cerc pedagogic

cerc pedagogic

Mesajde lore » 13 Noi 2006, 17:08

Urmaresc demult forumul atat pe didactic cat si pe edu dar abia acum m-am hotarat sa va cer ajutorul intr-o problema. Peste 3 saptamani voi sustine lectie in cadrul cercului pedagogic cu tema"Contributia jocurilor de miscare la dezvoltarea fizica armonioasa, formarea deprinderilor si calitatilor motrice ale copiilor de varsta prescolara". Mi-am format o parere generala despre ce ar trebui sa fac dar as dori foarte mult sa cunosc si alte pareri, idei noi si sunt convinsa ca astfel sa realizez o activitate reusita.
lore
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2004, 16:41

Mesajde clapa_valentina » 28 Noi 2006, 22:41

buna lore, sunt valentina pe care o stii....daca ai nevoie, iti trimit cumva un proiect pt cerc sau materialul....!!!! succes!!!
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde emese_d » 28 Noi 2006, 23:09

Lore, este o tema vasta si pare simpla dar te poti pierde usor in ea... Formularea pare mai degraba un titlu pentru o lucrare de licenta sau de grad, nicidecum tema unei activitati realizabile in cadrul cercului pedagogic...
La ce te-ai gandit sa faci? Daca ti-ai format o idee despre activitatea demonstrativa, poate ar fi bine sa o dezbatem...
Daca doresti, desigur!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde lore » 06 Dec 2006, 21:59

Am trecut cu bine de cerc. Am realizat o lectie de educatie fizica obisnuita pe care am inregistrat-o pe CD si am prezentat-o la cerc cu ajutorul calculatorului. Metoda a fost foarte bine primita si i-am scapat de stres atat pe copii cat si pe mine.Ma bucur Vali ca putem vorbi in felul acesta.
Adresa mea este lorena2005c@yahoo.com.
lore
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2004, 16:41

Mesajde emese_d » 06 Dec 2006, 22:20

Felicitari! Imi place ideea cu CD-ul, mai ales ca se pot cuprinde multe secvente filmate cu ocazii diferite, permite prezentarea de mai multe metode si procedee, mai multe tehnici de lucru etc.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde calliope » 06 Dec 2006, 23:35

Buna,
Am sustinut si eu la cercul pedagogic tot pe c.d. un program artistic cu copii,cu ocazia sarbatoririi zilei marelui poet Nichita Stanescu.L-am sustinut la Muzeul cu acelasi nume....a avut un mare succes.Felicitari Lore!
calliope
 
Mesaje: 52
Membru din: 18 Oct 2006, 08:43

Mesajde lore » 07 Dec 2006, 12:30

MA bucur mult sa vad ca si alte colege din tara folosesc aceasta metoda. Eu zic ca este foarte eficienta si am s-o folosesc in continuare desi am avut emotii la inceput pana am auzit parerile colegelor care au participat la cerc deoarece pana acum nu s-a mai desfasurat cercul in aceasta forma. Oricum cred ca a prins, mai ales la colegele mai tinere.
De Mos Nicolae am daruit fiecarui copil din grupa, pe langa dulciurile din pachetel si cate un CD cu inregistrarea activitatii la care am adaugat si cateva colinde si o imagine superba de Craciun. A fost frumos.
lore
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2004, 16:41

Mesajde clapa_valentina » 09 Dec 2006, 22:46

Felicitari, Lorena. Imi cer scuze ca am intarziat cu ele, dar am vut foarte mult de lucru. Nu m-am gandit ca se poate prezenta si astfel o lectie la cerc. E un inceput bun si probabil ca voi insusi tehnica pe viitor. Ai gasit o solutie ingenioasa pentru a trece peste stresul unei activitati demonstrative pe viu.
Bravo (inca o data)! Atat pentru idee cat si pentru faptul ca ti-ai asumat riscul de a sparge niste canoane!
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde daanna » 06 Feb 2007, 15:28

Buna la toata lumea
Ma poate ajuta cineva cu un model de proiect mai deosebit pentru activitatea matematica...am cerc pedagogic in martie...tematica este"Primavara-aspecte specifice", pt grupa mijlocie..
Va multumec mult de tot
daanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Ian 2007, 22:38


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron