clasa 0

clasa 0

Mesajde adeliamuntean » 11 Ian 2008, 23:56

cine va preda la aceasta clasa-invatatorii sau educatorii; la scolile cu predare simultana cum se va proceda ,de exemplu sunt 2 invatatori I-III,II-IV care va preda la clasa 0?
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde adamir » 12 Ian 2008, 02:18

Dom' ministru Adomnitei! :lol:
adamir
 
Mesaje: 8
Membru din: 30 Apr 2007, 13:33

Mesajde Ciupitu_Florentina » 13 Ian 2008, 00:15

Probabil ca vor preda invatatorii.Marea intrebare este daca acestia sunt pregatiti sa preia clasa 0? Au ei materiale
Ciupitu_Florentina
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Oct 2007, 19:10

Mesajde cristyna » 13 Ian 2008, 01:01

atunit scrie:Probabil ca vor preda invatatorii.Marea intrebare este daca acestia sunt pregatiti sa preia clasa 0? Au ei materiale


De ce credeti ca invatatorii nu ar fi pregatiti sa preia clasa o?
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

clasa 0

Mesajde vasilehusac » 13 Ian 2008, 08:47

Suntem invatatori. Invatatorii predau de cand e lumea si pamantul la clasele I-IV. Cum sa predam la clasa 0. Zero e o nulitate care exista in mintea unor nedidactici dar bugetari, n-au lucrat in viata lor la catedra. Daca e asa de ce sa nu se standardizeze odata pentru totdeauna ca elevii sa vina de 7 ani la scoala, iar educatoarele sa-si faca treaba lor. E simplu ca buna ziua. Ce atata burzuluiala, nici nu stim ce sa le mai raspundem parintilor.
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Mesajde alirodi » 13 Ian 2008, 10:37

Daca gradinita devine obligatorie de la 3 ani si nr. maxim de copii intr-o grupa este 15, cu siguranta, noi , invatatorii vom prelua clasa 0, prin care se face trecerea de la gradinita la scoala. Noi, invatatorii, cu siguranta vom face fata, ne vom adapta asa cum am facut-o de fiecare data, e adevarat cu foarte multa munca. Mie mi se pare de nerezolvat problema mobilierului, si-asa in clasa I copiii se chinuie in bancile care sunt prea inalte pentru ei ( eu nu am mobilier nou ). A doua problema este a spatiilor de la gradinita, dupa cate stiu eu insuficiente. Unui copil de 3 ani trebuie sa-i creezi conditii speciale, daca tot il aduci obligatoriu la gradinita. Din ce stiu eu si in tarile vest-europene, tot de la 3 ani se incepe gradinita, probabil trebuie sa ne aliniem acestor norme. Vom trai si vom vedea.
alirodi
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Ian 2006, 13:47

Mesajde cadrudid » 14 Ian 2008, 00:05

:)) la clasa zero vor preda profesorii pentru invatamantul primar.

in 2008 va absolvi prima promotie.

succes!
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde adeliamuntean » 14 Ian 2008, 19:59

de unde si pana unde predau profesorii de inv primar? se infiin'eaya alte posturi in scoala? si eu termin anul acesta Facultatea de Stiintele educatiei prin programul PIR dar nu stiu nimic de asa ceva,ceea ce intrebam eu se punea la sate ,la clasele simultane,unde oricum nu prea sunt copii.Si inca ceva,am terminat Liceul Pedagogic ;i eu facut practica(atat asistenta si predare) la gradinita dar am terminat cu diploma de invatator,nu se pune problema ca noi invatatorii nu ne descurcam la acea clasa o.Materiale didactice nici acum nu avem,caci,desi am clasa I dar si a III-a,tot timpul fofolesc materiale didactice din banii mei-hartie xerox pt fise, planse,cartusele pt imprimanta caci scoala nu are
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde adeliamuntean » 14 Ian 2008, 20:00

scuze -FOLOSESC -materiale....
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde cadrudid » 15 Ian 2008, 22:48

adeliamuntean scrie:Si inca ceva,am terminat Liceul Pedagogic ;i eu facut practica(atat asistenta si predare) la gradinita dar am terminat cu diploma de invatator,nu se pune problema ca noi invatatorii nu ne descurcam la acea clasa o.Materiale didactice nici acum nu avem,caci,desi am clasa I dar si a III-a,tot timpul fofolesc materiale didactice din banii mei-hartie xerox pt fise, planse,cartusele pt imprimanta caci scoala nu are


suntem versatili, facem ceea ce ni se cere si nici mofturi la salarizare "nu comitem".

:)

statui de invatatori sunt destul de putine in romania. succes prin papetarii!
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde massy_66xxx » 16 Ian 2008, 16:04

cine va preda la aceasta clasa-invatatorii sau educatorii


Aceasta a fost intrebarea pusa astazi, la scoala, cand s-a dezbatut legea si care a generat un adevarat conflict. De ce?

1. Pentru ca articolul din lege este incomplet si lasa loc de interpretari, adica nu se specifica :
- cine va prelua aceasta clasa
- daca persoana care preda la aceasta clasa trebuie sa fie calificata nu ca invatator, ci ca educator , cel putin, sau sa aiba dubla calificare
si nu se specifica nici
- daca cel ce preda la aceasta clasa trebuie sa aiba continuitate cu celelalte 4. Personal, banuiesc ca da.
Date fiind aceste lipsuri, concluzia trasa a fost ca ,, trebuie sa ne modelam din mers, sa-nvatam din mers ( ????!!!!!), ca invatam sa lucram cu prescolarii la cursul de ,,management si comunicare" ( !!!!????) si gata suntem calificati pe ceva ce n-am facut niciodata!!!

2. Doar banuiala ca pe aceste clase vor intra profesorii pentru inv primar si prescolar a generat conflict tocmai pentru ca am fost invatati sa facem de toate fara sa intereseze pe cineva daca suntem calificati sau nu,
principalul e sa scoatem bani, acesta fiind al 3-lea motiv chiar daca nimeni nu va recunoaste.

Sunt scoli unde nu exista niciun cadru didactic cu dubla specializare, cel putin. Si-atunci cine va preda? Oricine ,ca doar romanul e polivalent!!
massy_66xxx
 
Mesaje: 30
Membru din: 04 Mar 2007, 19:29

Mesajde andagl » 17 Ian 2008, 15:25

clasa 0 de cand intra in vigoare? de la anul 08/09 prima promotie ce varsta tb sa aiba copilul pt a fi aici? al meu este la gr mare In 08/09 ar tb sa fie in gr pregatitoare se mai face la gradinita gr pregatitoare?
andagl
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Ian 2008, 14:48

Mesajde massy_66xxx » 17 Ian 2008, 15:50

Stati linistita ca pana prin 2012 nu se va-ntampla nimic!!!!!!! Totul e o infinita presupunere.Cum ati vazut mai sus, nu se stie unde vor intra aceste clase, neexistand spatiu, cine va preda la aceste clase , cum vor veni aceste clase in scoli (compact sau nu), adica nu se stie NIMIC. Dar e bine ca se vrea ,,binele" invatamantului romanesc. Ce se stie, (un lucru pe care ieri doar l-am banuit, iar astazi mi s-a confirmat) ca e ,,bataia" pe bani, nicidecum pe calitate.
massy_66xxx
 
Mesaje: 30
Membru din: 04 Mar 2007, 19:29

Mesajde cadrudid » 17 Ian 2008, 16:08

eu sunt convins ca viitorii profesori pentru ciclul primar vor singurii in masura sa predea la clasa 0.

invatatorii cu liceu pedagogic sau institutorii nu au nici informatia si nici exercitul necesare pentru a preda la aceasta grupa pregatitoare mutata la ciclul primar, caci numai cei cu stiintele educatiei pot pregati eficient un elev in perspectiva formarii de competente privind citit-scrisul.

in sprijinul acestei afirmatii, subliniez ca numai profesorii pentru invatamantul primar, care, printre altele, au urmat un curs de neuropsihologie, stiu ca propozitia "Valoarea potentialului de repaus depinde de numărul de ioni Na expulzaţi si de numărul ionilor K introduşi in neuron de către pompa." este adevarata, ori ca Proteinele membranare indeplinesc următoarele roluri :
A.enzime
B.receptori pentru neuromesageri
C.receptori pentru hormoni
D.transportori activi transmembranari
raspuns corect a+b+c+d


asadar le urez viitorilor nostri colegi mult succes!
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde massy_66xxx » 17 Ian 2008, 18:14

:lol: :D :D :lol: Doamne, sunteti genial!!!!! :D :lol:
massy_66xxx
 
Mesaje: 30
Membru din: 04 Mar 2007, 19:29

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron