CEAC

CEAC

Mesajde ameli » 20 Oct 2013, 18:08

ce trebuie sa avem la dosar? as avea nevoie de diferite proceduri
ameli
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Apr 2007, 23:10

Re: CEAC

Mesajde vali_c » 27 Oct 2013, 18:50

E vorba de proceduri de colectare a datelor? Astea le cam inventează fiecare. În principiu ar fi: fişe de observaţie (dacă se fac asistenţa la clasă- ceea ce eu nu am făcut niciodată), chestionare (e instrumentul cu care lucrez curent, deşi am aflat de curând, la cursul de utilizare a platformei online, că trebuie făcută o eşantionare aproape profesionistă, iar interpretarea rezultatelor în termen de procente , nu de constatări ), iar o parte sunt documentele de tot felul existente atât la nivelul echipei manageriale, cât şi la nivelul comisiilor din unitate şi la fiecare membru al personalului( PDI, plan managerial, ROI, dosare personale, planificări, portofolii, oferta educaţională, planurile de activitate ale comisiilor, organigrama, etc,etc, etc.Oricum , nimeni nu poate fi la punct cu toate, e o muncă pentru cineva care nu are grupă de copii.La dosar e obligatoriu să fie RAEI-urile, planurile de acţiune, regulamentul comisieiCEAC din unitate, decizii de numire a comisiei, procese - verbale de la activităţile comisiei, ghiduri şi standarde.Mai putem discuta, succes!
vali_c
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2010, 21:43

Re: CEAC

Mesajde ameli » 27 Oct 2013, 21:09

multumesc mult,sunt de anul acesta in comisie si nimeni nu ma lamureste pe la scoala poate te voi mai deranja cu explicatii .
ameli
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Apr 2007, 23:10

Re: CEAC

Mesajde Gela_Munteanu » 28 Oct 2013, 17:36

Poate vă e de folos - https://sites.google.com/site/scoalabrostenimh/ceac - ce am încărcat eu anul trecut, acum mai am ceva documente dar nu le-am pus pe sait. Aţi fost la cursurile in proiectul ARACIP "Sprijin pentru unităţile şcolare în implementarea manualului de evaluare internă a calităţii educaţiei"?. Acum toate documentele se încarcă pe -https://calitate.aracip.eu/_layouts/AracipMc/Landing.aspx-, dacă aveţi contul deschis. Mai am câteva materiale de anul acesta, putem vorbi mai multe pe munteanu_gela@yahoo.com. Nu ştiu ce vă interesează mai mult. Nici eu nu sunt prea ,,luminată", dar mă străduiesc.
Gela_Munteanu
 
Mesaje: 30
Membru din: 07 Mai 2012, 09:27

Re: CEAC

Mesajde vali_c » 29 Oct 2013, 22:03

Si eu am fost la curs, am primit si un mail de la ARACIP si acolo se spune ca daca exista scoli unde nimeni nu a urmat cursul sa anunte urgent la ARACIP.De asemenea, pe edu.ro la asigurarea calitatii exista o luuuungaaa lista cu documentele pe care le solicita ARACIP-ul daca vine in evaluare externa.
vali_c
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2010, 21:43

Re: CEAC

Mesajde ana_22 » 07 Dec 2013, 21:49

Eu sunt coordonator CEAC de multi ani in 2 scoli si este cea mai mare prostie, multa munca patriotica, nimeni nu plateste aceasta munca, este voluntariat fara scop si fara rezultat. Cu sau fara aceasta comisie scoala merge inainte, ba mai mult ne-ar ramane timp berechet sa pregatim lectiile asa cum ar trebui si cum merita elevii carora le predam. Pe acest ARACIP cine il verifica, nimeni din moment ce foloseste profesorii sa le faca munca. Angajati-va oameni sa va creeze baze de date si mai slabiti profesorii care oricum nu au timp de nimic ca sa nu mai zic ca nu au bani pentru a trai de pe o zi pe alta, daramite sa mai mearga la un teatru , o opera etc. Inspectoratele scolare sustineti profesorii, nu le dati in cap. Eu personal am fost "trasa de urechi" pentru ca nu am fost la faimosul curs al ARACIP-lui, dar nu a venit nimeni in scoala sa intrebe daca avem nevoie de lamuriri si care este scopul pentru care facem tone de hartii. Pacat ca toata lumea se conformeaza si nimeni nu-si cere remuneratia pentru acesta munca zadarnica.
ana_22
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Feb 2009, 19:27

Re: CEAC

Mesajde VuleaCamelia » 08 Dec 2013, 09:12

As avea si eu o intrebare. Stie cineva daca exista vreo prevedere legala care sa impiedice un liceu sa infiinteze o speciallizarre noua pt acel liceu in conditiile in care acea specializare este deja de cativa ani in oferta scolara a altei scoli. Daca da, va rog sa imi spuneti care este legea.Multumesc
VuleaCamelia
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Feb 2013, 15:47

Re: CEAC

Mesajde sportiv » 09 Dec 2013, 15:26

VuleaCamelia scrie:As avea si eu o intrebare. Stie cineva daca exista vreo prevedere legala care sa impiedice un liceu sa infiinteze o speciallizarre noua pt acel liceu in conditiile in care acea specializare este deja de cativa ani in oferta scolara a altei scoli. Daca da, va rog sa imi spuneti care este legea.Multumesc

:D :oops:
Da! O școală profesională!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CEAC

Mesajde doinitatulac » 28 Mai 2015, 20:36

Buna ziua!
Dragi colegi/colege as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva unde se inregistreaza procedurile operationale. Eu consideram ca in registrul de intrare/iesire a documentelor, existent la nivelul scolii, am aflat astazi insa ca am procedat gresit si ca ar fi trebuit sa fie inregistrate intr-un registru propriu al CEAC. Pana acum ceilalti responsabili CEAC nu au procedat asa. Cum e bine si corect?
doinitatulac
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Ian 2011, 20:24

Re: CEAC

Mesajde ioania » 29 Mai 2015, 12:10

Toate documentele CEAC se inregistreaza in registrul CEAC, NU in registrul intrari-iesiri!!!
ioania
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Ian 2011, 22:03

Re: CEAC

Mesajde giocastra60 » 24 Sep 2015, 11:08

Întreb și eu în calitate de responsabil CEAC pe grădiniță: în afară de distractiva activitate pc. de introducere a datelor pe platforma ARACIP, fiecare document cerut în ,,haina,, lui proprie, portofoliul CEAC ce documente scrise, tipărite trebuie să conțină? ceva de tipul: regulamentul CEAC, Plan operațional, Calendar de lucru, Proceduri de lucru, etc, etc, etc... Că sunt în ceață! Mulțumesc!
giocastra60
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Sep 2012, 17:28

Re: CEAC

Mesajde prutianuluminita » 31 Oct 2016, 16:49

giocastra60 scrie:Întreb și eu în calitate de responsabil CEAC pe grădiniță: în afară de distractiva activitate pc. de introducere a datelor pe platforma ARACIP, fiecare document cerut în ,,haina,, lui proprie, portofoliul CEAC ce documente scrise, tipărite trebuie să conțină? ceva de tipul: regulamentul CEAC, Plan operațional, Calendar de lucru, Proceduri de lucru, etc, etc, etc... Că sunt în ceață! Mulțumesc!
prutianuluminita
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2011, 22:14

Re: CEAC

Mesajde prutianuluminita » 31 Oct 2016, 16:49

giocastra60 scrie:Întreb și eu în calitate de responsabil CEAC pe grădiniță: în afară de distractiva activitate pc. de introducere a datelor pe platforma ARACIP, fiecare document cerut în ,,haina,, lui proprie, portofoliul CEAC ce documente scrise, tipărite trebuie să conțină? ceva de tipul: regulamentul CEAC, Plan operațional, Calendar de lucru, Proceduri de lucru, etc, etc, etc... Că sunt în ceață! Mulțumesc!
prutianuluminita
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2011, 22:14

Re: CEAC

Mesajde sportiv » 05 Noi 2016, 21:54

prutianuluminita scrie:
giocastra60 scrie:Întreb și eu în calitate de responsabil CEAC pe grădiniță: în afară de distractiva activitate pc. de introducere a datelor pe platforma ARACIP, fiecare document cerut în ,,haina,, lui proprie, portofoliul CEAC ce documente scrise, tipărite trebuie să conțină? ceva de tipul: regulamentul CEAC, Plan operațional, Calendar de lucru, Proceduri de lucru, etc, etc, etc... Că sunt în ceață! Mulțumesc!

Pentru inspirație:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori