Cercul pedagogic

Cercul pedagogic

Mesajde 77udi » 25 Noi 2007, 19:06

Vreau ca in acest topic sa discutam deschis despre cercurile pedagogice.
Adresez urmatoarea intrebare:
Ce importanta prezinta, in viata unui dascal, cercul pedagogic?
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde cadrudid » 27 Noi 2007, 22:25

:) nu am fost prezenti la un cerc pedagogic anul trecut. anul asta fiecare scoala care "a comis-o" e gazda unui astfel de cerc.

insa nu-mi pare rau. vom avea ocazia de a le arata celor care vor veni (si vor veni multi, ca sa nu pateasca asemenea noua) de ce nu agreem cercurile care se desfasoara in plen, cand cineva da citire unui referat in timp ce audienta schimba informatii privind modelele cele mai noi de pulovere crosetate ori retete de prajituri.

saptamana asta filmam secvente. in weekend fac editarea video... :) intentionam sa desfasuram activitatea pe ateliere de lucru. nimeni dintre organizatori nu va avea o hartiuta cat de mica in fata. totul va fi pe flipchart. vom distribui de la ecusoane de participare, pixuri si caiete cu sigla scolii noastre, pana la cd-ul cu materialele prezentate la cerc, pentru o mai buna diseminare a informatiei (parca asa se spune) in sedintele comisiilor metodice.
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde leu » 27 Noi 2007, 22:37

Bravo! Initiativa e OK sper sa va iasa!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde cadrudid » 27 Noi 2007, 22:43

multumesc!
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde lumiandrei_2005 » 28 Noi 2007, 07:04

Noi am avut ieri un astfel de cerc (prezentare video a lectiilor, mape cu materiale diverse,etc )dar tot plictiseala a fost
Am muncit mult pt aceasta zi!
Nu condam colegii mei pt ca am gasit motivatia=ne-am saturat de atatea cerinte
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Mesajde 77udi » 28 Noi 2007, 12:49

eu am ocazia ca vineri sa gazduiesc un cerc pedagogic.De cativa ani buni s-a renuntat la referatele plictisitoare si pe care nimeni nu le asculta si s-a trecut la lectii. In fiecare an avem o tema pe care incercam sa o transpunem in lectiile de clasa, mai ales cand avem cercuri pedagogice. Eu am ce invata din acete lectii, mai ales cand in activitate suntem cuprinsi si noi, dascalii. Este frumos ca si noi sa fim implicati. Se citeste o bucurie enorma in ochisorii copiilor atunci cand concureaza cu noi si, in majoritatea cazurilor, ei castiga.
In afara de faptul ca trebuie sa cheltui o gramada de bani pe protocol ( eu am sprijinul parintilor si al primariei) totul este ok.
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

teme de cerc

Mesajde sandapavel » 29 Noi 2007, 23:06

Stimati colegi, si eu am vazut la viata mea multe activitati de cerc pedagogic, iar in ultimul timp cred ca lumea s-a modernizat un pic, intr-adevar nu mai sunt referatele alea plictisitoare si discutii despre tot si nimic, in care toata lumea e "incantata" dar abia asteapta sa plece acasa..
Pe de alta parte, eu cred ca temele de cerc pedagogic ar trebui propuse chiar de catre invatatorii care participa la ele, ca sa nu se duca lumea la ceva neinteresant. Ar trebui sa alegem chiar noi temele, lucruri care ne intereseaza, pe care nu le cunoastem, probleme cu care ne confruntam, si nu neaparat lectii bine "lucrate" inainte...
Ar fi interesant de vazut aici pe forum care ar fi propunerile dvs., poate discutand impreuna gasim ceva care sa mai alunge plictiseala aia de care vorbea colega mai sus!
Avatar utilizator
sandapavel
 
Mesaje: 27
Membru din: 13 Feb 2005, 14:28
Localitate: Bucuresti

Mesajde tliya » 30 Noi 2007, 21:00

Buna...
Eu consider aceste intalniri ca fiind oportune. Am tinut si anul trecut si anul acesta astfel de activitati si cred ca nu mi-am plictisit colegii. Cel putin asa sper. Anul trecut a fost pentru prima data cand am tinut activitate la nivel judetean si eram f timorata. Tema mi-am ales-o singura, nu mi-a fost impusa de nimeni. In final am fost multumita de felul in care au decurs lucrurile si de zambetul colegilor mei... Anul acesta nimeni nu se oferea pt activitatea din luna noiembrie, asa ca am intrebat daca pot tine tot eu. Si a fost si mai bine decat anul trecut, am simtit asta clar din privirile si cuvintele celor prezenti (vreo 40 la numar). In acest an tema a fost impusa la nivelul ISJ, insa nu m-a deranjat absolut deloc. Imi place ceea ce fac si imi fac meseria cu tot dragul. Intotdeauna am considerat ca aceste intalniri sunt surse de inspiratie, de cunoastere... Anul acesta o colega mi-a spus la plecare ca pleaca din scoala noastra cu 1000 de idei... Este tot ceea ce conteaza - ca am impartasit si altora din putina mea experienta!
tliya
 
Mesaje: 765
Membru din: 16 Apr 2007, 19:52
Localitate: Buzau

Mesajde sandapavel » 02 Dec 2007, 15:23

Eu sunt foarte interesata de temele pe care le-ati ales sau pe care le-ati considerat de actualitate...
Anul acesta a trebuit sa propunem chiar noi cateva teme pentru cerc si, bineinteles, mi-am dat cu parerea referitor la ce ma interesa pe mine. Ma gandesc ca totusi nu toti sunt interesati de aceleasi lucruri, iar aici pe forum as putea gasi cateva idei interesante pentru semestrul al doilea la noi in sector.
Avatar utilizator
sandapavel
 
Mesaje: 27
Membru din: 13 Feb 2005, 14:28
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron