Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 15 Ian 2013, 22:33

Buna seara,
Sunt mama de scolar ce frecventeaza "faimoasa" clasa 0. S-a incheiat un semestru... Cu bune, cu mai putin bune, cu intrebari si raspunsuri, cu intrebari fara raspunsuri... :!: :?:
Cum a fost la voi( in calitate de parinte sau de cadru didactic)? Cu ce v-ati confruntat? Cum s-au adaptat copiii? Ce parere aveti despre programa scolara? Cu ce ganduri ati inceput anul scolar si cum s-a incheiat primul semestru? ...Dezamagiti sau incantati?....etc.
Mi-ar placea sa facem "schimb de experienta"....
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde emil » 16 Ian 2013, 11:43

Subscriu si eu acestei cereri si m-as bucura daca s-ar pune multe comentarii pe acest sbiect, dupa experienta de pe semestrul I.
Multumesc si succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde sportiv » 17 Ian 2013, 16:01

Da! Bine gândit site-ul! (S-ar putea să fiu iarăşi rău înţeles! :oops:) Se numeşte CLASĂ PREGĂTITOARE!Eu, ca învăţător , ţin la respectarea acestei ,,sintagme"!
Faimoasă, între ghilimele,trebuie să fie explicată!
De ce nu ,,normală". :D Normală- prin prisma că învăţământul românesc este obligatoriu,prin lege, de 10 ani de aceea s-au ,,operat cele două modificări": clasa pregătitoare s-a inclus la înv. obligatoriu,deoarece grupa pregătitoare la grădiniţă nu a fost niciodată obligatorie, apoi clasa a IX-a la gimnaziu! De fapt cred că asta s-a urmărit!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde denisia1 » 19 Ian 2013, 11:39

BUNA ZIUA.SUNT CADRU DIDACTIC SI PARINTE DE COPIL DE CLASA PREGATITOARE .SEMESTRUL 1 S-A INCHEIAT CU REZULTATE F.BUNE ,ELEVIILOR LE PLACE LA SCOALA ,S-AU ADAPTAT USOR REGULILOR INSTITUTIEI (SOSIREA LA SCOALA INAINTE DE ORA 8,CU PAUZELE ,CU RELATIONARE CU ELEVII MAI MARI),IAR PARINTII SUNT SI EI DE ACORD CU IDEEA FUNCTIONARII CLASEI PREGATITOARE LA SCOALA . CU BAZA MATERIALA ESTE MAI GREU ,DAR AM MAI CONFECTIONAT ,CUMPARAT SAU IMPRUMTAT DE LA COLEGE .STIMATI COLEGI NU MAI FOLOSITI TERMENUL DE ,,CLASA 0'' ,VA ROG...
denisia1
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Aug 2012, 19:42

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde mercur_03c » 19 Ian 2013, 15:33

denisia1 scrie:BUNA ZIUA.SUNT CADRU DIDACTIC SI PARINTE DE COPIL DE CLASA PREGATITOARE .SEMESTRUL 1 S-A INCHEIAT CU REZULTATE F.BUNE ,ELEVIILOR LE PLACE LA SCOALA ,S-AU ADAPTAT USOR REGULILOR INSTITUTIEI (SOSIREA LA SCOALA INAINTE DE ORA 8,CU PAUZELE ,CU RELATIONARE CU ELEVII MAI MARI),IAR PARINTII SUNT SI EI DE ACORD CU IDEEA FUNCTIONARII CLASEI PREGATITOARE LA SCOALA . CU BAZA MATERIALA ESTE MAI GREU ,DAR AM MAI CONFECTIONAT ,CUMPARAT SAU IMPRUMTAT DE LA COLEGE .STIMATI COLEGI NU MAI FOLOSITI TERMENUL DE ,,CLASA 0'' ,VA ROG...





SUNT DE ACORD CU D-VOASTRA.MAI ALES CA AVETI DUBLA CALITATE.......DE CADRU DIDACTIC SI PARINTE. MULTA BAFTA!
mercur_03c
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Aug 2007, 18:40

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 20 Ian 2013, 14:08

Ziua buna,
De la inceput trebuie sa spun ca eram una din putinele (probabil) persoane(cel putin in cercul meu de cunostinte...) care am fost,inca de la inceput, PRO CLASA PREGATITOARE LA SCOALA, deoarece consideram acest an o perioada de acomodare lenta a copilului cu notiunea de scoala, cu tot ce implica ea: sosirea la timp la scoala, pauzele dintre ore, pauza pentru gustare, etc. De fapt, cred ca este echivalentul perioadei preabecedare din clasa I. Jucandu-se, copiii invata notiuni de baza (propozitie, cuvant, silaba, sunet, litera, alfabetul mare si mic de tipar, etc), isi consolideaza informatiile acumulate( sau nu) la gradi, si toate acestea pe parcursul unui an scolar.
De ce "faimoasa"? Pentru ca in anul ce abia a trecut, aceasta clasa 0 ( personal, asa imi placea sa o numesc, chiar daca stiam ca varianta corecta e cea de CLASA PREGATITOARE) a ridicat atatea controverse si a dat palpitatii si emotii atat parintilor (daca sa-si inscrie sau nu copiii, sa accepte faptul ca vor fi sau nu ... :? cobaii unui sistem de invatamant greu incercat in ultimii ani... :( ) cat si cadrelor didactice ( pe ultima suta de metri s-au facut acele cursuri de pregatire, ce vor preda, cum vor preda, cand si cat vor preda etc).
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde lauracoste11 » 20 Ian 2013, 15:39

Cred ca un copil care merge in clasa pregatitoare nu are nimic de pierdut!
lauracoste11
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mai 2012, 14:27

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde dianatudose12 » 20 Ian 2013, 17:37

Bună ziua!Și eu sunt mămica unei fetițe care este în clasa pregătitoare.Dacă la început am avut mic rețineri în ceea ce privește acestă clasă, acum mi-am schimbat definitiv părerea.Sunt foarte mulțumită de cum s-a desfășurat primul semestru, căci am observat multe îmbunătățiri în conduita și modul de lucrul al copilului meu.Iar ea este încântată, respectă toate regulile de organizare, a devenit mai atentă, îi place să lucreze și participă și la diverse activități extrașcolare.Este și meritul dnei învățătoare pe care copiii o adoră și, pe care noi încercăm să o ajutăm cât de mult putem.Sunt convinsă că, la final, această clasă se va dovedi o achiziție importantă pentru instruirea și dezvoltarea armonioasă a copiilor!
dianatudose12
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Ian 2008, 16:29

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 20 Ian 2013, 18:48

Si noi am nimerit o doamna invatatoare care a stiut sa le capteze atentia copiilor si i-a atras in "jocul" ei. Baiatul meu a fost incantat inca de la inceput si este in continuare, s-a adaptat destul de usor, adora sa scrie sau sa citeasca. Iar sala lor de clasa( au norocul ca se invata doar intr-o singura tura) este o adevarata expozitie de lucrari: mape cu fel de fel de fise, lucrari de la abilitati practice, planse de la educatie plastica, coltul cu jocuri, cu jucarii, etc
DA, pot spune ca dpdv al activitatii didactice, doamna noastra e de nota 10.
Insa, am avut si o problema....
Poate ca sunt subiectiva, sau poate gresesc, gandindu-ma ca, mai mult ca oricand, comunicarea dintre scoala si familie ar trebui sa fie prezenta.
In fapt, noi, in semestrul trecut am avut doar doua sedinte: una la inceput de an scolar( cred ca inainte de a incepe scoala) si una inainte de vacanta din noiembrie. Atat. In rest, comunicarea dintre parinti si doamna se facea fie la ora 8 fara...(dimineata), fie la 12 (la pranz).
Din bun simt, nu am abordat-o pe d.na nici la 8( cand ar trebui sa fie prezenta in mijlocul copiilor si ar trebui sa se pregateasca pentru ore...)si nici la 12 (cand, cu siguranta, era epuizata psihic dupa o zi de lucru cu 28 de elevi...,).
Si totusi, cand si-n ce moment al zilei era potrivit sa obtin informatii despre copilul meu??
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde clemansa_m » 20 Ian 2013, 18:55

Faptul ca niste copii despre care stim ca ramaneau in familie din varii motive ( distanta fata de gradinita, lipsa hainutelor, incaltarilor) patrund intr-un cadru institutionalizat pentru o forma de invatare....numai de bine! Pentru includerea lor la scoala cu zarva produsa de inscriere, cu bulversarea cadrelor didactice care sunt obligate sa predea unor copii pentru care nu s-au pregatit sau nu au chemarea/ rabdarea necesare....e de discutat.Daca m-am "facut" invatatoare ...de ce ma obligati sa fiu educatoare daca pe diploma mea scrie altceva? Aaaaa... cei ce au dubla specializare,,,,sa preia "faimoasa", dar ceilalti....Apoiiiii,,,pregatitoare la simultan cu alte clase....da un randamenttttt! Clase "faimoase" inghesuite in scoli in care si asa spatiul era pe sponci fiind program de "scoala dupa scoala"...copii plimbati din sala in sala....halal idee buna.ANIMOZITATILE IVITE INTRE DASCALII DE LA PRESCOLAR SI PRIMAR DIN CAUZA POSTURILOR... cursurile de formare comasate si facute la plesneala fara a fi fost precedate de experienta in clase pilot ...sunt expresia unui sistem subred.Miscarea de personal facuta in acest mod a servit poate unor interese! Asa o fi modelul european pe care l-am adoptat?
clemansa_m
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Apr 2006, 20:53

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde dorelia » 20 Ian 2013, 20:28

karmagalati scrie:Ziua buna,
De la inceput trebuie sa spun ca eram una din putinele (probabil) persoane(cel putin in cercul meu de cunostinte...) care am fost,inca de la inceput, PRO CLASA PREGATITOARE LA SCOALA, deoarece consideram acest an o perioada de acomodare lenta a copilului cu notiunea de scoala, cu tot ce implica ea: sosirea la timp la scoala, pauzele dintre ore, pauza pentru gustare, etc. De fapt, cred ca este echivalentul perioadei preabecedare din clasa I. Jucandu-se, copiii invata notiuni de baza (propozitie, cuvant, silaba, sunet, litera, alfabetul mare si mic de tipar, etc), isi consolideaza informatiile acumulate( sau nu) la gradi, si toate acestea pe parcursul unui an scolar.
De ce "faimoasa"? Pentru ca in anul ce abia a trecut, aceasta clasa 0 ( personal, asa imi placea sa o numesc, chiar daca stiam ca varianta corecta e cea de CLASA PREGATITOARE) a ridicat atatea controverse si a dat palpitatii si emotii atat parintilor (daca sa-si inscrie sau nu copiii, sa accepte faptul ca vor fi sau nu ... :? cobaii unui sistem de invatamant greu incercat in ultimii ani... :( ) cat si cadrelor didactice ( pe ultima suta de metri s-au facut acele cursuri de pregatire, ce vor preda, cum vor preda, cand si cat vor preda etc).


De acord,cu cele spuse,in proportie de 99,99%.Macar noi sa folosim corect termenii din lege:(CLASA PREGATITOARE)!
Sa auzim de bine! (desi, din cate vad si aud ,nu prea sunt incantata!?)
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 22 Ian 2013, 07:57

clemansa_m scrie:Faptul ca niste copii despre care stim ca ramaneau in familie din varii motive ( distanta fata de gradinita, lipsa hainutelor, incaltarilor) patrund intr-un cadru institutionalizat pentru o forma de invatare....numai de bine! Pentru includerea lor la scoala cu zarva produsa de inscriere, cu bulversarea cadrelor didactice care sunt obligate sa predea unor copii pentru care nu s-au pregatit sau nu au chemarea/ rabdarea necesare....e de discutat.Daca m-am "facut" invatatoare ...de ce ma obligati sa fiu educatoare daca pe diploma mea scrie altceva? Aaaaa... cei ce au dubla specializare,,,,sa preia "faimoasa", dar ceilalti....Apoiiiii,,,pregatitoare la simultan cu alte clase....da un randamenttttt! Clase "faimoase" inghesuite in scoli in care si asa spatiul era pe sponci fiind program de "scoala dupa scoala"...copii plimbati din sala in sala....halal idee buna.ANIMOZITATILE IVITE INTRE DASCALII DE LA PRESCOLAR SI PRIMAR DIN CAUZA POSTURILOR... cursurile de formare comasate si facute la plesneala fara a fi fost precedate de experienta in clase pilot ...sunt expresia unui sistem subred.Miscarea de personal facuta in acest mod a servit poate unor interese! Asa o fi modelul european pe care l-am adoptat?

E adevarat, aceasta idee s-a pus in practica, poate, prea devreme, fara o analiza suficient de profunda asupra bazei materiale si umane din sistem. La Minister, poate, arata bine ideea pe hartie, dar realitatea din teritoriu era cu totul alta si cred ca s-au grabit putin sa puna in practica noua formula... Noi am fost un caz fericit , caci avem parte de sala de clasa in care numai noi invatam...dar, sunt convinsa ca nu toti au avut norocul asta... Si, da, la CLASA PREGATITOARE, e nevoie de persoane cu dubla specializare, cu experienta si mai ales cu avizul psihologic luat pe drept...Sunt atatea cadre didactice care ar ramane repetente la acest capitol...care, pur si simplu, nu ar avea ce sa caute in invatamant...Cum se poate evita ca, o astfel de persoana care sta prost cu nervii, cu atitudine si comportament "suspect", sa mutileze sufletele copiilor....???
Dar, acestea sunt exceptii si cred cu tarie ca, in majoritatea cazurilor, s-au depus eforturi enorme (atat din partea invatatorului, cat si din partea parintilor) pt buna desfasurare a activitatii instructiv-educative si pt a umple, din mers, golurile pe care ministerul nu le-a vazut sau nu a vrut sa le vada.
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde hoatamicarhibanna » 22 Ian 2013, 16:09

buna ziua!sunt cadru didactic la <faimoasa > clasa pregatitoare,nu am fost silita sa o preiau,am preluat-o din dorinta mea,de a-mi forma clasa de pitici asoriitfel incat sa pot avea bune rezultate cu ei si in urmatorii 4 ani.si sa stiti ca nu regret.am 26 de boboci frumosi si inteligenti,cam galagiosi dar placuti si dulci.consider ca eficienta acestei clase este vizibila(cand nu doresti,normal ca nu ii vezi partile bune!)si imi doresc sa mai repet experienta si peste 5 ani.pt ca asa si numai asa,stiu ce copii voi avea in clasa I.Eu le pun pixul in mana,cum se zice,eu ii formezz dupa regulile mele si atunci,nu am cum sa nu fiu multumita,cum sa nu am rezultate....Gradinita nu era luata in serios.Nici de catre parinti,nici de catre copii.Si atunci va dati seama,ce copii primeam in clasa intai.....Din punctul meu de vedere,clasa pregatitoare,SUPER OK.S-o pastreze la scoala.ca acolo e locul ei!!c=Cat despre baza materiala si celelalte neajunsuri,spuneti-mi,IN CARE DOMENIU DIN ROMANIA,ESTE TOTUL CORECT SI PERFECT????!!!!!!!
hoatamicarhibanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2012, 20:22

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde sportiv » 22 Ian 2013, 19:15

De ce aveți 26? Limita maximă era 25! Dacă respectăm legea ,atunci s-o respectăm! Trebuia să fie 2 clase!Asta e! De ce cu 2 copii au făcut clase simultane? Vi se pare corect?
(Întrebari retorice,oricum,dar îndreptățite, cred eu!) :D
Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde verona_m » 23 Ian 2013, 14:23

hoatamicarhibanna scrie:buna ziua!sunt cadru didactic la <faimoasa > clasa pregatitoare,nu am fost silita sa o preiau,am preluat-o din dorinta mea,de a-mi forma clasa de pitici asoriitfel incat sa pot avea bune rezultate cu ei si in urmatorii 4 ani.si sa stiti ca nu regret.am 26 de boboci frumosi si inteligenti,cam galagiosi dar placuti si dulci.consider ca eficienta acestei clase este vizibila(cand nu doresti,normal ca nu ii vezi partile bune!)si imi doresc sa mai repet experienta si peste 5 ani.pt ca asa si numai asa,stiu ce copii voi avea in clasa I.Eu le pun pixul in mana,cum se zice,eu ii formezz dupa regulile mele si atunci,nu am cum sa nu fiu multumita,cum sa nu am rezultate....Gradinita nu era luata in serios.Nici de catre parinti,nici de catre copii.Si atunci va dati seama,ce copii primeam in clasa intai.....Din punctul meu de vedere,clasa pregatitoare,SUPER OK.S-o pastreze la scoala.ca acolo e locul ei!!c=Cat despre baza materiala si celelalte neajunsuri,spuneti-mi,IN CARE DOMENIU DIN ROMANIA,ESTE TOTUL CORECT SI PERFECT????!!!!!!!


Ma bucur ca sunteti multumita. Am insa o intrebare. Era nevoie de o clasa suplimentara pentru....?
Adica, daca incepeati clasa I cu acesti boboci, ce nu mergea bine? De ce trebuia o clasa "pregatitoare"? ca sa ii pregateasca in ce fel?
Nu era suficient un an de zile ca sa ii invatati minimul de la clasa I pentru ca....?
verona_m
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Sep 2005, 11:24

Următorul

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori