cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

Mesajde ioara » 26 Ian 2010, 20:25

Vă rog să mă lămuriţi! Astăzi, secretara de la şcoala mea a anunţat că nu va mai cuprinde în statul de plată cele 2 ore ce se plăteau suplimentar învăţătorilor cu vechime peste 25 de ani. Până acum au fost plătite! A apărut ceva nou, oficial în acest sens? Este legal? Toţi întreabă, nimeni nu dă un răspuns clar doar că aşa a comunicat contabila de la centrul bugetar.
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

Re: cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

Mesajde sportiv » 26 Ian 2010, 21:24

Deocamdata nou este totul privind salarizarea!Stati sa vina salariul! :P,apoi vom mai vedea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

Mesajde zaleeto » 01 Feb 2010, 14:11

ioara scrie:Vă rog să mă lămuriţi! Astăzi, secretara de la şcoala mea a anunţat că nu va mai cuprinde în statul de plată cele 2 ore ce se plăteau suplimentar învăţătorilor cu vechime peste 25 de ani. Până acum au fost plătite! A apărut ceva nou, oficial în acest sens? Este legal? Toţi întreabă, nimeni nu dă un răspuns clar doar că aşa a comunicat contabila de la centrul bugetar.


Am auzit ca tot ,,pinguinul BOC" ar fi de vina, cica ar fi dat nu stiu ce ordonanta prin care a ,,taiat" acele doua ore!!!!

Cu stima,
Z
zaleeto
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2008, 18:00

Re: cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

Mesajde sportiv » 01 Feb 2010, 20:28

Centrul bugetar al lu' peste!Care ce treaba are acesta?Oricum m-am intrebat tot timpul si am scris pe forum :de ce mai sunt aceste centre platite din bugetul ministerului care,efectiv,misca niste hartii?Din sedinta de la sindicat am inteles ca aceste ore se vor plati!
Cu bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

Mesajde ioara » 01 Feb 2010, 21:10

OOOOOOOOOO! Şi încă ce centre! Ministere nu alta! Veniţi la Tecuci să vedeţi. Ferească Domnul să pui o întrebare .
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

Re: cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

Mesajde sportiv » 01 Feb 2010, 21:39

Legile sunt publicate peste tot acum,nu mai este nevoie sa rugam pe cineva sa ni le ,,arate",asa ca noi suntem,(ar trebui sa fim) cei care decidem!
Numai bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

Mesajde zaleeto » 02 Feb 2010, 18:42

sportiv scrie:Legile sunt publicate peste tot acum,nu mai este nevoie sa rugam pe cineva sa ni le ,,arate",asa ca noi suntem,(ar trebui sa fim) cei care decidem!
Numai bine!


Chiar sunteti convins(a) ca in tara asta se respecta legile????!!!! (Ne-au majorat salariile cu 50% din oct. 2008, potrivit legii, nu?)Tot dupa niste indicatii de pe la Inspectorate, de pe la centrele...... etc ne intocmeste statul de plata d-na secretara! Doamne, bine-ar fi sa se respecte legile in tara asta! Numai ca, vorba ceea,, cei mari sar peste lege, mafiotii pe sub lege,( vezi ce ,,cumetrii" isi trag, bietii, pana la cele mai inalte nivele) numai noi, dam cu oistea.....vai steaua lui , invatamant!!)

S-auzim de bine, ca de rau, tot mereu!
Cu stima,
Z
zaleeto
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2008, 18:00

Re: cele 2 ore pentru invatatori peste 25 de ani vech

Mesajde sportiv » 02 Feb 2010, 18:59

Eu raman la ideea ca legile se aplica,(se vor aplica in cazul celei cu marirea de 50%)Problema e ca, e cele mai multe ori trebuie sa hotarasca justitia asupra unor legi(articole) ceea ce mi se pare straniu!Sa avem incredere in ceea ce va urma,asa este corect!Si,la urma urmei,ce? conteaza parerea de pe forum? Ii doare undeva daca citesc si daca nu,si mai bine pentru ei!Ne lasa pe noi sa ne ,,punem probleme!"
Sper sa dea Dumnezeu o lumina care sa lumineze mintile celor care au putere de decizie!
Seara placuta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori