefon. Eu nu-mi permit sa-l dau, fara acordul autorilor.
-abecedar -d-na N. Porumb, a scris mai sus amanunte si adresa e-mail
-matematica- d-na M. Gligan
artura
 
Mesaje: 22
Membru din: 20 Aug 2009, 11:25

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron