Cele mai bune caiete pentru grupa pregatitoare

Cele mai bune caiete pentru grupa pregatitoare

Mesajde andreea_p » 05 Aug 2009, 14:16

Buna!
Sunt invatatoare si mamica unei fetite de aproape 6 ani care la toamna va intra in grupa pregatitoare.
Nu sunt absolut deloc multumita de activitatea desfasurata la clasa,dar nu vreau sa o mut pentru ca s-a obisnuit cu colectivul.
Anul acesta insa trebuie sa lucrez cu ea,mai intensiv,de aceea rog colegele care au avut anul trecut grupa pregatitoare sa-mi recomande caietele pe care le considera a fi cele mai bune din multele care se gasesc pe piata.
va rog sa-mi dati PM sa nu se considere reclama.
Multumesc frumos!
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Mesajde glilianaviorica » 06 Aug 2009, 23:23

Puteti crede orice despre mine (chiar daca nu ma cunoasteti), insa nu pot sa nu va spun ca, eu una, nu sunt de acord cu aceste caiete speciale la gradinita (nici la scoala nu sunt chiar 100% convinsa de utilitatea lor pentru elevi). Pe parcursul anilor (am ceva ani lucrati in invatamant, asa, vreo 26) am constatat ca acele caiete speciale sunt foarte bune pentru cei care le-au "scos", fac bani cu ajutorul lor. Eu fac la grupa o serie de multe alte activitati care plac enorm copiilor: jocuri de multe feluri, dramatizari (la nivelul lor si plac extraordinar de mult), dans, muzica, pictura, matematica (ne "jucam" de-a matematica) etc. Se pot face enorm de multe lucruri fara acele caiete. Sincer, renunti la multe ca sa "nu ramai in urma" la caiete - doar ce o sa spuna parintii?. Ne jucam "de-a scoala" si "scriem"... le fac eu diverse fise. Ca mama v-as sfatui sa suneti mai bine povesti impreuna, sa va jucati "de-a...", sa lasati copilul sa va ajute la bucatarie (numaram cate vase am spalat, cate linguri de zahar punem in prajitura...etc) .Puteti "scrie" o scrisoare cuiva drag - fara sa invatati litere, se poate desena foarte usor ceea ce vrem sa transmitem...etc
Va rog sa ma scuzati daca pare ca va dau lectii! Dar mai profitati cat mai puteti de "programul liber ales"! Mai este atat de putin timp si... o sa tot faceti teme! Va doresc multe succese si imi cer inca odata scuze pentru indrazneala, invatatoare/educatoare Liliana Gergely
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde andreea_p » 07 Aug 2009, 00:10

Multumesc! Asa este. Din pacate, ea nu beneficiaza la gradinita unde este de toate cele enumerate de dvs.mai sus.
Tot ce-mi doresc este sa o pregatesc cat de cat pentru scoala,sa se familiarizeze cu diferite tipuri de sarcini si cerinte, cu care sigur se va intalni si in clasa I.
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Mesajde glilianaviorica » 07 Aug 2009, 08:52

Eu mi-am spus doar parerea :oops: , sper sa nu fi suparat pe nimeni (respect munca tuturor, stiu ca se folosesc aceste caiete speciale de majoritatea colegelor care, sunt convinsa, cred sincer in ele)... unul din "defectele" mele majore este ca spun intotdeauna exact ceea ce gandesc :oops:
In mod sigur o sa primiti si alte raspunsuri, va doresc succes!
Cu stima, Lili
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde felixmunteanu » 08 Aug 2009, 09:08

Copiii mei au lucrat la gradinita si cu caiete speciale si cu caiete obisnuite, dar nimic nu a fost facut in exces. S-a lucrat cat s-a putut fara a fi fost afectate celelalte activitati. Parintilor li s-a explicat de la inceput ca aceste caiete sunt auxiliare si completarea lor nu e un scop in sine.
Vazand ca baiatul era ceva mai putin indemanatic, i-am cumparat eu diferite caiete pentru acasa, in functie de varsta. Nu i-am cerut sa lucreze in ele. I-am atras atentia asupre ilustratiilor sau pur si simplu le lasam pe masa ca sa le descopere singur. Astfel a dorit el sa le cerceteze si sa lucreze in ele. Era tare incantat sa reuseasca.
Totusi trebuie cercetate cu atentie aceste caiete pentru ca unele sunt facute "in graba" ca sa nu spun altfel. Unele au ilustratii neclare, liniatura neadecvata sau cerintele ambigue.

Trimit mp cu numele editurii de unde am cumparat eu.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori